Kakšna je bila po ocenah vidnih politikov volilna kampanja in kaj so povedali ob oddaji glasu?
Ob 19. uri so se po državi zaprla volišča, na katerih so volilci izbirali devet poslancev v Evropskem parlamentu in glasovali na treh posvetovalnih referendumih.
Glasove so v svojih krajih oddali tudi politiki. Kaj so ob tem povedali?
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob oddaji glasu dejala, da se je volilna kampanja za evropske volitve premalo posvečala pravim evropskim temam, “kljub temu pa so ljudje vendarle začutili, da je Evropa tisti prostor, v katerega sodimo”. Po njenih besedah je namreč 80 odstotkov vse zakonodaje, ki se sprejema v Evropskem parlamentu, treba preliti v slovensko zakonodajo ali jo neposredno uporabljati, zato so te volitve tako zelo pomembne, je ocenila. “In ne pozabimo, da je Evropski parlament edina neposredno izvoljena institucija v EU,” je dodala Pirc Musar.
🇸🇮🔁🇪🇺 Slovenija je že 20 let del evropske družine. Bodimo odgovorni in aktivni državljanke in državljani Slovenije, Evropejke in Evropejci. Skupaj soustvarjajmo našo skupno evropsko prihodnost. 🗳️#volilnidan #EUvolitve #EuropeanElections2024 #referendumi pic.twitter.com/zhLVtckGkp
— Nataša Pirc Musar (@nmusar) June 9, 2024
Premier in prvak Svobode Robert Golob je poudaril, da bo največja zmaga visoka volilna udeležba. “To je tisto, kar največ šteje, vse ostalo je volja volilcev, mi jo bomo spoštovali,” je dejal. Obenem je ocenil, da gre tudi pri glasovanju na referendumskem trojčku za pomembna moralno-etična vprašanja. Tako se veseli odgovora volilcev, da bo lahko vladna koalicija v naslednjem letu pripravila ustrezne zakonodajne rešitve.
Tudi predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je ocenila, da smo danes odločali o svoji prihodnosti.
“Ko se odločamo, v kakšni Evropi želimo živeti, bi si želela, da je to Evropa, kjer se počutimo varne in svobodne. Da je to Evropa, kjer se ne bomo počutili sami in bomo deležni pomoči ter tudi sami pomoč dajali. Da je to Evropa, kjer ne bomo ločevali ljudi po osebnih lastnostih, na katere ne morejo vplivati, da je to Evropa povezovanja, ne delitev in ne sovraštva. Tega je bilo v zgodovini dovolj,” je opozorila ob oddaji glasu.
Medtem je prvak SDS Janez Janša ocenil, da je bilo v tokratni kampanji zaradi “vsiljenih referendumov” manj razprave o tem, kakšno Evropo si želimo. “Letos smo šli na evropske volitve, ki niso samo evropske volitve, ampak tudi odločanje o referendumih,” je ob oddaji glasu v Šentilju ocenil Janša.
“To je zdaj postala legitimna praksa in se lahko na to navadimo, lahko se pritožujemo ali pa nam to ni všeč. Nam to ni bilo všeč, ampak to je zdaj dejstvo, kar seveda pomeni, da bo posledično najbrž tudi višja volilna udeležba v prihodnje, kar je kolateralna škoda, ki je dobra,” je pristavil. Po njegovih besedah je bila v nekaterih drugih državah članicah EU kampanja bolj resna, sploh v večjih državah so se pogovarjali o tem, kam naj gre Evropa.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!