Kmalu znano, kdo bo zavzel najvišje položaje v evropskih institucijah

Evropske Volitve 11. Jun 202415:02 0 komentarjev
Evropski parlament
Foto: Yves Herman/REUTERS

Evropska ljudska stranka (EPP) si po evropskih volitvah, po katerih ostaja najmočnejša sila v Evropskem parlamentu, ne bo prizadevala za formalni dogovor s skrajno desno skupino Evropskih konservativcev in reformistov (ECR). Vodje političnih skupin naj bi medtem poudarili, da mora prihodnjo komisijo voditi kandidat zmagovalne stranke.

“EPP si bo prizadevala za oblikovanje večine v Evropskem parlamentu s prijatelji in zavezniki, s katerimi smo sodelovali že doslej, torej socialisti in liberalci, in upamo, da tudi z zelenimi. Številke omogočajo takšno večino, kar je dobro,” je v ponedeljek za portal Euronews povedal generalni sekretar EPP Tanasis Bakolas.

Pri odločanju o vodenju evropskih institucij in pomembnejših zakonodajnih predlogih pa bodo iskali tudi podporo med evropskimi poslanci, ki so “pripravljeni prisluhniti in glasovati za nas”, je še povedal. Dodal je, da so pripravljeni sodelovati samo s poslanci, ki podpirajo Ukrajino, so proevropski in zagovarjajo vladavino prava.

To je EPP že med predvolilno kampanjo izpostavljala kot ključne pogoje za povolilno sodelovanje, tudi pri vprašanju o morebitnem sodelovanju z ECR, ki jo vodi italijanska premierka Giorgia Meloni.

“Evropski poslanci Giorgie Meloni morda želijo glasovati za nas. Mislim, da bi bilo to odlično. Vendar pa ne vidim možnosti kakšnega bolj institucionaliziranega ali uradnega dogovora,” je dejal glede sodelovanja med EPP in ECR v Evropskem parlamentu.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v nagovoru članom EPP (Foto: Piroschka van de Wouw/REUTERS)

Kmalu prvi pogovori o razdelitvi najvišjih položajev

Vodilna kandidatka EPP Ursula von der Leyen, ki si prizadeva za nov mandat na čelu Evropske komisije, je že v nedeljo po zmagi njene stranke na evropskih volitvah napovedala, da se bodo o sodelovanju najprej posvetovali s socialisti (PES/S&D) in liberalci (Renew). Tem trem političnim skupinam je namreč uspelo na volitvah ohraniti večino v Evropskem parlamentu.

Pogovori med predstavniki strank, ki jih v parlamentu zastopajo politične skupine, so po poročanju tujih medijev že stekli. Prve pogovore med voditelji držav članic EU o razdelitvi najvišjih položajev v evropskih institucijah pa je pričakovati v prihodnjih dneh in tednih. Prva priložnost za to bo vrh skupine G7 v Italiji, ki se ga bodo udeležili voditelji Italije, Francije in Nemčije ter aktualna predsednika Evropske komisije in Evropskega sveta.

V imenu EPP, ki želi še naprej voditi Evropsko komisijo in Evropski parlament, se bosta po poročanju bruseljskega biltena Politico pogajala poljski premier Donald Tusk in grški premier Kiriakos Micotakis. Iz levosredinske PES pa so po ponedeljkovem prvem povolilnem srečanju predsedstva stranke sporočili, da bosta njihova pogajalca nemški kancler Olaf Scholz in španski premier Pedro Sanchez.

Foto: Piroschka van de Wouw/REUTERS

“Glede na to, da smo druga najmočnejša sila, pričakujemo, da bi lahko funkcija predsednika Evropskega sveta pripadla nam,” je po navedbah Politica povedal generalni sekretar PES Giacomo Filibeck. Kot možnega kandidata je omenil nekdanjega portugalskega premierja Antonia Costo.

Liberalcem, iz vrst katerih prihaja trenutni predsednik Evropskega sveta Charles Michel, bi tako pripadel položaj visokega zunanjepolitičnega predstavnika, ki trenutno pripada socialistom. Kot najverjetnejša kandidatka za ta položaj se omenja estonska premierka Kaja Kallas, ki je dejala, da bo “resno razmislila”, če ji bo ponujen položaj v Evropski komisiji.

Voditelji vseh 27 članic EU bodo o razdelitvi položajev prvič govorili prihodnji ponedeljek na neformalni večerji v Bruslju, konec meseca pa bo sledilo še formalno zasedanje Evropskega sveta, na katerem bi že lahko dosegli dogovor.

Predsedniki političnih skupin trenutnega sklica Evropskega parlamenta so na današnjem srečanju v Bruslju predsednici Evropskega parlamenta Roberti Metsola z veliko večino podelili mandat, naj se v pogovorih z voditelji zavzame za spoštovanje načela spitzenkandidatov, poročajo tuje tiskovne agencije. To pomeni, da vodenje komisije prevzame vodilni kandidat oziroma kandidatka zmagovalne stranke. To je torej vodilna kandidatka EPP von der Leyen, ki komisijo vodi od leta 2019.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!