Državna volilna komisija se pripravlja na izpeljavo evropskih volitev skupaj s tremi posvetovalnimi referendumi. Zaradi skupne izvedbe volitev se je nekaj stroškov znižalo, na drugi strani pa so nastali novi.
Volilci in volilke bodo 9. junija odločali o novih poslancih v Evropskem parlamentu, na treh posvetovalnih referendumih pa se bodo izrekali tudi o prostovoljnem končanju življenja, preferenčnem glasu in konoplji. Pri zadnjem se bodo izrekali o dveh različnih vprašanjih, in sicer o rabi konoplje v medicinske in osebne namene.
Ker bo vsako od referendumskih vprašanj natisnjeno na svojem listu papirja, bodo volilci, ko bodo oddali podpise, tako za evropske volitve kot vse tri posvetovalne referendume, prejeli pet volilnih lističev v različnih barvah.
Glasovnica za referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja bo vijoličaste barve, za preferenčni glas modre barve, prvo vprašanje za referendum o konoplji bo rumene, drugo pa rdeče barve.
Koliko bodo stale volitve
Ocenjeni stroški skupne izvedbe volitev in posvetovalnih referendumov znašajo približno 9,1 milijona evrov, od tega je 5,5 milijona evrov predvidenih samo za evropske volitve, so z Državne volilne komisije (DVK) sporočili za N1. Zaradi sočasne izvedbe volitev odpade strošek najema volišč in strošek pošiljanja obvestila volilcem, ki je skupen za volitve in referendume. Gospodinjstvom so prav tako poslali zgolj eno najavo volitev in ne dveh ločenih, so še zapisali v pisnem odgovoru.
Zaradi povečanega obsega dela, ki ga je prineslo sočasno izvajanje evropskih volitev in posvetovalnih referendumov, pa bo DVK članom komisije namenila več denarja. DVK je namreč sprejela spremembo pravilnika, ki določa višino nadomestil in povračila stroškov članom volilnih organov in tajnikom. Nadomestila za delo vodilnih organov bodo zaradi sočasne izvedbe za vsake nadaljnje referendume višja za 20 odstotkov.
Člani volilnih odborov in njihovi namestniki bodo prejeli 90 evrov nadomestila, predsedniki volilnih odborov in njihovi namestniki pa 106,37 evra. Tajniki in predsedniki volilnih komisij ter njihovi namestniki bodo prejeli 2.045,52 evra nadomestila, člani volilnih komisij in njihovi namestniki pa 779,25 evra, so zapisali na spletni strani DVK.
Kako postanem član oziroma članica volilnega odbora?
Kot je razvidno s spletne strani DVK, član oziroma članica volilnega odbora lahko postane vsak polnoletni državljan z volilno pravico, ki ima stalno prebivališče na območju volilnega okraja, in sicer na predlog politične stranke ali lokalne skupnosti. Člane nato imenuje pristojna okrajna volilna komisija.
Za sodelovanje se posameznik ne more prijaviti sam. Član prav tako ne more biti kandidat, predstavnik kandidata ali zaupnik kandidata na volitvah.
Bonus video: Ekskluzivno veliko soočenje Roberta Goloba in Janeza Janše
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje