PIC: izjave Tomc, Stevanovića in Balažica so zlonamerne ali napačne

Evropske Volitve 01. Jun 202414:31 21 komentarjev

Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) pred evropskimi volitvami analizira izjave kandidatov za evropske poslance. Pod drobnogled so vzeli navedbe o nezakonitih migrantih, ki so jih kandidati izrekli za N1.

Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) pred evropskimi volitvami preverja izjave kandidatov za evropske poslance. Tokrat so pod drobnogled vzeli izjave kandidatov, ki so odgovarjali na vprašanje N1 o nezakonitih migrantih.

Na N1 v tem tednu objavljamo odgovore kandidatov za evropske poslance na vprašanja, ki so od njih zahtevala, da se hitro in jasno opredelijo do pomembnih tem. Ena od njih so migracije. Kandidate smo prosili, naj dokončajo stavek: “Pravilno ravnanje z nezakonitimi migranti je po mojem mnenju takšno …” Njihove odgovore si oglejte v videu na vrhu članka.

V okviru projekta ‘Spremljaj_spreminjaj EU‘, ki ga sofinancira Evropska unija, so pravniki PIC analizirali njihove izjave. Nekatere med njimi so označili kot zlonamerne ali neresnične.

Kandidatka SDS Romana Tomc je v odgovoru dejala, da so “ilegalne migracije kršenje vseh načel vladavine prava in predstavljajo tudi grožnjo in nevarnost evropskemu načinu življenja,” ter da se “ni zgodila niti integracija, še naprej živijo svoj način življenja, velikokrat povezan tudi s kriminalom”, zaključila pa je, da “če so zdaj že tukaj in če so tukaj nezakonito, je odgovor samo eden – treba jih je vrniti tja, od koder so prišli.”

Romana Tomc
Foto: Žiga Živulović jr./BOBO

PIC je njeno izjavo ocenil kot zlonamerno. “V skladu z Ženevsko konvencijo ter določbami uredb in direktiv, ki so del Skupnega azilnega sistema EU in Listine EU, imajo države članice dolžnost, da osebam, ki iščejo mednarodno zaščito, omogočijo dostop do teritorija in obravnavajo njihovo prošnjo za mednarodno zaščito. Za osebe, ki v Sloveniji dobijo status mednarodne zaščite, se nato začne proces integracije, v katerega je med drugim vključen vladni Urad za oskrbo in integracijo migrantov. Proces integracije predvideva pravice in dolžnosti tako za osebe z mednarodno zaščito kot za državo oz. družbo sprejema ter spoštovanje temeljnih vrednot, ki ju povezujejo. Cilj integracije oseb s priznano mednarodno zaščito v Sloveniji je, da dosežejo stopnjo samostojnosti, ki jim omogoča polno vključitev v življenje in delo v državi. Postopke vračanja oseb na ravni EU sicer ureja Direktiva o vračanju. Ta določa standarde, ki jih morajo države članice upoštevati v postopkih vračanja,” so zapisali v  obrazložitvi.

Z enako obrazložitvijo so za zlonamerno pri PIC označili tudi izjavo kandidata SLS Marka Balažica. “Vsi, ki v državo pridejo po legalni poti, so lahko dobrodošli in lahko doprinesejo k družbi. Vendar pa je pogoj, da si jih mora država izbrati sama. /…/ Če se jih ne da po legalni poti integrirati oz. če se ne držijo meril legalnega vstopa v državo, jih je pač treba deportirati,” je dejal Balažic.

Marko Balažic SLS
Žiga Živulović jr./BOBO

PIC: Stevanovićeva izjava je napačna

PIC je analiziral tudi izjavo kandidata Resnice Zorana Stevanovića in ugotovil, da je napačna. “Nezakoniti migranti so v prekršku, zakoni so tukaj jasni. /…/ Kakšne človekove pravice, če govorimo o kršenju zakonov? A se zavzemate za človekove pravice pri morebitnem posiljevalcu, pedofilu? Če človek krši zakone, je jasno, da obstaja kazenska sankcija. To sploh ni vprašanje človekovih pravic. Jasno je, če so prišli nezakonito, so kršitelji, in mi želimo, da se jih obravnava enako kot lastne državljane. Če človeka, ki vozi svoj osebni avto in pri tem ni pripet z varnostnim pasom, kaznujete ali oglobite z mandatno kaznijo, je enako treba ravnati tudi s tujcem. V želji, da nekoga ne diskriminiramo, ga začnemo privilegirati. Ravno to je naš največji problem – se pravi, diskriminacija lastnih državljanov,” je dejal Stevanović.

Zoran Stevanović
Borut Živulovič /BOBO

V obrazložitvi so pri PIC zapisali, da so v Sloveniji “vsakomur zagotovljene enake človekove pravice in temeljne svoboščine, saj v sodobnih demokratičnih državah človekove pravice pripadajo vsem ljudem, tudi tistim, ki so storili prekršek ali celo kaznivo dejanje. Lahko se jim nekatere pravice omeji, kot je npr. svoboda, nikakor pa to ne pomeni, da nimajo drugih človekovih pravic, kot so npr. pravica do pravičnega postopka, pravica do dostojanstva, pravica do nedotakljivosti življenja in druge.”

Poudarili so še, da “iz poročil Zagovornika načela enakosti ne izhaja, da bi bili državljani Slovenije v različnih postopkih obravnavani slabše oz. da bi bili diskriminirani zaradi tega, ker so slovenski državljani, prav tako slovenska zakonodaja ne pozna izjem za ugodnejšo obravnavo tujcev, če za to niso podani posebej utemeljeni razlogi, kot je npr. da lahko v kazenskih postopkih uporabljajo jezik, ki ga razumejo. Prepoved diskriminacije ne pomeni privilegiranja, temveč zagotavljanje možnosti, da enako učinkovito varujejo svoje temeljne pravice, kot če bi ne imeli kakšne osebne okoliščine, ki jih sicer postavlja v slabši položaj (npr. invalidnost),” so pojasnili.

“Poleg tega v skladu z Ženevsko konvencijo ter določbami uredb in direktiv, ki so del Skupnega azilnega sistema EU, države članice oseb, ki zaprosijo za mednarodno zaščito, ne smejo kaznovati za nezakonit vstop. Navedeno pomeni, da se iregularni vstop osebe, ki v državi članici zaprosi za mednarodno zaščito, ne sme obravnavati kot prekršek. Smisel določbe je v tem, da se osebam, ki bežijo in ki zaradi življenjskih okoliščin ter pomanjkanja možnosti za zakoniti vstop (npr. nezmožnost pridobitve vstopne vize, pomanjkanje dokumentov), omogoči dostop do teritorija in postopka mednarodne zaščite,” so še zapisali pri PIC.

Bonus video: Ekskluzivno soočenje Roberta Goloba in Janeza Janše

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje