Za premierja Roberta Goloba so navedbe Klemna Grošlja (prej Svoboda, zdaj stranka Zelenih) "neumnosti" in "popolna bedarija". Po Grošljevem mnenju namreč obstajajo indici, da je srbski predsednik Aleksandar Vučić prek svojega prijatelja in ljubljanskega župana Zorana Jankovića vplival na sestavljanje kandidatne liste Gibanja Svoboda oziroma je posredno vplival na Grošljev premik s prvega na osmo mesto na listi. Kaj o tem še pravi predsednik največje koalicijske stranke Robert Golob? Se je Grošelj grebel za svoj poslanski stolček? In kako premier ocenjuje tokratno predvolilno kampanjo?
“Se zavedate, zdaj ko ste to vprašanje postavili, kakšna neumnost je to. Vsakič, ko to slišim, se sprašujem, kako lahko normalen človek kaj takšnega sploh lansira v javnost. Nimam več česa dodati, to je popolna bedarija,” je premier Robert Golob ob skorajšnjem koncu kampanje za evropske volitve na novinarsko vprašanje N1 ostro zavrnil nedavne navedbe nekdanjega člana Gibanja Svoboda in aktualnega evropskega poslanca Klemna Grošlja.
Ta je s svojimi izjavami v zadnjem tednu vroče predvolilne kampanje še dodatno prilil olja na ogenj, ko je dejal, da obstajajo indici, da je ljubljanski župan Zoran Janković na zahtevo svojega prijatelja srbskega predsednika Aleksandra Vučića posredoval pri predsedniku Gibanja Svoboda Golobu, da je ta Grošlju na kandidatni listi stranke za evropske volitve dodelil slabše izvoljivo mesto od sprva predvidenega.
Da so Grošljeve navedbe velika neumnost, je v torek zatrdil tudi Zoran Janković. Grošelj je v torkovem soočenju na N1 dejal, da trdnih dokazov o Jankovićevem posredovanju sicer nima, a dodal: “Vučić in srbski politični vrh sta večkrat poudarila, da jih moje delovanje v Evropskem parlamentu moti.”
Srž spora med Vučićem in Grošljem je bila izjava srbskega predsednika iz začetka letošnjega leta, ko je ta Grošlja in še tri druge evropske poslance označil za “najhujše sovražnike Srbije”, potem ko je evropska četverica poslancev opozorila na številne nepravilnosti med srbskimi parlamentarnimi in lokalnimi volitvami.
Prav zaradi tega je Grošelj prepričan, da je Vučić prek Jankovića vplival na predsednika Svobode Roberta Goloba, da ga je ta s prvega mesta na kandidatni listi “vrgel” šele na osmo mesto.
“Gibanje Svoboda je svojo listo sestavljalo na odprti sceni, temu se reče demokratično. Nismo skrivali, da obstajajo različni posamezniki, ki so se v želji, da bi bili prvi na listi ali pa nič, dobesedno rinili za svoje stolčke in plače. Takšnim posameznikom smo se z velikim veseljem tudi javno odpovedali,” o dejanjih Grošlja pri sestavljanju kandidatne liste meni Robert Golob.
Tudi Grošljeve navedbe za N1 o tem, da naj bi potekali pogovori v smeri, da bi lahko Grošelj postal kandidat Slovenije za bodočega evropskega komisarja, je premier Golob označil za špekulacije, ki si ne zaslužijo komentarja. Dodal je le, da se je z Grošljem, ko je bil ta še član Svobode, “pogovarjal o sto stvareh”, ki pa da so bile “daleč od tega”.
V Evropi si želimo ljudi, ki verjamejo v temeljne vrednote EU, ne pa širijo laži in strah
Premier Golob je sicer prepričan, da bo Svoboda tudi na tokratnih evropskih volitvah in posvetovalnih referendumov izšla kot zmagovalka, čeprav raziskave javnega mnenja več poslanskih mandatov v Evropskem parlamentu napovedujejo opozicijski SDS.
“Nočemo, da nas v Evropi predstavljajo ljudje, ki širijo laži in strah, ampak tisti, ki verjamejo v demokracijo, vladavino prava in socialno državo,” je poudaril Golob, ki je o političnih nasprotnikih v SDS dejal še, da se njihovi kandidati prek videopovezav pogovarjajo z zamaskiranimi skrajneži in na tak način iščejo podporo pri nekaterih volilcih.
“Lažje je širiti laži in strah, ker ti za to ni treba nič delati. Rezultati potrebujejo čas, a to je edina pot naprej. Včasih je težko, ker smo demokrati, odprti do drugačnih mnenj, in vsako drugačno mnenje upočasni proces, a ga hkrati obogati. Zato je končna rešitev toliko boljša,” je poudaril Golob.
Bolj kot to, koliko glasov bodo volilci namenili Gibanju Svoboda, pa je po Golobovih besedah pomembno, kaj bo Slovenija z rezultati glasovanja sporočila Evropi. Premier si tako želi visoke volilne udeležbe, s katero bi po njegovem mnenju pokazali, da Slovenija ne popušča desnim populizmom, da verjame v temeljne vrednote EU.
Ob tem je dodal, da bodo v Svobodi zadovoljni z vsemi glasovi, ki jim jih bodo volilci namenili. O sami predvolilni kampanji je dejal, da je z njo zadovoljen, a da vedno obstajajo nekatere stvari, ki bi jih lahko izpeljali bolje. Nosilka kandidatne liste Svobode Irena Joveva je zatrdila, da se že veselijo volilne nedelje. “Verjamem, da so tudi ljudje v zadnjem mesecu uvideli, kdo je na napačni strani zgodovine in s tem tudi na napačni strani prihodnosti,” je dejala.
Eno od pomembnih vprašanj za največjo vladajočo stranko bo tudi rezultat na treh posvetovalnih referendumih, kjer se bodo volilci opredelili do štirih referendumskih vprašanj.
Golob je optimističen, da bodo tudi pri tem dobili zeleno luč volilcev, zakonodajne postopke za ureditev teh vprašanj so sprožili jeseni in jih zaključili v letu dni. Ocenjuje, da bi lahko najprej začeli urejati vprašanji pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ter gojenja in pridelave konoplje za medicinske namene.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje