Po do zdaj preštetih glasovih je jasno, da sporočila, da je čas za razum in predvsem za mir, volivci niso v dovolj veliki meri sprejeli, je v odzivu na delne neuradne izide evropskih volitev ocenil nosilec liste zunajparlamentarnih DeSUS in Dobre države Uroš Lipušček, ki ni dobila poslanskega mandata.
Kot kažejo delni in neuradni izidi evropskih volitev, sta stranki DeSUS in Dobra država, ki sta na evropskih volitvah nastopili s skupno kandidatno listo, prejeli 2,19 odstotka glasov.
Po besedah Uroša Lipuščka je glede na to jasno, da njihovo sporočilo, da je čas za razum in za mir, s strani volilnega telesa ni bilo razumljeno oziroma v dovolj veliki meri sprejeto. “Mislim, da je to zelo kontradiktorno dejstvo, da v času najhujše krize, ki jo svet preživlja po drugi svetovni vojni oziroma po letu 1962, ko je prišlo do kubanske krize, niso ljudje doumeli nevarnosti današnjega položaja na svetu,” je v izjavi za javnost dejal Lipušček.
Ob tem je zatrdil, da si bodo v strankah še naprej prizadevali, da bodo ljudi o tem obvestili, in da bo to njihovo sporočilo prešlo “v meso in kri” volilnega telesa.
Razlogov za takšen volilni rezultat je po Lipuščkovi oceni več, med drugim tudi bojkot s strani medijev. Zakaj je prišlo do tega bojkota, ne ve, se mu pa zdi nenavadno, da so mediji tako rekoč ignorirali listo, ki se zavzema za mir.
“Ne samo to, tudi jaz kot dolgoletni dopisnik, preživel sem skoraj 30 let v tujini, skorajda nisem bil zaznan s strani anket, čeprav imam med čisto vsemi kandidati, ki so nastopali na volitvah, tako rekoč največ različnih mednarodnih izkušenj,” je pojasnil.
V kolikor se bo vojna v Ukrajini zaostrila in razširila, bodo volivci po Lipuščkovi oceni ugotovili, da niso dali dovolj glasov stranki, ki se je edina zavzemala za mir. “Moram reči, da že ko se je začela kriza v Ukrajini, smo mi takoj zahtevali takojšnjo ustavitev spopadov in začetek pogajanj in mislim, da je ta formula še naprej veljavna in to je edina možnost, da ne bo prišlo do enega velikega mednarodnega konflikta, v katerem bo ogrožena tudi Evropska unija,” je dejal.
V pogojih vojne se evropska demokracija in EU ne more razvijati, zato Lipušček meni, da je njihov program absolutno aktualen. “Mislim, da bo volilno telo to sprejelo, če ne prej, pa na parlamentarnih volitvah, ki bodo čez dve leti,” je ocenil.
Ob tem je napovedal, da bodo s svojim mirovnim programom nadaljevali. Prepričan je tudi, da bo prišlo do povezovanja med strankami, saj da je mir preveč dragocen. “Od miru smo vsi odvisni in mi ne bomo popustili in se bomo za naše cilje borili naprej,” je poudaril.
Po več kot 96 odstotkih preštetih glasov bo imela SDS v Evropskem parlamentu štiri poslanske mandate, Gibanje Svoboda dva, Vesna, SD in NSi pa po en mandat.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje