Ursula von der Leyen je bila v Evropskem parlamentu ponovno izvoljena na mesto predsednice Evropske komisije. Pred glasovanjem je nagovorila poslanke in poslance in jim predstavila svojo vizijo Evropske unije v prihodnjih petih letih. Zavzela se je za večjo blaginjo in konkurenčnost EU, zaradi vse večjih groženj pa je napovedala vzpostavitev prve obrambne unije. Za njeno izvolitev je glasoval 401 poslanec, proti jih je bilo 284, 15 se jih je glasovanja vzdržalo.
Ursula von der Leyen je bila v Evropskem parlamentu ponovno izvoljena na mesto predsednice Evropske komisije. Na tajnem glasovanju je prejela 401 glas podpore, proti je glasovalo 284 evropskih poslancev, 15 se jih je glasovanja vzdržalo. Za izvolitev je bilo potrebnih 361 glasov podpore v 720-članskem parlamentu, von der Leyen je tako prejela 40 glasov več od potrebnih za izglasovanje.
65-letna Nemka bo tako naslednjih pet let vodila Komisijo. Leta 2019, ko je bila prvič izvoljena na ta položaj – takrat je za njeno izvolitev glasovalo 383 poslancev – je postala prva ženska na čelu te pomembne evropske institucije.
“Še pet let. Ne morem izraziti, kako hvaležna sem za zaupanje vseh poslancev Evropskega parlamenta, ki so glasovali zame,” je po glasovanju na družbenem omrežju X zapisala Ursula von der Leyen. Ob izvolitvi so ji že čestitali številni evropski voditelji, med drugim tudi nemški kancler Olaf Scholz, ki je zapisal, da je njena izvolitev jasen znak “sposobnosti ukrepanja v EU, še zlasti v težkih časih”. Čestitala sta ji tudi novi britanski premier Keir Starmer in španski predsednik vlade Pedro Sanchez.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je ob njeni izvolitvi zapisal: “Za bolj suvereno, demokratično, uspešno in konkurenčno Evropo”. Poljski premier in nekdanji predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je zadovoljen s ponovno izvolitvijo von der Leyen, prepričan je, da bo s pogumom in odločnostjo še naprej odlično opravljala delo predsednice Evropske komisije. Podobno mnenje je v čestitki izrazil tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić.
Čestitke je ob njeni ponovni izvolitvi prek objave na družbenem omrežju X izrazila tudi slovenska vlada, ki je ob čestitki objavila tudi fotografijo lanskega obiska von der Leyen v Sloveniji po katastrofalnih avgustovskih poplavah.
Spolno uravnotežena Evropska komisija
Na novinarski konferenci po izvolitvi je Ursula von der Leyen dejala, da si bo pri sestavljanju Komisije ponovno prizadevala za spolno uravnoteženost med komisarji. Tako bo države članice EU znova pozvala, naj ji posredujejo imeni kandidata in kandidatke.
“Znova si bom prizadevala, da bo v kolegiju komisarjev enako število žensk in moških,” je po današnji izvolitvi v Evropskem parlamentu povedala von der Leyen.
Zato bo voditelje držav članic v prihodnjih tednih pozvala, naj ji posredujejo imeni kandidata in kandidatke za položaj v Komisiji. Od članic, ki bodo predlagale obstoječe komisarje oziroma komisarke, tega ne pričakuje, je pojasnila von der Leyen.
Pogovore s kandidatkami in kandidati za komisarje bo opravila od sredine avgusta dalje, saj si želi izbrati tiste, ki najbolje delijo zavezanost Evropi. Po pogovorih jim bo razdelila področja, za katera bodo pristojni. To bo predvidoma znano septembra.
Kandidate bodo nato predvidoma oktobra oziroma novembra zaslišali in potrjevali pristojni odbori Evropskega parlamenta, ki lahko kakšnega ali več kandidatov tudi zavrnejo.
Od njihove uspešnosti bo odvisno nadaljevanje postopka, saj bo moral Evropski parlament celotno Evropsko komisijo potrditi še na plenarnem zasedanju. To bi se lahko zgodilo na drugem oktobrskem zasedanju, morda pa šele novembra ali celo decembra.
Šele po potrditvi celotne ekipe bo nova Evropska komisija lahko začela petletni mandat.
Slovenska vlada je sicer že na seji konec junija opravila razpravo in začela obravnavo predloga kandidature nekdanjega predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela za bodočega evropskega komisarja iz Slovenije. Tedaj so napovedali, da bodo postopek nadaljevali, ko bodo od pristojnih institucij EU prejeli poziv za posredovanje imena komisarskega kandidata.
O rezultatu glasovanja, ko so ji poslanci namenili 40 glasov podpore več od potrebne in veliko več od glasovanja leta 2019, je predsednica Komisije dejala, da sama to razume kot močno sporočilo zaupanja. Za podporo se je zahvalila političnim skupinam Evropske ljudske stranke (EPP), socialistov in demokratov (S&D) ter liberalcev (Renew), ki so že doslej sestavljale neformalno koalicijo na ravni EU, pa tudi Zelenim. Ti je pred petimi leti niso podprli, danes pa so jo.
“Prizadevala si bom za intenzivno in kar se da dobro sodelovanje s tistimi, ki so me podprli,” je povedala.
Današnji rezultat po njenih besedah kaže, da je bilo prav, da je pri pridobivanju podpore pristopila k vsem političnim silam, ki so proevropske, ki podpirajo Ukrajino in zagovarjajo vladavino prava.
“Usoda Evrope je odvisna od naše naslednje poteze”
Pred glasovanjem se je v skoraj eno uro trajajočem nagovoru ozrla na vse pomembnejše dosežke Evropske unije zadnjih petih let, predstavila pa je tudi svojo vizijo Evrope, ki jo bo vodila kot predsednica Evropske komisije, če ji bodo poslanci namenili zadostno podporo. Za izvolitev bo morala dobiti 361 poslanskih glasov v 720-članskem parlamentu.
“Odločitve oblikujejo usodo in v svetu raznolikosti je usoda Evrope odvisna od tega, kakšne bodo naše naslednje poteze. Evropa je pred usodno odločitvijo, ki bo oblikovala našo prihodnost za naslednjih pet let, pa tudi naslednjih 50 let. Ta odločitev bo vplivala na to, ali bomo združeni in bomo oblikovali lastno prihodnost skupaj ali pa se bomo zgolj odzivali na dogodke na svetovni ravni,” je poudarila von der Leyen.
Izpostavila je, da Evropa ne more nadzorovati diktatorjev in demagogov po svetu, lahko pa zaščiti lastno demokracijo. Prav tako ne more določiti izidov volitev po svetu, lahko pa se odloči, da bo vlagala v varnost in obrambo evropske celine. Ne more preprečiti sprememb, lahko pa se odloči, da bo spremembe sprejela in vlagala v novo obdobje blaginje in na tak način izboljšala življenja Evropejk in Evropejcev.
65-letna Nemka je dejala, da je zaznala težnje za razdelitev in polarizacijo Evrope, v kar pa sama ne bo nikoli privolila in zgolj nemo opazovala, da bi kdorkoli skušal uničiti Evropo od znotraj in od zunaj. “Ne bom sprejela tega, da bi demagogi in skrajneži uničevali našo Evropo, pripravljena sem se boriti,” je poudarila.
Evropskim poslancem je predstavila svojo vizijo močnejše Evropske unije, ki temelji na blaginji, ki ščiti ljudi, brani demokracijo, spoštuje socialno pravičnost in podpira ljudi. Izpostavila je tudi zavezanost ciljem zelenega dogovora, a z določeno mero pragmatičnosti, ki bo razvijala zeleno tehnologijo in podpirala inovacije.
Zagotovitev blaginje in konkurenčnosti
Ena od ključnih zavez Ursule von der Leyen v prihodnjem mandatu, če bo dobila zadostno podporo, bo zagotovitev večje blaginje v Evropski uniji in njene konkurenčnosti v svetu. V nagovoru je spomnila na hudo gospodarsko in energetsko krizo, v katero je bila EU pahnjena po epidemiji covida-19. Kot je dejala, smo lahko samo skupaj in združeni prebrodili te krize, na kar je lahko EU ponosna.
“Vemo, da potrebuje naša konkurenčnost zagon, temelji svetovnega gospodarstva se spreminjajo. Tisti, ki ne bodo spremenili ničesar, bodo zaostali, tisti, ki ne bodo konkurenčni, bodo odvisni od drugih. Ta tekma že poteka, Evropa mora poskrbeti, da bo delovala v višji prestavi. Potrebujemo okrepljen notranji trg, manj poročanja, manj birokracije, več zaupanja, hitrejše izdajanje dovoljenj. Poskrbela bom za to, da bo to storjeno,” je poudarila.
Napovedala je tudi imenovanje podpredsednika Evropske komisije, ki bo zadolžen za koordinacijo napredka.
V svojem nagovoru je spomnila tudi na Putinovo izsiljevanje s prekinitvijo dobave fosilnih energentov in napovedala, da si bo prizadevala, da se bo odvisnost EU od ruskih fosilnih goriv končala “enkrat za vselej”.
Obenem bo vlaganje v domače vire čiste energije prispevalo h konkurenčnosti evropskega gospodarstva, ki jo je von der Leyen izpostavila kot svojo prvo prednostno nalogo v primeru ponovne izvolitve. V ta namen je napovedala tudi pripravo dogovora za čisto industrijo v prvih stotih dneh novega mandata.
“Čas je za vzpostavitev prave evropske obrambne unije”
Ursula von der Leyen se je v nagovoru dotaknila še vedno trajajoče vojne v Ukrajini. Po njenem mnenju je to vojna izčrpavanja, ki temelji na načelu “kdo bo zdržal dlje”. Dejala je tudi, da v Rusiji najverjetneje računajo, da bi se podpora Zahoda Ukrajini počasi omajala in da se “nekateri v Evropi s tem tudi strinjajo”.
Obregnila se je ob dejanje madžarskega premierja Viktorja Orbana, ki je pred slabima dvema tednoma obiskal ruskega predsednika Vladimirja Putina.
“Tako imenovana mirovna misija ni bila nič drugega kot misija popuščanja, to ni bila misija za mir,” je dejala in požela bučen aplavz v dvorani. Napovedala je, da bo EU Ukrajini stala ob strani in ji zagotovila vse, da iz te vojne pride kot zmagovalka.
Poudarila je, da je treba storiti vse, da bi zaščitili evropske državljane, dolžnost Evrope pa je zaščititi Evropo. In dodala: “Mislim, da je čas za vzpostavitev prave obrambe Evropske unije.” Dejala je, da razume, da nekaterim ta ideja ni najbolj všeč, vendar so grožnje varnosti Evropske unije tiste, ki bi morale povzročiti nelagodje.
Po njenem prepričanju je treba več vlagati v področje obrambe, v obrambne zmogljivosti Evrope. Prav tako bi bil sistem zračne zaščite Evrope, evropski zračni ščit, ne samo obrambno pomemben, ampak tudi simbol enotnosti Evropske unije.
Napovedala je, da bodo v njeni novi ekipi med drugim še komisarji, pristojni za obrambo, stanovanjsko politiko in za sodelovanje z državami v Sredozemlju, predvsem na področju migracij.
Pri upravljanju migracij je po mnenju von der Leyen ključno učinkovito varovanje zunanjih meja, tako da bo predlagala potrojitev osebja Evropske agencije za mejno in obalno stražo (Frontex) na 30.000. Predlagati pa namerava tudi podvojitev osebja Evropskega policijskega urada (Europol).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje