V teh dneh se veliko govori, da je na teh volitvah mogoče oddati tudi preferenčni glas. A ravno zaradi tega nastaja zmeda. V pogovorih in tudi na družbenih omrežjih je zaznati, da je nemalo tistih, ki se sprašujejo, kako morajo glasovnico izpolniti. Je veljavna, če smo obkrožili kandidata, ne pa tudi liste?
Na glasovnici za volitve poslank in poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament najdemo enajst list.
Liste kandidatov so izpisane v naslednjem vrstnem redu:
1. Gibanje Svoboda
2. Slovenska demokratska stranka (SDS)
3. Vesna – zelena stranka
4. Demokratična stranka upokojencev Slovenije (DeSUS) in Dobra država
5. Slovenska ljudska stranka (SLS)
6. Nova Slovenija – krščanski demokrati (NSi)
7. Levica
8. Zeleni Slovenije
9. Socialni demokrati (SD)
10. Državljansko gibanje Resni.ca
11. Nič od tega, stranka, prilagojena vsakemu, utemeljiteljica ničodtegaizma, ki združuje vse-izme v znanih in neznanih dimenzijah stvarstva, najboljše, najbolj uspešne, najbolj zelene, rdeče, modre, črne in rumene stranke vseh časov in onkraj časa, ter začetnica ničodtegaizma po vsem svetu (Nič od tega)
Na letošnjih volitvah bomo v Evropski parlament izvolili devet poslank in poslancev, enega več kot pred petimi leti. Preberite, kdo so kandidati za evropske poslance.
Kako glasujemo
Glasujemo lahko za eno listo kandidatk in kandidatov. Za listo se glasuje tako, da se obkroži zaporedna številka liste, torej od 1 do 11.
Na listi, za katero glasujemo, lahko označimo enega kandidata ali kandidatko, ki mu/ji damo prednost pred ostalimi s te liste. Temu rečemo preferenčni glas. Oddamo ga tako, da pred imenom in priimkom obkrožimo zaporedno številko. Preferenčni glas lahko oddamo le kandidatu/kandidatki liste, za katero glasujemo, sicer glasovnica ne bo veljavna.
Svoj glas lahko tako namenimo le listi ali pa listi in kandidatu. Tretja možnost pa je, da obkrožimo le številko pred imenom kandidata oziroma kandidatke. V tem primeru se šteje tudi glas za listo, ki ji kandidat oziroma kandidatka pripada, glasovnica pa je torej veljavna.
Izvirnost volilcev in kdaj je glasovnica (ne)veljavna
Na Državni volilni komisiji poudarjajo, da je, če smo glasovali drugače, kot je zapisano v navodilu, glasovnica veljavna, če je volja volilca z nje jasno razvidna.
Glasovnica je veljavna v naslednjih primerih:
– če je volilec eno številko obkrožil, drugo pa drugače označil, in sicer se to upošteva kot glas za listo kandidatov oziroma kandidata, ki je vpisan pod obkroženo zaporedno številko,
– če je volilec obkrožil zaporedno številko ali ime liste kandidatov in hkrati obkrožil številko pred imenom kandidata na drugi kandidatni listi, je glasovnica veljavna, pri čemer se upošteva glas za listo, preferenčni glas se ne upošteva,
– če je volilec drugače označil (ne pa obkrožil) zaporedno številko ali ime liste kandidatov oziroma ime in priimek kandidata, ki mu je dal preferenčni glas, se to šteje kot glas za listo kandidatov oz. kandidata, ki je označen,
– če je volilec obkrožil zaporedno številko liste ter označil (obkrožil ali drugače označil) dva kandidata na isti listi, se upošteva kot glas za listo, preferenčni glas se ne upošteva,
– če je volilec obkrožil ali drugače označil dva ali več kandidatov na isti listi, ni pa obkrožil zaporedne številke liste, se upošteva kot glas za listo, preferenčni glas se ne upošteva.
Glasovnica je neveljavna:
– če je oddana prazna,
– če je volilec obkrožil več kot eno listo kandidatov,
– če volilec ni glasoval za nobeno listo, temveč je na dveh listah oddal prednostni (preferenčni) glas posameznemu kandidatu na teh listah,
– v drugih primerih, kjer volja volilca ni jasno izražena.
V torek, 4. junija, so se sicer začele predčasne volitve, ki bodo trajale do četrtka. Volilcem in volilkam se nanje ni treba prijaviti, ne morejo pa glasovati izven okraja stalnega prebivališča.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje