Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) smo preverili, ali se pri nas lahko predčasno upokojijo tisti, ki imajo prihranjenega dovolj denarja, da lahko z njim preživijo do konca življenja.
Ali se v Sloveniji lahko upokojite predčasno, če menite, da imate na bančnem računu dovolj prihrankov, da z njimi lagodno preživite preostanek življenja?
Zagotovo je že vsak izmed nas kdaj pomislil na hipotetičen scenarij, da bi se predčasno upokojil, če bi imeli dovolj denarja. Ali pa izračunal, koliko denarja bi moral privarčevati, da mu ne bi bilo več treba hoditi v službo.
A realnost je precej drugačna, saj le redki v življenju pridejo s svojim delom do takšnega bogastva, da jim ni treba več hoditi v službo. To pa lahko spremenijo prihodki od podedovanega premoženja ali pasivni zaslužki z denimo oddajanjem nepremičnin, borznim trgovanjem, kriptovalutami.
Ob tem pa je tukaj še slovenska zakonodaja, ki predčasne upokojitve – tudi v primeru, da imate dovolj prihrankov – ne omogoča. Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju namreč določa, da lahko predčasno pokojnino uveljavi zavarovanec, ko dopolni 60 let, če ima 40 let pokojninske dobe.
Za dodatna pojasnila smo se obrnili na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ), kjer so nam pojasnili, da v Republiki Sloveniji ni mogoče uveljaviti predčasne pokojnine pred starostjo 60 let.
Dodali so, da je sistem obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja oblikovan kot obvezni zavarovalni sistem, kjer je predpisana obveznost na podlagi v zakonu določenih zavarovalnih podlag. To pa pomeni, če opravljate delo na pravni podlagi, ki jo zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju opredeljuje kot zavarovalno podlago, je vključitev v to zavarovanje obvezno.
“Pokojnina je prejemek, ki nadomesti dohodke, ki jih zavarovanec prejema tekom aktivnosti takrat, ko nastane zavarovalni primer. Ne glede na morebitne doživljenjske prihranke pa zavarovalni primer starosti ne nastopi pred dopolnitvijo zakonsko določenega pogoja starosti za starostno ali pa predčasno upokojitev,” so za N1 odgovorili na ZPIZ.
Pred 60. letom starosti se lahko upokojite le v primeru, da imate 40 let delovne dobe, če uveljavljate nekatere posebne okoliščine, kot na primer skrb za otroke, vstop v obvezno zavarovanje pred dopolnitvijo 18. let, služenje vojaškega roka. V nobenem drugem primeru se starostna meja za priznanje pravice do predčasne upokojitve ne more znižati.
“Predčasna upokojitev ni odvisna od prihrankov ter zmožnosti samostojnega preživetja do smrti, temveč od nastopa zavarovalnega primera, za katerega je bil posameznik/zavarovanec zavarovan na podlagi svojega dela ali opravljanja dejavnosti,” so na vprašanje, o tem, ali se lahko oseba predčasno upokoji, če ima dovolj prihrankov, odgovorili na ZPIZ.
So pa ob tem dodali: “Posameznik, ki meni, da ima zadosti sredstev za lastno preživetje in ne želi več delati, seveda lahko z delom ali opravljanjem dejavnosti preneha, kar pa hkrati ne pomeni, da se je predčasno upokojil, temveč se je zgolj odločil, da ne bo več delal – začasno ali stalno.”
Posameznik, ki se je odločil, da ne bo več delal, pa se sicer lahko sam prostovoljno vključi v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, vendar je v tem primeru sam zavezan k plačilu prispevkov za to zavarovanje. Za prostovoljno plačevanje pokojninskega in invalidskega zavarovanja se lahko odločijo tisti, ki niso v delovnem razmerju oziroma nimajo statusa samostojnega podjetnika.
BONUS VIDEO:
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje