Biden prepovedal kitajsko in rusko opremo za avtomobile, Peking odločno proti

Gospodarstvo 15. Jan 202513:35 2 komentarja
Joe Biden
Foto: PROFIMEDIA

Odhajajoči ameriški predsednik Joe Biden je v torek dokončno potrdil prepoved prodaje avtomobilov, ki za povezljivost uporabljajo kitajsko ali rusko tehnologijo, z letom 2027. V Beli hiši vztrajajo, da so ti ukrepi pomembni za zaščito ZDA pred nacionalnimi varnostnimi tveganji, uradni Peking pa meni, da gre za argumente brez realne podlage.

Kot izhaja iz izjave, ki jo je v torek objavila administracija Joeja Bidna, se novi predpisi nanašajo na prodajo osebnih vozil, ki vključujejo kitajsko in rusko strojno in programsko opremo za povezljivost in avtonomno vožnjo.

Uvajajo pa tudi prepoved prodaje in uvoza tovrstne opreme v ZDA, poročajo tuje tiskovne agencije.

“Trenutna administracija je zavezana zagotavljanju odpornosti in varnosti domačih avtomobilskih dobavnih verig pred tujimi kibernetskimi grožnjami,” so zapisali.

Ameriška ministrica za trgovino Gina Raimondo je glede sprejetih omejitev nedavno dejala, da gre za ciljno usmerjen pristop, s katerim želijo zagotoviti, da “tehnologije, proizvedene na Kitajskem in v Rusiji, ne bodo prisotne na ameriških cestah”. “Današnji avtomobili niso samo jeklo na kolesih – so računalniki, ki vsebujejo kamere, mikrofone, sledilne naprave in druge tehnologije,” je ponazorila.

Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, bodo zaradi napovedanih omejitev v težkem položaju podjetja za proizvodnjo električnih avtomobilov, kot je Polestar, ki deluje na ameriških tleh, a pod okriljem kitajskega proizvajalca električnih vozil Geely.

Kitajske oblasti so danes znova sporočile, da “odločno nasprotujejo” odločitvi odhajajočega predsednika Bidna glede prepovedi umeščanja kitajske tehnologije v avtomobile na ameriškem trgu. “Takšna dejanja motijo gospodarsko in trgovinsko sodelovanje med podjetji ter predstavljajo tipičen protekcionizem in ekonomsko prisilo. ZDA so, sklicujoč se na tako imenovano nacionalno varnost, omejile uporabo kitajske programske opreme, strojne opreme in celotnih vozil brez kakršne koli dejanske podlage,” je zatrdil predstavnik zunanjega ministrstva. V luči tega bo Kitajska po njegovih besedah sprejela potrebne ukrepe za zaščito svojih pravic in interesov.

Nova pravila po navedbah agencij pomenijo novo zaostrovanje v trgovinskem sporu med ZDA in Kitajsko. Ameriška vlada je namreč lansko jesen že uvedla krepko povišane carine na uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske. Za električne avtomobile veljajo 100-odstotne carine, za baterije zanje pa 25-odstotne.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje