Poletna turistična sezona je pred vrati. Po dveh letih epidemije bo ta zelo drugačna, saj smo večino ukrepov opustili, le še dva meseca pa je mogoče za turistične namestitve unovčiti turistične bone in BON21. V državni blagajni pa medtem ostaja še za nekaj deset milijonov evrov sredstev, ki so rezervirani za ta namen.
Epidemija covida-19 je v zadnjih dveh letih hudo prizadela gospodarstvo, zlasti turistično panogo. Kot pomoč gospodarstvu je vlada leta 2020 sprejela paket ukrepov, med katerimi je vsak polnoletni državljan prejel turistični bon v vrednosti 200 evrov (nepolnoletni 100 evrov). Te bone je mogoče unovčiti le pri ponudnikih turističnih namestitev.
Lani pa je vsak polnoletni državljan dobil tudi bon za 100 evrov (t. i. BON21), ki ga je mogoče unovčiti tudi v restavracijah in barih, knjigarnah, muzejih, na koncertih, ob najemu športne opreme in ob obisku športnih klubov, ob ogledu razstav ter obisku zabaviščnih parkov in smučarskih centrov.
Če turističnega bona in lanskega bona (BON21) še niste unovčili, imate čas za to le še dva meseca, do 30. junija letos. Ker so se epidemiološke razmere izboljšale, vse dejavnosti pa lahko normalno obratujejo, ni pričakovati, da bi vlada veljavnost teh bonov še podaljšala.
Na Finančni upravi so za N1 povedali, da je bila do včeraj unovčenih okoli 76 odstotkov sredstev, ki so bila namenjena za turistične bone iz leta 2020. Vlada je v ta namen predvidela nekaj manj kot 357 milijonov evrov, do včeraj pa je bilo porabljenih dobrih 271 milijonov evrov. Za BON21 pa je vlada rezervirala dobrih 187 milijonov evrov, iz teh sredstev pa je bilo za zdaj porabljenih skoraj 130 milijonov evrov oziroma skoraj 70 odstotkov.
Po dveh letih poletna sezona brez bonov
Slovenski turizem so v zadnjih dveh letih reševali tudi turistični boni. V Kranjski Gori so za N1 pred kratkim povedali, da bo letošnja turistična gotovo drugačna kot zadnji dve leti, saj veljavnost bonov 30. junija preneha. Kljub temu pa v poletno sezono zrejo optimistično, v primerjavi z zadnjima dvema letoma pa pričakujejo večji delež tujih gostov.
V portoroškem hotelu Kempinski Palace v zadnjem času večjega koriščenja turističnih bonov ne beležijo, tudi v obdobju prvomajskih počitnic ne pričakujemo visokega števila unovčenja teh bonov. Kot so povedali, v času prvomajskih praznikov pričakujejo polno zasedenost hotela. Večina gostov prihaja iz tujine, takšna bo tudi sestava v obdobju prvomajskih prazbnikov. Gostje prihajajo večinoma iz Avstrije, Nemčije, Madžarske, Italije in Slovaške.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje