Britanski raziskovalci ocenjujejo, da je bil izvoz med Združenim kraljestvom (ZK) in Evropsko unijo med leti 2021 in 2023 nižji, kot bi bil, če se brexit ne bi zgodil. V sedmih letih je brexit bruto domači proizvod (BDP) na Otoku okrnil do štiri odstotke.
Združeno kraljestvo (ZK) več kot štiri leta po brexitu močno občuti gospodarsko škodo. Brexit ima namreč “globoke” zaviralne učinke na blagovno menjavo med Veliko Britanijo in Evropsko unijo.
Raziskovalci na angleški univerzi Aston ocenjujejo, da je bil izvoz iz ZK v EU med letoma 2021 in 2023 za 17 odstotkov nižji, kot bi bil brez brexita. Izvoz se je zmanjšal v večini sektorjev. Negativni učinki so bili leta 2023 še izrazitejši kot v prejšnjih letih.
“To kaže, da prehod v trgovinskih odnosih med ZK in EU po brexitu ni le kratkoročna motnja, temveč odraža globlje strukturne spremembe, ki se bodo verjetno ohranile,” je razvidno iz študije. Podatki predstavljajo še dodaten izziv za laburiste, ki so prevzeli oblast v ZK in ki so prav gospodarsko rast uporabljali kot eno prednostnih nalog v predvolilni kampanji.
Trgovinsko sodelovanje pomembno tako za ZK kot EU
Izvoz predstavlja skoraj tretjino bruto domačega proizvoda ZK, od tega v EU izvozijo skoraj polovico (48 odstotkov) blaga in storitev. Po ocenah naj bi brexit od leta 2016 do julija lani njihov BDP oklestil med dvema in štirimi odstotki.
Mala podjetja denimo v živilski in tekstilni industriji so pogosto med tistimi, ki zaradi visokih stroškov in birokracije opuščajo izvoz. Raziskovalci zato vladi priporočajo, naj za izboljšanje trgovinskih vezi dajo prednost sporazumom po posamičnih področjih. Potrebna bi bila racionalizacija carinskih postopkov z uporabo digitalne tehnologije. V nasprotnem primeru bo gospodarski položaj ZK še naprej slabel.
Čeprav se je zmanjšal izvoz blaga, pa je na rekordnih ravneh izvoz storitev. Od lanskega do letošnjega marca je dosegel 172 milijard funtov (okoli 204 milijarde evrov).
Dobri trgovinski odnosi med obema stranema so sicer pomembni tudi za EU. V lanskem letu je ZK iz EU namreč uvozil za 466 milijard funtov dobrin (okoli 553 milijard evrov).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje