Cene industrijskih izdelkov najbolj zrasle v oskrbi z električno energijo

Gospodarstvo 21. Mar 202312:26 0 komentarjev
Daljnovodi
Simbolna fotografija (Foto: Žiga Živulovič jr./BOBO)

Industrijski izdelki so se februarja na mesečni in na letni ravni podražili za 1,5 oz. 14,9 odstotka. Cene so najbolj zrasle v oskrbi z električno energijo. V primerjavi z lani za skoraj 60 odstotkov.

Industrijski izdelki pri proizvajalcih so se februarja podražili na mesečni in na letni ravni, in sicer za 1,5 oz. 14,9 odstotka. Cene so najbolj zrasle v oskrbi z električno energijo. V primerjavi z januarjem so se zvišale za 20,2 odstotka, v primerjavi s februarjem 2022 pa za 58,1 odstotka, je danes objavil državni statistični urad.

Industrijski izdelki so se februarja na mesečni ravni podražili za 1,5 odstotka. Cene za prodajo na domačem trgu so se zvišale za 2,6 odstotka, za prodajo na tujih trgih pa za 0,4 odstotka.

Energenti so se podražili za 14,6 odstotka, proizvodi za investicije za 1,5 odstotka, proizvodi za široko porabo za 0,8 odstotka in surovine za 0,2 odstotka.

Cene v oskrbi z električno energijo višje za petino

Cene so najbolj zvišale v oskrbi z električno energijo, za 20,2 odstotka, sledile so podražitve v proizvodnji oblačil (+6,9 odstotka), zbiranju, prečiščevanju in distribuciji vode (+2,6 odstotka) ter drugih raznovrstnih predelovalnih dejavnostih (+2,4 odstotka).

Po drugi strani so cene najbolj upadle v proizvodnji računalniških, elektronskih in optičnih izdelkov (-4,1 odstotka), proizvodnji papirja in izdelkov iz papirja (-2,3 odstotka) ter proizvodnji usnja, usnjenih in sorodnih izdelkov (-2,1 odstotka).

Na medletni ravni je bila rast cen industrijskih proizvodov februarja 14,9-odstotna. Cene za prodajo na domačem trgu so se dvignile za 18,6 odstotka, za prodajo na tujih trgih pa za 11,2 odstotka.

Pocenitev ni bilo zaznati v nobeni dejavnosti

Statistiki so rast cen zaznali v vseh dejavnostih po namenu porabe proizvodov: energenti so se podražili za 49,7 odstotka, proizvodi za široko porabo za 14,2 odstotka, surovine za 13,1 odstotka in proizvodi za investicije za 9,1 odstotka.

Najizraziteje so zrasle cene v oskrbi z električno energijo, in sicer za 58,1 odstotka. Sledile so podražitve v proizvodnji koksa in naftnih derivatov (+41,7 odstotka, proizvodnji živil (+24,6 odstotka) ter proizvodnji oblačil (+24,4 odstotka).

Pocenitev v medletni primerjavi ni bilo v nobeni dejavnosti.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!