Evropska komisija je danes sprejela zakonodajni predlog, s katerim želi povečati uporabo takojšnjih plačil z evri. Namen predloga je, da bi bila takojšnja plačila za državljane in podjetja v EU dostopna, varna in brez ovir.
“Svetovna plačilna industrija se močno premika k takojšnjemu plačevanju. Evropa mora slediti, da bi ostala globalno konkurenčna in kar najbolje izkoristila digitalno dobo. To želimo doseči z današnjim predlogom,” je ob predstavitvi povedal izvršni podpredsednik Evropske komisije, pristojen za gospodarstvo, Valdis Dombrovskis.
Komisija želi, da bi bilo takojšnje plačevanje v evrih dostopno vsem posameznikom in podjetjem v EU, ki imajo bančni račun. Gre za elektronska plačila, ki so izvedena v nekaj sekundah, in sicer 24 ur na dan vsak dan v letu. Tako so precej hitrejša od rednega elektronskega plačevanja, pri katerem se lahko zgodi, da je treba na izvedbo plačila čakati tudi na začetek prihodnjega tedna, če je opravljeno konec tedna.
Komisija predlaga dopolnitev uredbe o enotnem območju plačil v evrih (Sepa). Z dopolnitvijo bi v uredbo vključili štiri zahteve na področju takojšnjih plačil. Tisti ponudniki storitev, ki že ponujajo redna plačila v evrih, bi morali nuditi tudi takojšnja plačila. Obenem te storitve ne bi smeli zaračunavati po višji ceni, kot obračunavajo redna plačila. Komisija želi okrepiti tudi zaupanje v takojšnja plačila. Ponudniki bi morali preveriti, ali se ime in številka bančnega računa prejemnika ujemata s tistima, ki ju je navedel plačnik.
Predlog predvideva tudi odpravo ovir pri takojšnjih plačilih. Ponudniki plačilnih storitev bi morali dnevno preverjati, ali so njihove stranke na seznamu tistih, proti katerim je EU uvedla sankcije. Tako ne bi več prihajalo do neupravičenih blokad takojšnjih plačil. Po navedbah Dombrovskisa trenutno tretjina ponudnikov ne omogoča takojšnjega plačevanja, takšen način plačevanja pa predstavlja nekaj več kot 10 odstotkov vseh plačil.
V Sloveniji je sicer od leta 2020 v veljavi nacionalna shema za takojšnja plačila z imenom Flik, ki je na voljo pri vseh slovenskih bankah in hranilnicah. Omogoča takojšnja plačila med strankami različnih bank v Sloveniji.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje