Evropska komisija je napoved gospodarske rasti za EU za letos znižala z 1,0 na 0,8 odstotka, za evrsko območje pa z 1,1 na 0,8 odstotka. Znižala je tudi napoved za 2024, in sicer za EU z 1,7 na 1,4 odstotka, za območje z evrom pa z 1,6 na 1,3 odstotka. Prav tako je Bruselj znižal napovedi za inflacijo. Kakšne so napovedi za Nemčijo, največji slovenski izvozni trg?
Evropsko gospodarstvo bo letos raslo še nekoliko manj, kot so spomladi predvideli v evropski komisiji. Tako za EU kot za evrsko območje za letos napovedujejo 0,8 odstotno rast, medtem ko bo po napovedih Bruslja prihodnje leto rast v EU nekoliko višja (1,4 odstotka) kot v evrskem območju (1,3 odstotka). Inflacija se še naprej umirja.
Zadnji podatki po navedbah evropskega komisarja za gospodarstvo Paola Gentilonija kažejo, da je bila gospodarska aktivnost v EU v prvi polovici leta 2023 zadržana. Šibko domače povpraševanje, predvsem pa potrošnja, kaže na to, da imajo visoke in še vedno naraščajoče cene blaga in storitev za potrošnike večji vpliv, kot je kazala spomladanska napoved.
To se dogaja kljub padanju cen energentov in izredno močnemu trgu dela, povečevanju zaposlenosti in zviševanju plač.
Upočasnjevanje gospodarske rasti je pričakovati tudi v prihodnjih mesecih, rast BDP pa bo šibkejša tudi v prihodnjem letu, vendar pa vseeno nekoliko večja. Komisija je v primerjavi z majem napoved rasti BDP za EU znižala z 1,7 na 1,4 odstotka, za območje z evrom pa z 1,6 na 1,3 odstotka.
Inflacija 6,5-odstotna
Glede inflacijskih gibanj v Bruslju napovedujejo, da se bo inflacija še naprej zniževala. V EU bo letos po napovedih Bruslja znašala 6,5 odstotka, kar je 0,2 odstotne točke manj, kot so napovedali maja. Za prihodnje leto so medtem napoved inflacije za EU zvišali s 3,1 na 3,2 odstotka.
V evrskem območju pa bo inflacija letos znašala 5,6 odstotka, prihodnje leto pa 2,9 odstotka, napovedujejo v Bruslju. V spomladanski napovedi so za letos napovedali 5,8-odstotno inflacijo, za leto 2024 pa 2,8-odstotno.
Cene energentov bodo v preostanku letošnjega leta še naprej padale, a počasneje, poudarjajo v Bruslju. V prihodnjem letu na naj bi spet nekoliko narasle, predvsem kot posledica višjih cen nafte. Še naprej se bo umirjala tudi inflacija cen storitev, med drugim kot posledica zaostrovanja monetarne politike.
Nemško gospodarstvo se bo še bolj skrčilo
V poletnem poročilu evropske komisije ni ločenih napovedi za vse države članice EU, temveč le za šest največjih gospodarstev EU, med njimi za Nemčijo, Italijo in Francijo, ko so pomembni slovenski izvozni trgi.
Evropska komisija letos Nemčiji, na katero odpade skoraj petina slovenskega izvoza, napoveduje 0,4-odstotno krčenje, medtem ko so v spomladanski napovedi predvideli, da se bo nemško gospodarstvo skrčilo za 0,2 odstotka. Poslabšanje napovedi pri evropski komisiji v poročilu pojasnjujejo s šibkejšimi potrošnjo in naložbami v gradbeništvu.
V letu 2024 se na račun okrevanja v potrošnji napoveduje 1,1-odstotna rast nemškega BDP. To je sicer manj, kot so predvideli spomladi, predvsem zaradi ohlajanja v gradbeništvu in manj dinamičnih rasti izvoza, so pojasnili pri evropski komisiji.
Nemška inflacija bo po napovedih letos znašala 6,4 odstotka, prihodnje leto pa 2,8 odstotka.
Za Italijo v Bruslju za letos napovedujejo 0,9-odstotno rast, v letu 2024 pa 0,8-odstotno.
Franciji pa napovedujejo enoodstotno rast letos in 1,2-odstotno rast BDP v letu 2024.
Na komisiji pojasnjujejo, da ruska agresija na Ukrajino in druge geopolitične napetosti še naprej predstavljajo vir negotovosti. Zaostrovanje denarne politike pa bi lahko na gospodarsko aktivnost vplivala bolj od pričakovanj, a bi lahko vodilo tudi v hitrejše zniževanje inflacije. Na napovedi vplivajo tudi vse večja tveganja, ki jih prinašajo podnebne spremembe, ki so se pokazale v poletnih požarih in tudi poplavah.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in X.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje