Z današnjim dnem se odpira postopek prijave evropskih podjetij k skupni nabavi zemeljskega plina na ravni EU. S tem se želi EU pravočasno pripraviti na prihodnjo zimo.
Evropska komisija z današnjim dnem odpira postopek prijave evropskih podjetij k skupni nabavi zemeljskega plina na ravni EU prek mehanizma Aggregate EU. Kot so poudarili pri komisiji, gre za bistveni mejnik pri pripravi EU na prihodnjo zimo s pravočasnim in usklajenim polnjenem zalog plina.
Evropska podjetja imajo en teden časa, in sicer do 2. maja, da se odzovejo na prvi poziv k skupni nabavi plina prek posebne spletne platforme. Po tem bo na trgu oddano povpraševanje po skupno zahtevanih količinah.
Ko bo evropsko povpraševanje v okviru mehanizma Aggregate EU usklajeno s ponudbami mednarodnih dobaviteljev, bodo lahko sodelujoča podjetja z njimi vstopila v pogajanja glede podrobnosti nakupa in dobave plina, so pojasnili v Evropski komisiji.
Ta v pogajanjih ne bo imela nobene vloge, pričakuje pa, da bodo prve kupoprodajne pogodbe z dobavitelji sklenjene pred poletjem.
Ob tem so v komisiji poudarili, da bodo nove pozive podjetjem v prihodnjih 12 mesecih objavljali redno, in sicer vsaka dva meseca. To pomeni, da možnost sodelovanja v evropskem mehanizmu za podjetja ostaja odprta tudi v prihodnje.
Doslej se je prijavilo 67 podjetij, nekatera pa so v postopku vpisa. Poleg tega je enajst podjetij pripravljenih nuditi storitve osrednjega kupca ali zastopnika pri nakupu.
Do 15 odstotkov nacionalnih količin skladiščenja plina
Države članice so se zavezale, da bodo prek mehanizma zadostile zapolnitvi 15 odstotkov nacionalnih količin skladiščenja plina, kar predstavlja približno 13,5 milijarde kubičnih metrov plina na leto.
O ciljih glede količin in skupnega nakupa so se države članice dogovorile v letu 2022 kot odgovor na visoke cene energenta na trgu kot posledice nižjih dobav iz Rusije zaradi njene invazije na Ukrajino.
Cilj mehanizma je zmanjšanje nestanovitnosti cen in zagotovitev varne ter predvidljive oskrbe s plinom, ob tem pa želi unija izkoristiti skupno moč evropskega trga. Za izvedbo evropskega načrta REPower EU in diverzifikacijo energetske oskrbe EU je ruski plin izključen iz skupinskih nakupov.
Spletna platforma za združevanje povpraševanja in skupno nakupovanje je dostopna podjetjem iz držav EU in pogodbenic Evropske energetske skupnosti. Interes za sodelovanje so izrazile tudi Ukrajina, Moldavija in Srbija, so še sporočili iz komisije.
Slovenski poslanci so pred tednom dni sprejeli novelo zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo, s katerim se evropska pravila glede skupnih nabav zemeljskega plina vnašajo v slovenski pravni red.
Glavni cilj je uzakonitev določbe o obveznem sodelovanju dobaviteljev plina, nosilcev bilančnih skupin, pri združevanju povpraševanja po zemeljskem plinu na ravni EU. Posamezni nosilec bo moral sodelovati s povpraševanjem za količino 2,25 odstotka povprečne letne porabe bilančne skupine v predhodnih petih letih.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!