Vlada Roberta Goloba je prejšnji teden pripravila nov 1,2 milijarde evrov vreden sveženj draginjskih ukrepov, ki je namenjen za pomoč gospodarstvu. Fiskalni svet pa ob tem opozarja, da bo vlada s tem porabila celotno sicer izdatno rezervo v proračunu za leto 2023. Če je ta ocena realistična, v proračunu ne bi bilo več sredstev za morebitne dodatne ukrepe, dodajajo.
Primanjkljaj državnega proračuna je po začasnih podatkih v prvih enajstih mesecih leta 2022 znašal 562 milijonov evrov. Brez neposrednega učinka ukrepov za blažitev posledic epidemije in draginje bi imel državni proračun presežek v višini 298 milijonov evrov. Skupni primanjkljaj je skoraj 2 milijardi evrov manjši kot v enakem obdobju lani, kar je praktično v celoti posledica manjšega obsega covid odhodkov. Primanjkljaj bo v celem letu skladno s pričakovanji Fiskalnega sveta občutno nižji, kot je bilo predvideno z rebalansom (-2.040 milijona evrov), je sporočil Fiskalni svet.
Fiskalni svet ob tem dodaja, da primerjava dosedanje realizacije in sprejetega rebalansa za leto 2022 kaže, da bi lahko bil v zadnjem mesecu letošnjega leta realiziran primanjkljaj v višini kar -1.478 milijona evrov, od tega -1.008 milijona evrov nepovezanih z ukrepi za blažitev posledic epidemije in draginje. Realizacija do vključno novembra tako še dodatno potrjuje oceno Fiskalnega sveta, da je sprejeti rebalans nerealističen.
“Dejanska realizacija rebalansa bi pomenila, da bi t. i. ‘očiščena’ poraba (brez neposrednega učinka ukrepov za blažitev posledic epidemije in draginje) decembra lahko znašala okoli 2,3 milijarde evrov, kar je za okoli 1,3 milijarde evrov več kot v povprečju prvih enajstih mesecev. To po naši oceni ni realistično, dejanska poraba pa bo zelo verjetno nižja. To je nadaljevanje prakse izkoriščanja izjemnih okoliščin, ko se ob pripravi proračunskih dokumentov oblikuje neupravičeno velik manevrski prostor za porabo,” so še zapisali.
Fiskalni svet neposredni finančni učinek doslej sprejetih ukrepov za omilitev posledic draginje na državni proračun v letošnjem letu ocenjuje na okoli 430 milijonov evrov. V decembru letos naj bi bilo glede na že znane ukrepe realiziranih še okoli 100 milijonov evrov. “Vlada je napovedala nov sveženj ukrepov za leto 2023, ki naj bi po njeni oceni znašali 1,2 milijarde evrov. Če je ta ocena realistična, bi bila celotna rezerva za ta namen v sprejetem proračunu za prihodnje leto izkoriščena in tako glede na sprejete spremembe proračuna ne bi bilo več prostora za morebitne dodatne ukrepe,” so med drugim še zapisali v poročilu.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!