Nemčija je po besedah nemškega kanclerja Olafa Scholza v veliko boljšem položaju glede dobav plina, kot so pričakovali pred meseci. Ruski energetski velikan Gazprom bo Franciji zmanjšal dobave plina zaradi nesoglasij pri izvajanju nekaterih pogodb, so sporočili iz francoske državne energetske družbe Engie. Francoska vlada medtem krepi opozorila tamkajšnjim odjemalcem, naj zaradi negotovih razmer na energetskih trgih zmanjšajo porabo plina.
Ruski energetski velikan Gazprom bo v sredo zaradi vzdrževalnih del za tri dni ustavil dobavo ruskega plina po plinovodu Severni tok 1, ki teče pod Baltskim morjem.
Prav okrnjena dobava ruskega plina je Nemčijo prisilila v iskanje rešitev za zmanjšanje odvisnosti od ruskih energentov, zaradi česar so ponovno zagnali termoelektrarne, uvedli splošno varčevanje z energijo in se pospešeno lotili polnitve plinskih skladišč.
“Vladni ukrepi za zagotovitev oskrbe s plinom čez zimo so Nemčijo pripravili na nadaljnje omejitve ruske dobave,” je pred srečanjem z ministrsko ekipo v vzhodni regiji Brandenburg novinarjem povedal Scholz.
Nemška vlada je v nedeljo naznanila, da so njihova prizadevanja že obrodila sadove. Pri polnitvi zalog plina jim je namreč uspelo doseči hitrejši napredek od pričakovanega, cilj napolnitve skladišč do 85 odstotkov, ki naj bi ga izpolnili do 1 oktobra, pa bi lahko dosegli že prej. “Z grožnjami, s katerimi se spopadamo iz Rusije, ki uporablja plin kot del svoje strategije v vojni proti Ukrajini, se lahko dobro spopadamo,” je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP poudaril nemški kancler.
Gazprom bo Franciji zmanjšal dobave plina
Francosko energetsko podjetje je v izjavi za javnost pojasnilo, da so se dobave ruskega plina od začetka vojnega napada Rusije nad Ukrajino drastično zmanjšale. Francija je sicer med tistimi zahodnimi državami, ki so v manjši meri odvisne od dobav ruskega plina, saj ta predstavlja manj kot desetino celotnega uvoza.
Potrebne količine za nemoteno dobavo odjemalcem in za lastne potrebe so v energetskem podjetju Engie že zagotovili. Ruski plin je sicer konec julija obsegal štiri odstotke njihovih celotnih zalog.
V zadnjih dneh so se medtem okrepila opozorila francoske vlade tamkajšnjim odjemalcem glede morebitnih težav zaradi pomanjkanja energentov in visokih ravni inflacije prihajajočo zimo. V odgovor na zaostrene razmere Francija hiti z iskanjem alternativnih dobav plina iz Norveške, kapacitete v skladiščih plina so trenutno 90-odstotno zapolnjene.
V primerjavi z ostalimi energenti plin predstavlja približno 20 odstotkov celotne porabe energije, predvsem za uporabo v industriji in za stanovanjsko ogrevanje ter kuhanje, poroča AFP. Država namreč večino potrebne električne energije proizvede s pomočjo jedrskih elektrarn.
O možnih scenarijih, ki jih glede pomanjkanja energentov čakajo v prihajajočem jesensko-zimskem času, pa se bo z ministrskim zborom ta teden na posebni seji pogovarjal tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, so sporočili iz njegovega urada. Premierka Elisabeth Borne je medtem v ponedeljek že pozvala vodstva francoskih podjetij k zmanjšanju porabe energije. “Če ne bomo zmanjševali količin, bodo najbolj prizadeta podjetja. Na to moramo biti pripravljeni,” je dejala.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.