Dizelsko gorivo je od polnoči cenejše za slabih šest centov, bencin pa se je podražil za dobrih pet centov. Najvišji dovoljeni drobnoprodajni ceni dizelskega goriva in 95-oktanskega neosvinčenega motornega bencina (NMB-95) izven avtocestnega križa bosta v naslednjem 14-dnevnem obdobju znašali 1,718 evra za liter dizelskega goriva in 1,482 evra za liter bencina. Obenem nova najvišja dovoljena drobnoprodajna cena kurilnega olja znaša 1,401 evra na liter.
Dizelsko gorivo je od polnoči cenejše za slabih šest centov (5,7 centa), bencin pa je dražji za dobrih pet centov (5,2 centa). Najvišja dovoljena drobnoprodajna cena kurilnega olja je od danes nižja za slabih 6 centov (5,8 centa), so sporočili z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Nove cene bodo veljale do 21. novembra.
Marže trgovcev so v skladu z vladno uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov izven območja avtocest in hitrih cest omejene in lahko znašajo največ 0,0983 evra za liter dizelskega goriva in 0,0994 evra za liter bencina ter za kurilno olje največ 0,08 evra za liter, so še zapisali na ministrstvu.
Liter dizla na bencinskih servisih izven avtocestnega križa po novem stane 1,718 evra. To pomeni, da bo treba za 50-litrski rezervoar odšteti 85,90 evra. Če ne bi regulirali cen dizla in hkrati potrošnikov oprostili plačila okoljskih dajatev, bi bilo treba po ocenah ministrstva, kjer so upoštevali vse v preteklosti veljavne davke in prispevke, za liter dizla odšteti okoli 1,875 evra na liter. Pri 50 litrih bi plačali 93,75 evra, kar pomeni, da pri 50-litrskem tanku pri točenju dizla potrošnik prihrani 7,85 evra, še pravijo na ministrstvu.
Za liter bencina je treba po novem plačati 1,482 evra na liter, pri 50 litrih pa to znese 74,10 evra. Če ne bi regulirali cen bencina in hkrati potrošnikov oprostili plačila okoljskih dajatev, bi bilo treba po ocenah ministrstva, kjer so upoštevali vse v preteklosti veljavne davke in prispevke, za liter bencina odšteti okoli 1,588 evra na liter. Potrošnik bi za 50 litrov plačal 79,40 evra, kar pomeni, da pri 50-litrskem tanku potrošnik privarčuje 5,3 evra.
Za liter kurilnega olja je po novem treba plačati 1,401 evra na liter. Pri naročeni količini 1.000 litrov kurilnega olja bo potrošnik tako plačal 1.401 evro (brez prevoza). Če ne bi regulirali cen kurilnega olja in hkrati potrošnikov oprostili plačila okoljskih dajatev, bi bilo treba po ocenah ministrstva, kjer so upoštevali vse v preteklosti veljavne davke in prispevke, odšteti okoli 1,498 evra na liter. Potrošnik bi za nakup 1.000 litrov plačal 1.498 evrov, kar pomeni, da pri 1.000-litrskem rezervoarju potrošnik privarčuje 97 evrov.
Cene pogonskih goriv na avtocestnem križu se oblikujejo prosto, katere ceste so avtoceste in hitre ceste, pa določa Uredba o kategorizaciji državnih cest. Cene omenjenih naftnih derivatov se bodo tudi v prihodnje izračunavale na podlagi metodologije, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu (angleško PLATT’S European Marketscan) in gibanju tečaja ameriški dolar – evro. Modelske cene se izračunavajo na podlagi 14-dnevnih povprečij cen mineralnih naftnih derivatov. Za naftne derivate se štejejo 95-oktanski neosvinčeni motorni bencin, dizelsko gorivo brez dodatkov in kurilno olje.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!