Trend pomanjkanja delovne sile je opazen že dlje časa, med bolj izrazitimi pa je v gradbeništvu. Hrvaški delavci še vedno odhajajo na delo na sever, medtem pa na Hrvaškem zaposlujejo tuje delavce. Kaj to pomeni za panogo in zakaj razmere primerjajo s tistimi, s katerimi se je Nemčija spopadala pred 40 leti?
Hrvaški primanjkuje delovne sile. To je še posebej opazno v gradbeništvu. Hrvaški portal Dnevnik.hr poroča, da so časi, ko so delodajalci zaposlenim govorili “če ne boš ti, bo nekdo drug”, mimo. Danes so namreč zaposleni tisti, ki postavljajo pogoje.
Čeprav je v zadnjem obdobju na Hrvaško prišlo več deset tisoč tujih delavcev, še vedno primanjkuje kvalificirane delovne sile. “Ne bi rekel, da je gradbeništvo kljub zahtevnim razmeram na kolenih. Pravzaprav je to najugodnejše obdobje za gradnjo po letu 2007,” za portal razlaga Saša Perko, inženir gradbeništva in direktor skupine DOMinvest.
Poudarja, da je trenutno veliko število odprtih projektov, pa tudi da so od januarja do junija letos izdali 2,9 odstotka več gradbenih dovoljenj kot v istem obdobju lani.
Hrvaška danes na istem kot Nemčija pred 40 leti?
Po Perkovih besedah gre Hrvaška skozi enako tranzicijo, skozi katero je šla Nemčija v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja, ko so med drugim tudi Hrvati hodili na delo v to državo. Po njegovih besedah se je ključno ukvarjati z izobraževanjem in integracijo tujcev. Mladih namreč ne zanima zgolj več samo dobro plačilo, temveč tudi razvoj in izobrazba.
“Pogoji, ki jih postavljajo delavci, so različni. Odvisni so predvsem od stopnje strokovne izobrazbe. Delavci se za delo na gradbišču večinoma odločajo glede na višino plače, pa tudi dodatne ugodnosti, kot so zagotovljena nastanitev, plačana prehrana, plačani stroški prevoza, urejena delovna dovoljenja, plačan letni dopust in podobno,” pove.
Ob tem dodaja, da je delavce v teh časih težko najti na vseh področjih. Po njegovih besedah je vse težje najti strokovnega, delavnega in zanesljivega delavca. “Položaj je tak, da podjetja čuvajo svoje kakovostne delavce kot kapljo vode na dlani, saj so zanje izjemno dragoceni.”
“Plače gradbenikov danes končno ustrezajo zahtevnosti dela”
Koliko časa in posledično tudi denarja podjetja porabijo za usposabljanje novih delavcev? To je odvisno od njihovega predznanja, pa tudi motivacije, razlaga. Delavci brez znanja, a z veliko motivacije lahko delo osvojijo v letu ali dveh. Da postanejo dobičkonosni za podjetje, pa tri do pet let, piše Dnevnik.hr.
Perko sicer ocenjuje, da gradbeni delavci na Hrvaškem prejmejo med 1.500 in 1.800 evri mesečno, seveda pa se plačila med projekti razlikujejo in so lahko tudi veliko višja. “Plače delavcev v gradbeništvu danes končno ustrezajo zahtevnosti njihovega dela,” še poudarja Saša Perko.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje