Negotovost ob umirjanju inflacije, boljši dobavljivosti komponent in cenejših energentih deloma popušča, a je v bližnji prihodnosti ponovno pričakovati udarec inflacije, menijo v Zbornici elektronske in elektroindustrije pri GZS. Zato pozivajo s konstruktivnemu socialnemu dialogu, pomoči države na tujih trgih in bolj konkurenčni obdavčitvi.
Kot so po današnjem Dnevu slovenske elektroindustrije, ki so ga pripravili na sedežu Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) v Ljubljani, sporočili iz zbornice, je zvišanje inflacije pričakovati zaradi pomanjkanja hrane, še bolj trdnega zapiranja Kitajske in oblikovanja polarnosti, pri katerem bo skupina petih največjih gospodarstev v vzponu (Brics) verjetno odigrala pomembno vlogo.
“Zato potrebujemo konstruktiven socialni dialog, pomoč države pri ekspanziji na tuje trge in bolj konkurenčno obdavčitev,” je poudaril predsednik upravnega odbora Zbornice elektronske in elektroindustrije Miha Bobič iz podjetja Danfoss.
Izpostavili so nujnost vlaganj v razvoj in raziskave. “V svetu, ki je preplavljen z idejami, lahko dosežemo nove preboje le z vlaganji v inovacije. Za to pa potrebujemo kadre z ustreznimi kompetencami,” je dejal ustanovitelj skupine Lotrič Metrology in predsednik državnega sveta Marko Lotrič.
Direktor Domela Matjaž Čemažar je poudaril kultiviranje inovativnosti v podjetju. V procesu inovacij v Domelu sodeluje v povprečju 600 zaposlenih na leto, lani so na ta račun prihranili 700.000 evrov in svojim inovatorjem izplačali 100.000 evrov nagrad. Podjetje veliko sodeluje tudi z institucijami znanja.
Slovenska elektroindustrija je tudi v letu 2022 poslovala pozitivno. Po rekordni rasti v letu 2021 so prihodki porasli še za več kot 15 odstotkov, dodana vrednost za več kot devet odstotkov.
Opažajo sicer večjo usmeritev potrošnikov od blaga k storitvam in postopno ohlajanje gospodarske klime. Zato je, kot je dejala direktorica zbornice Andreja Hlišč, pomembno vzpostaviti stabilno poslovno okolje.
Uničujoče poplave so prizadele tudi podjetja slovenske elektroindustrije in posledično v dobavni verigi. Člani zbornice so stanovskim kolegom priskočili na pomoč s strokovno-tehničnim kadrom, znatnimi donacijami in materialnimi sredstvi, je dodala.
Slovenska elektroindustrija predstavlja šest odstotkov celotnega gospodarstva v Sloveniji in 20 odstotkov predelovalne industrije. Več kot 80 odstotkov svojih proizvodov in storitev izvaža v tujino. V panogi je v letu 2022 delovali 1171 podjetij, so navedli v GZS.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in X.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje