Gospodarska zbornica Slovenije je podelila gospodarske oskarje. Priznanja so prejeli dosedanji predsednik uprave v Kolektorju Radovan Bolko, direktor REM Igor Kastelic, direktorica ROTO Slovenija Nuša Pavlinjek Slavinec, direktor Bintegra Dušan Rauter in direktor Atlantic Droga Kolinska Enzo Smrekar. To je najstarejše tovrstno priznanje v Sloveniji, danes ga podeljujejo že 54. zapored. Pri ocenjevanju je komisija upoštevala 70 merljivih kriterijev.
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je podelila nagrade za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke, znane tudi kot gospodarske oskarje. Priznanja za večletno uspešno vodenje podjetja so prejeli dosedanji predsednik uprave v Kolektorju Radovan Bolko, direktor REM Igor Kastelic, direktorica ROTO Slovenija Nuša Pavlinjek Slavinec, direktor Bintegra Dušan Rauter in direktor Atlantic Droga Kolinska Enzo Smrekar.
Podelitev nagrad v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma se pravkar začenja, slavnostni govornik pa bo predsednik republike Borut Pahor. Rdeča nit letošnje podelitve je “Moč smo ljudje”.
Kdo so letošnji nagrajenci
Dušan Rauter je soustanovitelj in direktor družbe Bintegra od leta 2010. Podjetje nudi rešitve poslovne integracije – IT-rešitve, ki pomagajo podjetjem povezati njihove poslovne procese (prodaja, skrb za stranke, zaračunavanje, aktiviranje produktov) in aplikacije (portali, sistemi za zaračunavanje, omrežne storitve itd.) z namenom povečanja učinkovitosti, IT-fleksibilnosti in pospeševanja uvajanja novih izdelkov na trg. Družba je pretežno usmerjena na domači trg. V podjetju prepoznavajo družbeno pomembne programe – zaposlovanje ranljivih skupin in korporativno prostovoljstvo. Velik poudarek je namenjen pomenu kakovosti življenja, ravnotežju med delom in prostim časom ter zagotavljanju delovnih razmer, kjer je mogoče to ravnotežje doseči.
Enzo Smrekar je član uprave družbe Atlantic Droga Kolinska od leta 2008 ter direktor družbe od leta 2016. Družba na slovenskem trgu ustvari 38 odstotkov prihodkov. Dodana vrednost na zaposlenega je v letu 2020 znašala dobrih 96.000 evrov, delež investicij v opredmetena osnovna sredstva pa je v zadnjih treh letih znašal 3,5 odstotka letne prodaje oziroma 5,9 milijona evrov. Podjetje posluje z vizijo navdihniti ljudi, da dodajo okus vsakodnevnim trenutkom, s tem, ko ustvarja izdelke, ki jih imajo radi.
Igor Kastelic je od leta 2003 direktor danes 200-članskega kolektiva REM iz Trebnjega, katerega glavna dejavnost je proizvodnja zahtevnejših modularnih montažnih objektov. Okoli 70 odstotkov prihodkov realizirajo s prodajo različnih tipov bivalnih kontejnerjev ter modularnih montažnih enot oziroma objektov na tujem trgu. Čisti prihodki v podjetju v zadnjih treh letih rastejo povprečno po stopnji 3,5 odstotka, ustvarjena dodana vrednost pa se je v tem času povečala za 14 odstotkov letno. Podjetje je razvojno in inovacijsko zelo aktivno: proizvodi in storitve podjetja so rezultat lastnega razvoja in povezovanja z domačimi ter tujimi partnerji in raziskovalno sfero. Podjetje se zaveda tudi svoje družbene odgovornosti.
Nuša Pavlinjek Slavinec si vodstvene izkušnje v družinskem podjetju nabira od leta 2002. Roto Slovenija z inovativnim lastnim razvojem, široko ponudbo, prilagajanjem potrebam kupcev, uporabo tudi recikliranih materialov dosega visoko konkurenčnost na trgu. Prisotni so v 65 državah po svetu. Usmeritev družbe je zelena, trajnostna in digitalna proizvodnja, močan spletni marketing in trženje ter komunikacija, prilagojena poslovni kulturi in običajem posameznega trga. Dodana vrednost se je v zadnjih treh letih povečala za 21,2 odstotka letno, kar jih uvršča med najhitreje rastoče v panogi. Podjetje je razvojno in inovacijsko zelo aktivno, v zadnjih treh letih pa se je z zaposlovanjem mladih pomladilo.
Radovan Bolko je vso svojo poklicno pot posvetil Kolektorju, začel je že kot štipendist. Pod Bolkovim vodstvom je Kolektorju uspelo več kot podvojiti prodajo, s 450 milijonov evrov leta 2014 na predvideno milijardo evrov prometa letos. Kolektor je danes mala multinacionalka s sedežem v Sloveniji in široko razvejano mrežo podjetij in podružnic v Evropi, Ameriki in Aziji. Kolektor na tujih trgih ustvari 60 odstotkov prihodkov od prodaje. Dodana vrednost je v letu 2020 znašala 225,6 milijona evrov in se je v zadnjih treh letih v povprečju povečala za 4,3 odstotka letno. Kolektor se uvršča med najbolj razvojno in inovacijsko usmerjena podjetja v Sloveniji. Aktivno sodeluje tudi z univerzami in inštituti ter tudi s tem podpira razvoj kadrov.
Nagrado doslej prejelo 355 gospodarstvenikov in 30 gospodarstvenic
Gre za najstarejše tovrstno priznanje v Sloveniji, danes ga podeljujejo že 54. zapored. Nagrado je GZS ustanovila leta 1968, prvič pa jo je podelila naslednje leto – ob obletnici smrti Borisa Kraigherja. Zbornica nagrado podeljuje za izjemne dosežke trajnejšega pomena v organizaciji in vodenju gospodarskih organizacij, ki odločilno vplivajo na izboljšanje ekonomskega položaja gospodarskih subjektov. Vodilo nagrade pa so izjemni dosežki trajnejšega pomena.
Nagrado GZS tako podeli gospodarstvenikom, ki trajnostno ustvarjajo presežke, imajo večletne odlične rezultate na domačem in svetovnih trgih, razpolagajo z inovativno poslovno filozofijo ter ravnajo s premišljenimi poslovnimi potezami. “Dosegajo preboje v svojih tržnih nišah in so lahko vodilni na domačem ali tujem trgu. S svojim delovanjem in aktivnostmi dokazujejo, da je mogoče odlične rezultate v zadovoljstvo vseh deležnikov – kupcev in lastnikov, zaposlenih in okolja – doseči tudi v najzahtevnejših pogojih poslovanja. Prejemniki nagrade se tako uvrstijo v družbo najvidnejših gospodarstvenikov, ki s svojim delovanjem pomembno sooblikujejo gospodarsko in družbeno okolje, v katerem delujejo,” so zapisali na GZS.
Vključno z letošnjimi nagrajenci je nagrado GZS doslej prejelo 355 gospodarstvenikov in 30 gospodarstvenic. Nagrade za leto 2020 so prejeli direktor družbe Frutarom Etol Zdenko Zanoški, direktorica družbe Adria Dom Marta Kelvišar, direktor družbe Lumar IG Marko Lukić in direktorica DOBA Fakultete Jasna Dominko Baloh.
Pri ocenjevanju je komisija upoštevala 70 merljivih kriterijev
Komisijo so sestavljali nagrajenci GZS Otmar Zorn, Boštjan Gaberc, Andrej Gradišnik, Petra Melanšek, Martin Novšak in Mark Pleško ter Ariana Grobelnik iz GZS. Pri ocenjevanju so upoštevali 70 merljivih kriterijev v kategorijah: splošni in razvojni rezultati, rezultati poslovanja in tržni rezultati.
S temi kriteriji komisija med drugim z vidika dolgoročne ekspanzije in razvoja družbe ocenjuje razvojno strategijo podjetja na področjih razvoja, investicij in prodaje. Poseben poudarek je namenjen spodbujanju inovativnosti, razvoju novih proizvodov in tehnologij, zaščiti intelektualne lastnine ter vključenosti v domače in evropske razvojne programe. Upošteva se tudi družbena odgovornost in povezanost podjetja z lokalnim okoljem.
Na finančnem področju pa GZS spremlja večletne rezultate poslovanja podjetja na področjih zadolženosti oziroma finančne tveganosti poslovanja, likvidnosti, rasti, profitabilnosti in učinkovitosti. Gibanje in višino teh kazalcev in kazalnikov primerjamo z rezultati primerljivih podjetij v dejavnosti. V analizi tržnega nastopa pa komisija upošteva izvozni rezultat, uspešnost povečevanja prodaje, vstop na nove trge in prilaganje zahtevam globalnega trga v odnosu do konkurence.
Pahor: Slovenija bo z znanjem in izkušnjami premagala izzive
Slovenija je za razliko od izstopanja iz zadnje finančne krize danes v boljši kondiciji, a vojna v Ukrajini že prinaša nova tveganja, je ob podelitvi nagrad Gospodarske zbornice Slovenije poudaril predsednik države Borut Pahor. Prepričan je, da bomo z znanjem in izkušnjami premagali te izzive. (STA)
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!