Hiše, stanovanja, hale, ki so bili v poplavah uničeni ali pa močno poškodovani, so bili v mnogo primerih dani kot zavarovanje za bančno posojilo. Banke bodo tistim, ki posojila zdaj morda ne bi več mogli odplačevati, najprej lahko odobrile odlog. Banka Slovenije pa še čaka na prvo oceno škode s strani bank, ki bo podlaga za morebitne sistemske ukrepe.
Poplave, v katerih je bilo po oceni Slovenske karitas poškodovanih vsaj štiri tisoč stanovanj in hiš, prinašajo posledice tudi za banke.
Mnoge nepremičnine, s katerimi so imeli ljudje in podjetja zavarovana posojila, so uničene, verjetno je povečano tudi tveganje za rast števila posojilojemalcev, ki ne morejo odplačevati posojila.
Na Banki Slovenije od bank in hranilnic pričakujejo, da bodo v prihodnjih tednih ocenile škodo in pripravile nabor ukrepov, pri tem pa upoštevale tudi pomoči in ukrepe na ravni države. Na podlagi teh informacij se bo centralna banka nato odločila, ali so potrebni tudi sistemski ukrepi.
V NLB trenutno načrtujejo ukrepe za fizične osebe kot v obdobju korona krize. Za podjetja so, tako kot takrat, že uvedli ugodnejšo posojilno linijo v višini 100 milijonov evrov in omogočili moratorije na odplačila posojil. Poleg tega bo NLB najhuje prizadetim občinam podarila štiri milijone evrov za obnovo ter vlaganja v urejanje vodotokov, protipoplavno zaščito in podobne ukrepe, s katerimi bi v prihodnje omilili posledice ujm.
V zahtevni situaciji
Na težavno situacijo je denimo ta teden opozoril župan Braslovč Tomaž Žohar. V občini s šest tisoč prebivalci je 236 družin vsaj začasno ostalo brez strehe nad glavo.
Med prizadetimi je ogromno mladih družin, ki imajo hipoteke, je dejal Žohar.
Tudi v NLB ocenjujejo, da so se mnogi po poplavah znašli v zahtevni situaciji. “Glede na sistemske ukrepe, ki jih v pomoč prebivalcem na ogroženih območjih pripravlja država in jih poznamo iz obdobja epidemije koronavirusa (na primer mehanizem čakanja na delo in drugo), verjamemo, da jo bomo s skupnimi močmi uspeli premostiti.”
Rešitev za razvrednotene hipoteke
Na NLB na vprašanje, kaj se zgodi, če imaš posojilo, zavarovano s hipoteko na nepremičnino, ki je zdaj uničena, odgovarjajo, da je v prvi vrsti osnova za poplačilo posojila denarni tok stranke in ne zavarovanje. Dokler stranka odplačuje psojilo, torej ni sprememb. Poleg tega je pri sklenitvi hipotekarnega posojila potrebno tudi ustrezno zavarovanje nepremičnine, pravijo. “Če je doslej stranka redno odplačevala kredit, se odškodnina izplača zavarovancu ob soglasju banke, če je potrebno.”
Na vprašanje, ali bodo pri posojilojemalcih, katerih nepremičnina pod hipoteko je izgubila vrednost, zahtevali dozavarovanje, na NLB odgovarjajo, da to zaenkrat ni predvideno.
Bloomberg Adria je poročal, da bo Združenje bank Slovenije (ZBS) Banko Slovenije med drugim zaprosilo za odlog evidentiranja učinkov prevrednotenja, kar lahko zmanjša potrebe bank po slabitvah, s tem pa tudi pozive ljudem k dodatnim zavarovanjem. “Pozivanje po dodatnih zavarovanjih v takih razmerah ni nekaj, česar bi si želeli,” so za omenjen medij dejali na ZBS, dodali pa, da to terja začasno spremembo zakonodaje.
Na NKBM so na vprašanja o morebitnih tveganjih v segmentu kreditiranja prebivalstva in razvrednotenih hipotekah odgovorili, da “obseg dejanske škode še ni znan, zato je o splošnih ukrepih še preuranjeno govoriti”.
Kakšne so možnosti?
V NLB in NKBM kreditojemalcem, ki bi zašli v težave pri odplačilu kredita, svetujejo, da se čim prej oglasijo v banki.
V NLB omenjajo naslednje možnosti pomoči, ki so na voljo v takih primerih:
- moratorij (odlog odplačevanja kredita), ki je namenjen predvsem kreditojemalcem, ki določeno obdobje ne bodo mogli pravočasno poravnavati svojih pogodbenih obveznosti
- reprogram kredita (podaljšanje odplačilne dobe in/ali sprememba višine mesečnega obroka)
- prevzem dolga (odplačilo posojila prevzame druga kreditno sposobna oseba)
- sprememba datuma trajnega naloga (na primer na kasnejši datum v mesecu).
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje