Hrvaški hotelirji napovedali višje cene, najbolj se dražita hrana in pijača

Gospodarstvo 14. Apr 202515:39 4 komentarji
Hrvaški hoteli
Foto: PROFIMEDIA

Hrvaških hotelirjev letošnja turistična sezona ne skrbi preveč, saj imajo v veliki večini trenutno več rezervacij kot v enakem obdobju lani, prav tako več kot polovica pričakuje rast prihodkov. Sicer pričakujejo tudi rast stroškov dela in zvišanje cen za obiskovalce. Cene namestitev se bodo po njihovih navedbah zvišale skladno z inflacijo, hrana pa se bo podražila za okoli pet odstotkov.

Večina hotelirjev na Hrvaškem je optimistična glede letošnje turistične sezone, skrbi pa jih rast stroškov dela, je pokazala nedavna raziskava o pričakovanjih hrvaškega hotelskega sektorja.

Raziskavo med hotelirji so izvedli Hrvaško združenje za turizem (HUT), Združenje delodajalcev v hrvaškem hotelirstvu (UPUHH) ter družba Deloitte na vzorcu 178 hotelov in kampov z 58.000 namestitvenimi enotami, kar je 30,5 odstotka skupnih hotelskih kapacitet v državi, piše hrvaški Poslovni dnevnik.

Rezultati ankete so po besedah direktorja UPUHH Bernarda Zenzerovića pokazali, da ima 80 odstotkov hotelirjev trenutno za šest odstotkov več rezervacij kot v enakem obdobju lani, 56 odstotkov pa jih pričakuje tudi več kot šestodstotno rast prihodkov.

Okoli dve tretjini vprašanih zaznavata rast rezervacij s tujih trgov, kot so ZDA, Velika Britanija, Madžarska in Slovenija. Večina, in sicer 60 odstotkov, jih ne zaznava padca v primerjavi z lani, 40 odstotkov jih poroča o upadu števila rezervacij z nemškega in avstrijskega trga, 83 odstotkov vprašanih pa pričakuje tudi porast povpraševanja v zadnjem trenutku.

V predsezoni in posezoni 70 odstotkov hotelirjev pričakuje rast števila nočitev v primerjavi z lani, zlasti za velikonočne praznike. V glavni sezoni zaradi nizkega deleža hotelskih zmogljivosti, ki znaša 9,5 odstotka vseh turističnih nastanitev, okoli 70 odstotkov vprašanih pričakuje podobno število nočitev kot lani.

Raziskava je pokazala še, da sta dve tretjini hotelirjev zvišali cene sob za dva do tri odstotke, kar da je skladno z inflacijo. Cene hrane in pijače so se v povprečju zvišale za približno pet odstotkov.

Približno polovica vprašanih jih napoveduje rast operativnih stroškov, predvsem stroškov dela, ki bodo šli v primerjavi z lani predvidoma navzgor za več kot pet odstotkov.

Okoli 70 odstotkov hotelirjev bo letos potrebovalo več delavcev kot lani, večina pa jih meni, da jih ne bodo našli na domačem trgu dela. Najbolj iskani so zaradi zvišanja kakovosti in kategorizacije hotelov bolje kvalificirani natakarji, kuharji, barmani in slaščičarji.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje