Indija je omejila izvoz riža. Ker ta država prispeva približno 40 odstotkov svetovnih zalog riža, bi lahko ta odločitev še zvišala že tako visoke svetovne cene hrane.
Največja svetovna izvoznica riža Indija je v četrtek “s takojšnjim učinkom” omejila izvoz riža. Ukrep se nanaša na beli riž z izjemo vrste basmati. Strokovnjaki opozarjajo, da bi odločitev Indije lahko še zvišala že tako visoke svetovne cene hrane.
Svetovne cene riža so v zadnjih letih zaradi pandemije covida-19, vojne v Ukrajini in vremenskega pojava El Nino dosegle najvišje ravni v več desetletjih. Kot opozarjajo strokovnjaki, jih bo poteza Indije najverjetneje še zvišala, kar bo še povečalo tveganja za lakoto v manj razvitih državah.
Kot je pojasnilo indijsko ministrstvo za potrošniške zadeve in prehrano, bodo s to potezo “zagotovili ustrezno razpoložljivost” in “umirili rast cen na domačem trgu”.
Indija prispeva približno 40 odstotkov svetovnih zalog riža, omejitev izvoza pa bodo najprej čutili v afriških državah, Turčiji, Siriji in Pakistanu.
Da bi omejila rast cen na domačem trgu, je Indija lani uvedla 20-odstotni davek na izvoz belega riža in prepovedala izvoz lomljenih zrn. Kot navaja AFP, ukrepa nista obrodila sadov, saj se je izvoz indijskega belega riža v drugem letošnjem četrtletju v medletni primerjavi povečal za 35 odstotkov.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.