Drobnoprodajne cene so se v januarju zvišale za 5,8 odstotka na letni in za 0,4 odstotka na mesečni ravni. K letni inflaciji so največ prispevali dražja goriva in energija, k mesečni pa dražja hrana ter zemeljski in mestni plin.
Letna stopnja inflacije je najvišja po avgustu 2008, ko se je zaključevala večletna konjuktura pred zadnjo finančno in gospodarsko krizo, poroča STA.
K skupnemu dvigu cen še vedno največ, 1,2 odstotne točke prispevajo podražitve naftnih derivatov. Tekoča goriva so se v zadnjem letu podražila za 11,9 odstotka, goriva in maziva za osebna vozila za 29,6 odstotka.
Za 1 odstotno točko so inflacijo zvišale podražitve električne energije, plina in drugih goriv. Cene so se v tem segmentu zvišale za 15,4 odtsotka.
Z 0,8 odstotne točke so na letno inflacijo vplivale tudi višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, ki so se v enem letu dvignile za 4,6 odstotka.
Prehiteli Nemčijo
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki je osnova za mednarodne primerjave naših cenovnih gibanj, je bilav Sloveniji januarja 6,0-odstotna. Januarja lani smo imeli po tej metodologiji 0,9-odstotno deflacijo (znižanje cen).
Cene so v Sloveniji tokrat rasle precej močneje kot v evrskem območju, kjer je bila inflacija po prvih ocenah Eurostata 5,1-odstotna (mesec prej 5,0-odstotna). Najvišja je bila v baltskih državah: v Litvi 12,2-odstotna, v Estoniji 11,7-odstotna, v Latviji 7,1-odstotna.
Najnižja je bila v Franciji (3,3 odstotka), na Finskem in Portugalskem (po 3,4 odstotka). V naših pomembnih trgovinskih partnericah, Avstriji in Nemčiji je bila 4,6- oziroma 5,1-odstotna. Še decembra je bila inflacija v Nemčiji višja s 5,7 odstotka višja kot pri nas (5,1 odstotka).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!