Zakonca Iza Sia in Samo Login vlagata v velik kmetijski projekt v Vojvodini v Srbiji, kjer v kratkem pričakujeta ekološki certifikat za 3.500 hektarjev njiv. Z uporabo informacijskih tehnologij želita povečati donosnost ekološke pridelave, s tem pa nižjo ceno in širšo dostopnost pridelka. Analitska orodja bodo brezplačno delili z drugimi pridelovalci, je za N1 napovedala Iza Sia Login.
Najbogatejša Slovenca, Iza Sia in Samo Login, v štirih letih po prodaji razvijalca mobilnih aplikacij Outfit7 Kitajcem denar vlagata v različne projekte, eden od njih je ekološko kmetovanje v Srbiji.
Kot nam je ob robu nedavnega dogodka Slovenia Business Bridge pojasnila Iza Sia Login, so se namenili denar, zaslužen s prodajo Outfit7, vložiti v reševanje svetovnih problemov.
“Ko smo delali raziskave, smo ugotovili, da se z največjim problemom, to je energija, ukvarja ogromno organizacij in projektov. Pridelava hrane pa je drugi oziroma tretji največji problem klimatske krize. Ugotovili smo, da se s to težavo ukvarja premalo organizacij.”
Iza Sia Login o tem, zakaj kmetijstvo:
Nedobičkonosna panoga
Po njenih besedah je za vlaganja v to panogo malo zanimanja, ker sta kmetovanje in pridelava hrane premalo dobičkonosna.
Loginova menita, da to lahko spremeni IT. “Naš namen je zdrava hrana za vse ljudi. Prepričani smo, da je zdrava hrana pravica vsakega človeka. To ne pomeni, da bomo mi naredili hrano za vse ljudi, delamo pa IT in kmetijske sisteme, ki bodo znižali stroške pridelave in omogočili, da bodo cene ekološke hrane primerljive s tistimi iz konvencionalne pridelave.”
Iza Sia Login o tem, v kateri fazi je trenutno projekt:
V Srbijo zaradi velikosti površin in klime
Zakonca Login sta pred dvema leta vstopila v lastništvo podjetja Login Eko, ki sicer obstaja že pet let, in v okolici Zrenjanina v Vojvodini kupila približno 4.000 hektarjev kmetijskih površin.
Zakaj prav lokacija severno od Beograda in šest ur vožnje iz Ljubljane? “Srbija ima ogromne površine in v tem trenutku še nekako zmerno podnebje. Tudi projekcije, kako se bodo podnebne spremembe razvijale, kažejo, da je Srbija v takem pasu, kjer se bo dalo gojiti zelenjavo. Ne bodo vse dežele več primerne za to,” odgovarja Login.
Zastopnika podjetja s sedežem v Beogradu sta Samo Login in Džemal Kočan. Iza Sia Login je v podjetju odgovorna za korporativno kulturo, vrednote, navdih, kot sovlagateljica pa tudi za nadzor, kako se delo izvaja, pojasnjuje.
Po podatkih srbskega poslovnega registra je lastnik Login Eko podjetje Login Establishment s sedežem v Luksemburgu, kjer je tudi sedež ustanove Loginovih z imenom Login5 Foundation, prek katere vodita druge projekte.
Iza Sia Login o tem, zakaj Srbija:
Orodja brezplačno na voljo drugim
Zdaj se že tri leta ukvarjajo s pridelavo žit, stročnic, sončnic in vzporedno z razvojem IT-sistemov. “Letos jeseni bodo prve njive, 3.500 kvadratnih metrov, ekološko certificirane,” pravi Login.
Posebnost njihovega sistema pridelave je, da ne uporabljajo živalskih proizvodov. Količino pridelka poskušajo povečati z rastlinskimi gnojili – na delu polj so posadili deteljo, ki potem služi kot gnojilo.
Tudi sama IT-orodja že uporabljajo, jeseni prihodnje leto pa bodo na voljo tudi drugim kmetom, nam je še povedala Login. “Vse sisteme, rešitve, orodja, ki jih bomo naredili, bomo z vsemi delili brezplačno.”
Iza Sia Login o viziji in ciljih Login Eko:
Kako lahko IT pomaga?
Na to vprašanje je pred dnevi za srbski poslovni portal ekapija.com natančneje odgovoril Samo Login.
“V našem sistemu imamo posnetke brezpilotnih letal skozi vse faze rasti, podatke iz lastnih vremenskih postaj, poročila agronomov s terena, analizo tal, analizo rastlinskega materiala, analizo proizvodov, natančne podatke o vseh operacijah, kjer vemo, kateri traktor je naredil kaj na katerem področju, in to na skoraj centimeter natančno. Na podlagi teh podatkov lahko analiziramo, kaj so bili pravi razlogi za uspeh ali neuspeh proizvodnje. Pa ne na ravni enega polja, ampak skoraj na ravni kvadratnega metra,” je za eKapija.com pojasnil Login.
Dodal je, da trenutno zbirajo več podatkov, kot bi jih sicer morali za spremljavo proizvodnje – tudi zato, da ugotovijo, kakšen je minimalni nabor podatkov, ki jih vsak pridelovalec potrebuje za spremljavo proizvodnje.
Po poročanju eKapija.com je v njihovi ekipi 65 zaposlenih, od tega polovica IT-jevcev. Zaposlujejo tudi operaterje brezpilotnih letalnikov (spodaj majski oglas).
Ukoliko ste IT inženjer ili inženjer geodezije i poznavalac dronova zainteresovan za rad na terenu, u našoj ekipi imamo…
Posted by Login EKO on Thursday, May 13, 2021
Milijoni od govorečega mačka v Srbijo
Kmetovalski projekt Loginovih ni edini primer, ko so milijoni od prodaje govorečega mačka končali v Srbiji. Marko Pistotnik, ki je skupaj z njima zasnoval in gradil podjetje Outfit7, je leta 2017 vložil v ljubljansko podjetje Ilana. To ima v lasti zemljišče na obrobju Beograda, na katerem brata Šešok razvijata industrijsko cono.
Največji delničar Ilane je z 18,5 odstotka podjetje IPB Naložbe Matije in Klemna Šešoka, sledi pa Pistotnikovo podjetje Tarmea7 s sedežem na Cipru, ki ima v lasti 15,7 odstotka. Kako je podjetje bratov Šešok takrat prišlo na Pistotnikov radar, ni znano, je pa podjetje Taxgroup v lasti Šešokovih opravljalo finančne storitve za Outfit7 vse do njegove prodaje leta 2017.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje