V jeseniškem Acroniju, ki ima 1.300 zaposlenih, nadaljujejo z zmanjšanim obsegom proizvodnje, ki so ga zaradi visokih cen energentov uvedli septembra. Trenutno so zaradi vsakoletnega obdobja remontov ustavljeni vsi štirje obrati v proizvodnji, del zaposlenih je na čakanju. A v Slovenski industriji jekla kljub zahtevnemu obdobju zagotavljajo, da odpuščanj ne v Acroniju ne v ravenskem Metalu ne bo.
Jeseniški Acroni, kot smo v zadnjih mesecih večkrat pisali, od septembra zaradi visokih cen energentov in tudi pričakovanega ohlajanja (torej manjše količine naročil) deluje z zmanjšanim obsegom proizvodnje.
Z izmenjujočim se zaganjanjem in ugašanjem štirih obratov v proizvodnji so mesečno proizvodnjo zmanjšali na 60 odstotkov zmogljivosti. V prvi polovici tega meseca so izvajali še redni letni remont, zato je cela proizvodnja stala. Danes so ponovno zagnali tri obrate (jeklarna, vroča valjarna in predelava debele pločevine), četrtega (hladno valjarno) pa bodo ta četrtek.
“Od jeseni proizvodnjo v Acroniju optimiziramo in prilagajamo trenutnim razmeram cen energentov in povpraševanju na trgu,” pravijo v jeklarski skupini. Kot povedo, so proizvodni urnik v Acroniju podredili urnim cenam električne energije. Od danes dalje bodo torej spet izmenično zaganjali in ugašali posamezne enote.
Zagotovilo vodstva: odpuščanj ne bo
V podjetju, ki ima 1.300 zaposlenih, so proizvodni delavci v obdobju mirovanja njihove enote na čakanju. Na vprašanje, koliko zaposlenih je trenutno na čakanju, v SIJ odgovarjajo, da težko rečejo, saj število iz dneva v dan variira.
“Zaradi optimizacije proizvodnje smo v Acroniju uvedli ukrepa skrajšanega delovnega časa oziroma čakanja na delo. Odpuščanj v obeh jeklarnah, Acroni in Metal Ravne, ne predvidevamo, saj so naši delavci med najbolj iskanimi na trgu dela in jih potrebujemo za zagotavljanje nemotene proizvodnje ter odpreme proizvodov kupcem skladno s prejetimi naročili,” pravijo.
Tudi na vprašanje, ali in kako zmanjšan obseg proizvodnje vpliva na odnose s kupci (večina teh je v tujini, obe jeklarni v Sloveniji ustvarita desetino prodaje), v SIJ odgovarjajo le, da ostajajo zanesljiv partner.
Robustno poslovanje
A zdi se, da se bo tako zmanjšano poslovanje vendarle moralo nekje poznati. Močen blažilnik, ki podjetju omogoča, da lahko shaja, je sicer dobro lansko poslovanje. Jeklarska skupina je v prvih devetih mesecih lanskega leta ustvarila okroglo milijardo prihodkov (44,5 odstotka več kot v enakem obdobju leta 2021) in prosti denarni tok (EBITDA) v višini 136,9 milijona evrov, poleg tega je nizko zadolžena. Neto finančni dolg je 1,6-kratnik EBITDA, banke praviloma tolerirajo razmerje do pet.
Decembra je skupina sicer preklicala zadolžitev z izdajo komercialnih zapisov za poplačilo zapadle obveznice. Kot je razumeti, je bil razlog v neugodnih pogojih (visoki ceni financiranja). Kot so takrat še pojasnili v podjetju, so jim “rekordni poslovni rezultati, visoka finančna likvidnost in razpoložljivi alternativni viri financiranja” omogočili, da izplačilo izvedejo brez nove zadolžitve.
Konec leta, ko je bil obseg proizvodnje že skrčen, so si lastniki izplačali tudi dodatno dividendo. Po tistem je skupini ostalo nerazporejenih še 58 milijonov evrov dobička iz preteklih let.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!