Jubilejne nagrade: katera podjetja jih izplačujejo in kako visoke so

Gospodarstvo 03. Dec 202405:15 2 komentarja
Evri-kune
Foto: BOBO

Po dolgih letih dela nekatera podjetja svojim zaposlenim izplačajo finančno nagrado. Katera podjetja poznajo jubilejno nagrado in kako visoka je?

Podjetja lahko zaposlene nagradijo na več načinov. Eden od teh je jubilejna nagrada, ki jo delavec prejme ob doseženi okrogli obletnici delovne dobe: izplačujejo se za 10, 20, 30 in 40 let delovne dobe. Na skoraj 50 podjetij smo poslali vprašanja, ali zaposlenim ob doseženem delovnem jubileju izplačujejo take nagrade in kako visoki so zneski.

Podjetja se pri teh nagradah ravnajo po kolektivnih pogodbah ali drugih internih predpisih. Jubilejna nagrada ne spada med pravice, ki so določene v zakonu o delovnih razmerjih.

Večina delodajalcev pri jubilejnih nagradah upošteva zgolj obdobje zaposlitve v njihovem podjetju, nekateri pa te nagrade izplačujejo za skupno delovno dobo zaposlenega (torej upoštevajo tudi čas, ko je bil delavec zaposlen v drugem podjetju). Pri višini izplačila so podjetja pozorna tudi na morebitno obdavčitev nagrade.

Kako je z obdavčitvijo nagrad?

Višina jubilejne nagrade, ki je oproščena davka, se vsako leto 1. marca prilagodi na podlagi povprečne mesečne bruto plače v Sloveniji za preteklo leto. Letošnji izračun višine neobdavčene jubilejne nagrade tako temelji na povprečni bruto mesečni plači iz leta 2023, ki znaša 2.220,95 evra.

Po desetih letih delovne dobe lahko zaposleni prejme nagrado v višini 30 odstotkov povprečne mesečne bruto plače, kar znaša 666,29 evra. Po dvajsetih letih delovne dobe se nagrada poveča na 45 odstotkov, torej 999,43 evra. Ob tridesetih letih delovne dobe zaposleni prejme 60 odstotkov, kar znaša 1.332,57 evra, medtem ko po štiridesetih letih delovne dobe doseže 75 odstotkov oziroma 1.665,71 evra.

Delodajalec lahko izplača višjo nagrado, vendar so zneski nad navedenimi vrednostmi obdavčeni.

Večina podjetij zaposlenim ob jubileju izplača višjo nagrado od najvišje neobdavčene. Ponekod zaposleni tako že ob 10-letnici dela v podjetju dobijo tudi do 1.000 evrov.

Razlike so tudi med podjetji iz iste panoge: nekateri trgovci se denimo držijo najvišjega še neobdavčenega zneska, medtem ko eden od njih zaposlenim ob 40-letnici dela obljublja 2.800 evrov nagrade. Takšno nagrado izplačuje tudi eno od farmacevtskih podjetij. Podjetji iz kovinske industrije pa zaposlenim ob 40-letnici delovne dobe podelita nagrado v višini 2,5-kratnika njihove plače.

Podjetja, ki podarijo najvišji neobdavčeni znesek

Približno tretjina podjetij je takih, ki višino jubilejne nagrade omejuje z njeno obdavčitvijo – torej delavcem ob doseženem jubileju izplačajo zgoraj omenjeno najvišjo še neobdavčeno vrednost nagrade.

V trgovskem podjetju Spar jubilejne nagrade izplačujejo zaposlenim za doseženo skupno delovno dobo v njihovem podjetju. Pri tem se držijo najvišjega neobdavčenega zneska. Jubilantom se vsako leto decembra zahvalijo tudi s priznanjem in manjšo pozornostjo.

Pri Telemachu nagrade izplačujejo na podlagi skupne dosežene delovne dobe v njihovem podjetju ali pri njegovih pravnih naslednikih. “Višina jubilejnih nagrad je določena skladno z internimi pravilniki podjetja in obstoječo zakonodajo, in sicer gre za najvišje zneske, ki so opredeljeni v davčni uredbi,” so dodali. Tudi pri Telemachu za jubilante organizirajo praznovanja in jim podarijo simbolična darila.

Pri A1 Slovenija jubilejno nagrado izplačujejo za skupno delovno dobo v podjetju, pri čemer zaposlenim izplačajo najvišje neobdavčene zneske.

Pri Telekomu Slovenije prav tako upoštevajo skupno delovno dobo v njihovem podjetju. Ravnajo se po določenem odstotku letne povprečne plače zaposlenih v Sloveniji.

denar, gotovina
Foto: PROFIMEDIA

V podjetju Datalab, ponudniku programske opreme, jubilejne nagrade zaposlenim prav tako izplačujejo za skupno delovno dobo v podjetju in se ravnajo po višini najvišjega možnega neobdavčenega zneska.

V podjetju Knauf Instalation jubilejne nagrade izplačujejo na podlagi določil panožne kolektivne pogodbe za dejavnosti pridobivanja in predelave nekovinskih rudnin Slovenije. Višina nagrade, ki je najvišji neobdavčeni znesek, je določena tudi v njihovi podjetniški kolektivni pogodbi.

OTP banka izplačuje jubilejne nagrade za neprekinjeno delovno dobo v banki in njenih pravnik prednikih. Zaposlene nagradi z najvišjim še neobdavčenim zneskom.

V zavarovalnici Generali se prav tako ravnajo po kolektivni pogodbi v podjetju. Nagrade izplačujejo ob doseženi delovni dobi pri delodajalcu, pri tem se držijo višine, ki se še ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja. “Vsako leto zneske prilagodimo glede na zadnjo znano povprečno mesečno bruto plačo za leto,” so dodali.

V skupini Sij, kjer proizvajajo nerjavna in specialna jekla, so do leta 2005 pri izplačilu jubilejnih nagrad upoštevali skupno delovno dobo zaposlenih, od leta 2006 pa delovno dobo znotraj družbe Sij. Nagrade izplačujejo v skladu z določili kolektivnih pogodb, pri čemer v vseh družbah spoštujejo zgornje meje neobdavčenih zneskov. Zaposlenim, ki so z njimi že 40 let, poleg redne jubilejne nagrade izplačajo tudi dodatno nagrado za superjubilante, ki znaša 1.400 evrov bruto. Vsem jubilantom pa ob koncu leta poklonijo tudi druge simbolične praktične nagrade. “Zaposlene, ki praznujejo 40-letni jubilej, skupaj z njihovimi družinami še posebej počastimo na tradicionalnem letnem druženju – Sijevem dnevu,” so zaključili.

Nekatera podjetja nagrado izračunajo po svoje

Največ podjetij je v odgovorih za N1 zapisalo, da se pri izračunih višine jubilejnih nagrad držijo kolektivnih pogodb podjetja ali panoge. Zneski presegajo najvišje neobdavčene in so načeloma višji od najvišjih neobdavčenih vsot. V tej skupini je eden od trgovcev, pa več farmacevtskih družb in podjetij iz elektrogospodarstva. Kakšni so izračuni?

Trgovec Hofer v Sloveniji deluje od leta 2005, zato so v njem letos prvič zabeležili 20-letni jubilej. Nagrade ob jubilejih so višje od zneskov, ki jih določa kolektivna pogodba dejavnosti trgovine. Pri Hoferju nagrade podeljujejo tudi za pet let dela v podjetju, so zapisali, a niso razkrili zneska. Zaposleni za deset let dela pri podjetju dobijo 1.400 evrov bruto, za 20 let dela pa 1.800 evrov bruto. Ob 30-letnem jubileju v Hoferju načrtujejo izplačila v višini 2.300 evrov bruto, ob 40-letnem jubileju pa 2.800 evrov.

V farmacevtskem podjetju Lek oziroma skupini Sandoz nagrade določa kolektivna pogodba podjetja, izplačujejo pa jih za neprekinjeno delovno dobo v podjetju. Osnova za izračun jubilejne nagrade se določi na letni ravni. Za leto 2024 je osnova 2.000 evrov, zaposleni pa na podlagi tega prejmejo med 1.000 in 2.800 evrov za jubilej, odvisno od delovne dobe.

V Krki jubilejne nagrade izplačujejo skladno s kolektivno pogodbo, pri čemer velja delovna doba zaposlenega v podjetju. Višina jubilejne nagrade je vezana na povprečno izplačano plačo v družbi v zadnjem trimesečju pred izplačilom jubilejne nagrade. Nagrada se z jubileji viša in znaša najmanj polovico povprečne plače v družbi in največ dvokratnik povprečne plače v družbi. “Poleg izplačila jubilejnih nagrad vsako leto organiziramo dan Krkinih priznanj, namenjen najboljšim sodelavcem, vodjem ter jubilantom,” so dodali.

Tovarna Krka v Novem mestu
Foto: Jaka Vinšek/BOBO

V Zavarovalnici Sava jubilantom izplačujejo jubilejne nagrade, in sicer za skupno delovno dobo zaposlenega. Nagrada se računa na podlagi povprečne bruto plače v družbi v preteklem letu. Za 10 let dela zaposleni prejme polovico povprečne bruto plače, za 20 let prejme 75 odstotkov povprečne bruto plače, za 30 let še eno povprečno bruto plačo, za 40 let dela pa 110 odstotkov.

Pivovarna Laško Union zaposlenim izplačuje nagrade za njihovo skupno delovno dobo. Izplačilo je določeno v njihovi kolektivni pogodbi, zneski so izračunani glede na povprečno plačo zaposlenega v zadnjih treh mesecih in trajanje delovne dobe. Za 10 let delovne dobe jubilant dobi polovico omenjenega zneska, za 20 let prejme 75 odstotkov zneska, za 30 in 40 let pa eno celo povprečno plačo. “Višina jubilejne nagrade se lahko giblje od nekaj sto do več kot tisoč evrov,” so dodali.

Jubilejne nagrade na podlagi delovne dobe izplačujejo tudi v podjetju Goodyear Slovenija. Za deset let delovne dobe je nagrada 460 evrov neto, za dvajset let 689 evrov neto, za trideset in štirideset let pa 919 evrov neto, so pojasnili za N1.

Elektro Ljubljana jubilejne nagrade izplačuje za skupno dobo zaposlenega, skladno s kolektivno pogodbo podjetja. Delavcu za 10 let dela izplača nagrado v višini polovice povprečne plače v elektrogospodarstvu, izplačane v preteklih treh mesecih, za 20 let izplača 75 odstotkov, za 30 let še eno plačo, za 40 let dela (od tega vsaj 20 let dela v Skupini Elektro Ljubljana) pa 125 odstotkov. Jubilanti, ki obeležujejo 40 let zaposlitve in izpolnjujejo posebne pogoje, dobijo izplačilo v višini 1,5-kratnika plače.

V družbi Elektro Maribor zaposlenim izplačujejo nagrade v skladu z veljavno podjetniško kolektivno pogodbo. Izplačila so vezana na skupno delovno dobo v njihovem podjetju, edino izplačilo za 40 let se nanaša na delovno dobo v elektrogospodarstvu. Višina jubilejnih nagrad je opredeljena v odstotkih od povprečne bruto plače v elektrogospodarstvu za pretekle tri mesece. Delavec za 10 let dela dobi nagrado v višini 50 odstotkov plače, za 20 let prejme 75 odstotkov plače, za 30-letni jubilej mu izplačajo še eno plačo. Zaposleni prejmejo nagrado v višini ene plače tudi za 35 let dela (od tega morajo vsaj 20 let delati v skupini Elektro Maribor). Za 40 let delovne dobe v elektrogospodarstvu prejmejo 90 odstotkov od povprečne mesečne neto plače – če so dlje časa člani sindikata, pa dobijo 115 odstotkov povprečne neto plače.

V družbi GEN energija zaposlenim izplačujejo jubilejne nagrade za delovno dobo v elektrogospodarstvu. V skladu s pravilnikom o delovnih razmerjih zaposlenemu za 10 let dopolnjene delovne dobe v elektrogospodarstvu pripada 50 odstotkov povprečne mesečne neto plače v družbi v preteklem koledarskem letu, za 20 let 75 odstotkov, za 30 let 100 odstotkov in za 40 let 125 odstotkov.

V družbi ELES delavcu jubilejna nagrada pripada za dopolnjeno skupno delovno dobo zaposlenega. Višina se izplača v odstotkih od povprečne mesečne plače v elektroenergetski dejavnosti za pretekle tri mesece: za 10 let delovne dobe delavcu pripada 30 odstotkov zneska, za 20 let delovne dobe polovica, za 30 let delovne dobe 70 odstotkov in za 40 let delovne dobe 90 odstotkov.

Daljnovodi
Simbolna fotografija (Foto: Žiga Živulovič jr./BOBO)

Cinkarna Celje jubilejne nagrade izplačuje za skupno delovno dobo. Zaposleni za 10 let dela dobijo nagrado v višini ene plače določenega 1. tarifnega razreda, za 20 let 1,5-kratnik osnovne plače 1. tarifnega razreda, za 30 let pa 2-kratnik osnovne plače 1. tarifnega razreda.

Skupina Impol jubilejne nagrade izplačuje skladno s kolektivno pogodbo kovinski materiali in livarne. Do vključno leta 2005 so tam nagrade izplačevali za skupno delovno dobo, od takrat pa jubileje štejejo na podlagi delovne dobe pri zadnjem delodajalcu. Izračun je enak kot pri Cinkarni Celje, a Impol izplačuje tudi nagrado za 40. let delovne dobe, ta je v višini 2,5-kratnika plače 1. tarifnega razreda.

V družbah skupine Slovenske železnice zaposlenim jubilejne nagrade izplačujejo skladno s kolektivno pogodbo za dejavnost železniškega prometa. V njej je določeno, da zaposleni za 10 let skupne delovne dobe prejmejo nagrado v višini 35 odstotkov mesečne plače, za 20 let prejmejo 50 odstotkov mesečne plače, za 30 let dela pa 70 odstotkov mesečne plače. Osnova za izračun je povprečna plača na zaposlenega v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece, so tudi pojasnili.

V družbi JAVNI HOLDING Ljubljana jubilejne nagrade izplačujejo skladno s skupno delovno dobo zaposlenih. Višina jubilejne nagrade je odvisna od višine povprečne mesečne plače v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece, ki predstavlja osnovo za izračun. Jubilejna nagrada za 10 let delovne dobe znaša polovico osnove, za 20 let delovne dobe zaposleni dobi 65 odstotkov osnove, za 30 let delovne dobe 85 odstotkov osnove. Nagrada za 40 let dela znaša 110 odstotkov določene osnove.

V podjetjih skupine Alpacem v Sloveniji izplačujejo jubilejne nagrade za skupno delovno dobo zaposlenih v naših podjetjih (Alpacem Cement, Alpacem Beton, Alpacem Inde in Alpacem Kamnolomi). Zaposleni prejmejo jubilejne nagrade v obliki kovancev – zlatnikov. Jubilante tudi pogostijo.

Da jubilejne nagrade izplačujejo, so za N1 sporočilli tudi iz Novartisa, skupine Perspektiva, Holdinga Slovenske elektrarne, Dewesofta in MOL. Podjetja ob tem niso podrobneje navedla zneska nagrad oziroma formule za njihov izračun.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje