Po tem, ko je delodajalska stran danes z vlado in sindikati prekinila pogajanja na Ekonomsko-socialnem svetu, so se z državnega vrha začeli vrstiti odzivi. Na dogajanje so se odzvali tudi iz kabineta predsednika vlade, kjer pravijo, da jih razlogi za izstop ne prepričajo in jih razumejo kot del strategije za preprečevanje sprejetja nekaterih zakonov.
Petorček interesnih združenj iz gospodarstva je danes izpostavil vladne kršitve pravil socialnega dialoga, zaradi česar so začasno izstopili iz Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), kjer potekajo pogovori z ministri in predsednikom vlade.
Na protest gospodarstvenikov se je med prvimi odzval minister za delo Luka Mesec, ki je pogosto vladni predstavnik na ESS. Dejal je, da so zapleti po eni strani posledica vsebinskih razhajanj, po drugi pa nerazumevanja socialnega dialoga. Izstop dojema kot “taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavilo”.
Podoben odziv pa je prišel tudi iz kabineta predsednika vlade Roberta Goloba, kjer so tudi po izstopu delodajalske strani prepričani, da vlada spoštuje socialni dialog in se zaveda pomembnosti delovanja ESS pri sprejemanju ukrepov, povezanih z ekonomsko in socialno politiko v Sloveniji.
Slednje naj bi vlada dokazala z oživitvijo socialnega dialoga po prekinitvi v času prejšnje vlade. “Vlada si prizadeva za sprejem dolgoročno vzdržnih ukrepov, ki bodo prispevali k večji blaginji za prebivalce in prebivalke države, pri tem pa poskuša iskati ravnovesje med stališči sindikalne in delodajalske strani,” so navedli in izpostavili, da so interesi posameznih partnerjev v Ekonomsko-socialnem svetu različni, prav tako pa tudi načini njihovega uveljavljanja.
“Izstop je del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov”
V kabinetu so spomnili tudi na pakete pomoči, ki jih je prejelo gospodarstvo za lažje spopadanje z energetsko krizo, skupaj s spodbudami za povečevanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva.
“Socialni dialog poteka, dodatne napore za izboljšanje dialoga je v začetku julija na seji ESS napovedal tudi predsednik vlade, zato nas razlogi za izstop delodajalcev ne prepričajo in jih razumemo kot del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov, ki povečujejo socialno varnost naših državljank in državljanov.”
Ministrstvo za finance zaskrbljeno
Na ministrstvu za finance so v odzivu zapisali, da jih zaustavitev socialnega dialoga skrbi. Kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, je po njihovem mnenju na voljo dovolj priložnosti in tudi časa, da ob socialnem dialogu pridejo do rešitev, ki bodo sprejemljive za vse partnerje.
“Umik, pa četudi začasen, ne more biti pravi korak pri iskanju najboljših rešitev, ki bodo pomembno vplivale na družbo. Menimo, da bi moralo biti dialoga več, ne manj. Z umikom se oddaljujemo od rešitev, namesto da bi se jim približevali,” so izpostavili.
Zakon o delovnih razmerjih, ki ga delodajalske organizacije navajajo kot enega od razlogov za izstop iz ESS, še ni medresorsko usklajen, so poudarili. Gre za predlog zakona, ki ga je pripravilo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, na finančnem ministrstvu pa so ga prejeli šele pred kratkim in nanj že podali vrsto pripomb.
“Ob tem poudarjamo, da je vsebina naših pripomb deloma podobna tistim, ki jih navajajo delodajalske organizacije. Pričakujemo, da bo intenzivna in konstruktivna razprava o predlogu zakona o delovnih razmerjih v skladu s temi pripombami potekala v naslednjih tednih. Ministrstvo za delo smo že opozorili, da medresorsko usklajevanje še ni zaključeno,” so navedli.
Verjamejo, da je časa za temeljito razpravo še dovolj, da skupaj pridejo do rešitev in soglasja med vsemi deležniki. “Gre za izjemno pomembno tematiko, ki jo je vsekakor treba nasloviti v obliki sprememb zakona o delovnih razmerjih, vendar pa si je za to treba vzeti dovolj časa, da najdemo rešitve, ki bodo sprejemljive tudi za delodajalce,” so poudarili. Kot so dodali, so v sodelovanju z ministrstvom za delo pripravljeni sodelovati pri razrešitvi odprtih vprašanj in iskanju ustreznih rešitev.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje