Legendarni bohinjski hotel Zlatorog po dolgoletni sagi obrača nov list. Rušenje starega hotela se je končalo, naslednja faza pa je gradnja novega. Jure Repanšek, ki je direktor družbe Alpinia in upravlja Merlakove hotele v Bohinju, pravi, da se bo ta zamaknila zaradi negotovih razmer in podivjanih cen v gradbeništvu. Ko bodo začeli gradnjo, bo hotel zgrajen v 15, 16 mesecih, napoveduje.
Žalostne podobe propadajočega hotela Zlatorog v Ukancu ob Bohinju ni več. Gradbeni stroji so dokončno podrli propadlo poslopje, ki je zadnjih deset let samevalo, v vmesnem času so nepridipravi uničili in izropali notranjost, ob tem pa se je vdrla še streha. Objekt je propadel do te mere, da ga je bilo statično in protipotresno nemogoče sanirati. Mesto, kjer so prvi hotel postavili leta 1906, je zdaj povsem prazno in čaka na začetek gradnje novega. Merlak je zeleno luč za rušitev dobil konec lanskega decembra.
Direktor družbe Alpinia Jure Repanšek, ki upravlja hotele v Bohinju v lasti Damiana Merlaka, je za N1 povedal, da se bo gradnja nekoliko zamaknila. “Naslednji sklop so gradbena dela, za katera pa ne vemo, kdaj se bodo začela in kdaj bodo zaključena. Trenutne razmere so negotove in cene v gradbeništvu so podivjale,” pravi in dodaja, da je bila rušitev, kar je spadalo v prvi sklop, izvedena hitreje od načrtovanj. Ali bo novi hotel Zlatorog, ki bo v nasprotju s starim sestavljen iz več enot, zgrajen prihodnje leto, kot so napovedali konec lanskega leta, Repanšek ne more napovedati.
“Imeli smo izračunano rentabilnost in narejene študije, ki pa se trenutno ne izidejo,” razlaga Repanšek. Gradbeno dovoljenje bodo dobili prihodnji teden, sama gradnja, ko se bo začela, pa bo trajala 15 oziroma 16 mesecev, napoveduje. Ocenjujejo, da bi se gradnja v tem trenutku v primerjavi z gradnjo Hotela Bohinj, ki so ga odprli lani, podražila za 30 do 40 odstotkov.
“Koraki, ki so jih do zdaj naredili, so jasno pokazali, da so resni”
Oživljanja nekoč legendarnih hotelov v Bohinju se je Merlak lotil po prodaji danes svetovno znane kriptomenjalnice Bitstamp. Ob Zlatorogu je kupil še Hotel Bohinj v Ribčevem Lazu, hotel Vogel in Aparthotel v Stari Fužini. Od vseh je bil prav Zlatorog v najslabšem stanju in je kljub edinstveni lokaciji, stoji namreč na območju Triglavskega narodnega parka, več kot deset let propadal.
Nov začetek nekdaj paradnih hotelov v Bohinju pozdravljajo tudi na občini. “Koraki, ki so jih do zdaj naredili, so jasno pokazali, da so resni v svojem namenu. Zelo pomembno pa je dejstvo, da razumejo, da v ta prostor vstopajo kot gostje in so pripravljeni, in to tudi delajo, sodelovati in usklajevati aktivnosti, ki zadevajo razvoj turizma v Bohinju,” o načrtih novih lastnikov v pogovoru za N1 pove direktor Turizma Bohinj Klemen Langus in doda, da sta Merlak in ekipa pokazala pravi odnos do Bohinja.
“Turizem je v Bohinju izjemno pomembna panoga, vendar ne sme biti zastavonoša razvoja nekega okolja, ampak mora odgovarjati na potrebe lokalne skupnosti,” opozarja Langus in dodaja, da se po več kot desetletju, ko se v zgoraj naštete hotele ni veliko vlagalo, obrača nov list.
“Zlatorog vrača, ob zdajšnjih hotelih, ki so bili dolga leta pravzaprav stebri bohinjskega turizma, še enega od zadnjih pomembnih kamenčkov v zgodbi bohinjskega turizma.”
Novi hotel Zlatorog bo sestavljen iz treh stavb, skupno pa bo imel 168 ležišč. Urbanistična rešitev, ki jo je izdelalo podjetje Ofis arhitekti, predstavlja hotelski kompleks z razgibano kompozicijo volumnov, ki so razpršeno umeščeni v prostor. Hotel bo imel po Repanškovih besedah štiri zvezdice. V kletnih prostorih bo garažna hiša, v pritličju pa hotelsko preddverje, recepcija, trgovina, restavracija, zdravilišče s fitnesom in zunanji atrij.
Stari hotel Zlatorog:
Bogata zgodovina
Hotel Zlatorog ima bogato zgodovino, ki je sprejemal prestižne tuje goste. Prvi hotel Zlatorog so ob Bohinjskem jezeru zgradili leta 1906, takrat še iz lesa. 32 let kasneje so ga podrli in na njegovem mestu zgradili novega. V tistem času je bil prvi, ki je imel v sobah kopalnico s toplo in mrzlo vodo, ob tem pa še kopališče in čolnarno.
Leta 1977 je sledila večja prenova, hotel pa je dobil še depandanso, plesišče in bazen.
Preden je lastnik hotela postal Merlak, je imel njegove ključe Zmago Pačnik, vendar je prav pod njim hotel dokončno zaprl vrata. Bohinjska občina mu je očitala neodgovorno upravljanje hotelske infrastrukture, nepriljubljen pa je bil tudi med domačini. Ob Zlatorogu je imel Pačnik v lasti še hotel Ski Vogel in Bellevue, ki je zdaj v lasti Gozdnega gospodarstva Bled (GG Bled) – ta pa je v lasti podjetja Metropolitana ljubljanske nadškofije. Prenove še niso začeli, saj čakajo na sprejetje občinskega prostorskega načrta. Ta bo po napovedi direktorja Marka Matjašca sprejet prihodnje leto, nato pa bodo lahko začeli dela.
Merlak je že prenovil in odprl Hotel Bohinj in Aparthotel Triglav.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje