Pet dni pred potekom mandata upravi Roberta Goloba, ki v začetku tedna ni dobila novega, še ni jasno, kdo bo prihodnji četrtek sedel na njihove stolčke. Družbenici Gen energija in Gen-EL, prvo obvladuje vladajoča politika, drugo Golob, naj bi še naprej poskušali uskladiti imena. Če jima to ne uspe, bo poseglo sodišče. Z vladne strani je slišati, da je to najbolj realna možnost, a naj bi za zdaj vseeno iskali druge rešitve v smeri dogovora z Gen-EL. Golob je včeraj dejal, da možnosti sodnega imenovanja ne podpira, umakniti pa se tudi ne namerava.
Pet dni pred potekom mandata upravi Gen-I z Robertom Golobom na čelu sta lastnika podjetja, v celoti državna Gen energija in projektno podjetje Gen-EL, ki je v lasti Gen-I, Gen energije in Elektra Ljubljane, glede imenovanja nove ekipe v pat položaju.
Generalni direktor Gen energije Martin Novšak ima navodilo nadzornikov, da ne sme podpreti novega mandata Robertu Golobu. Obenem naj vsaj za zdaj ne bi imel alternativnih imen za predsednika uprave in člana uprave, ki ju sicer po družbeni pogodbi predlaga on.
Golob ne odstopa
V drugi družbenici Gen-EL pa odloča nadzorni svet, v katerem sedijo Novšak, dva zaposlena v Gen-I, Maks Helbl in Gregor Lojk ter prejšnji teden razrešeni predsednik uprave Elektra Ljubljane Andrej Ribič, ki velja za Golobovega zaveznika. Ti dajejo usmeritve direktorici Gen-EL Martini Pohar za glasovanje na skupščini Gen-I.
Glede na sestavo ter tudi včerajšnje izjave Goloba ima ta besedo, kako bodo glasovali nadzorniki oziroma kako bo po njihovem navodilu na skupščini Gen-I glasovala direktorica.
Včeraj na novinarski konferenci je Golob na naše vprašanje, ali bi lahko Gen-EL podprl kakršno koli sestavo uprave, v kateri njega ne bi bilo, dejal, da ne.
Za vladajočo politiko naj bi bil namreč v obstoječi upravi moteč on. Soglasje lahko družbenici tako najdeta, če se on umakne ali če na drugi strani vladajoča politika spremeni odločitev in mu podeli nov mandat.
Tretja možnost bi sicer bila, da država zamenja Ribiča v nadzornem svetu Gen-EL in tudi direktorico Poharjevo, za kar pa je premalo časa.
Ob pat položaju med družbenicama Gen-I, podjetjem Gen energija, ki ga vodi generalni direktor Martin Novšak (na fotografiji), in Gen-EL z direktorico Martino Pohar, naj bi bila realna možnost, da bo začasno upravo Gen-I imenovalo sodišče.
Kaj pa, če dogovora ne bo?
Če do poteka mandata odločitve ne bo, sledi sodno imenovanje, ki je po mnenju nekaterih blizu vladni struji tudi najbolj realna možnost.
Na sodiščih v Ljubljani in Krškem so nam danes sicer dejali, da za zdaj kakšnega predloga za sodno imenovanje niso prejeli. Čeprav bi ga, kot smo že poročali včeraj, že lahko vložili tako obe družbenici kot tudi samo vodstvo Gen-I.
Po zakonu o gospodarskih družbah sodišče poseže samo v nujnih primerih, če redno imenovanje vodstva ni mogoče. Kot je v enem od primerov sodne prakse iz leta 2017 navedlo Višje sodišče v Ljubljani, se to, kaj je nujen primer, presoja za vsak konkreten primer. Pri Gen-I bi verjetno pritrdili obrazložitvi, da tako veliko podjetje ne more biti brez poslovodstva.
Nadalje v zakonu piše, da sodišče začasno upravo imenuje “na predlog zainteresiranih oseb”. Kdo so to v primeru Gen-I? “Vsekakor vsak od družbenikov ter dosedanja uprava,” nam je pojasnil Luka Gaberščik, strokovnjak za korporativno pravo in partner v Odvetniški družbi Brulc, Gaberščik in partnerji (na fotografiji).
“Gre pa za odprto pravno normo, ki jo presoja sodišče glede na okoliščine primera. Teoretično je mogoče, da predlog poda sindikat, predstavnik delavcev ali celo upnik.”
Po ožji razlagi bi lahko torej predlog vložili Martin Novšak, Martina Pohar (oba predstavnika družbenic) ali kar sama uprava Roberta Goloba.
Na sodišču predloga še ni
Na vprašanje, kdaj lahko vložijo predlog, Gaberščik pojasnjuje, da lahko že zdaj – če obrazložijo, da do 17. novembra, ko se trenutni upravi izteče mandat, poslovodstva ni mogoče imenovati.
Odvetnik meni, da podlago za to imajo, saj je po zakonu in tudi družbeni pogodbi Gen-I skupščino treba sklicati 25 dni vnaprej. “Znano je, da s 17. novembrom mandat poslovodjem preneha. Znano je tudi, da skladno s 25-dnevnim rokom za sklic skupščine imenovanja novega poslovodje ne more biti pred tem datumom, razen če se družbenika glede tega vprašanja uskladita.”
Zaradi običajno daljšega poteka tovrstnih sodnih postopkov niti ni pričakovati, da bi sodišče predlog obravnavalo pred 17. novembrom, takrat pa ne bi bilo več pomislekov o pravočasnosti predloga, meni sogovornik.
Kako bo odločilo sodišče? Težko napovedati
Vprašanje pa je, kako bi odločilo sodišče, gre za področje, kjer je sodne prakse relativno malo.
Če bi sodišče prejelo več predlogov, naj bi jih obravnavalo po vrstnem redu glede na čas prejema, lahko pa predloge tudi smiselno združi. Vprašanje je, ali bi, če bi vsaka od družbenic vložila svoj predlog imen za začasno upravo, sledilo določilu iz družbene pogodbe, po katerem imata družbenici razdeljeni pristojnosti za imenovanja: Gen energija za predsednika in člana uprave, Gen-EL za dva člana uprave.
Gaberščik pa na vprašanje, ali obstaja možnost, da bi v začasno upravo sodišče imenovalo obstoječo upravo, odgovarja pritrdilno. “Takšna možnost je celo razumna, ko uprava ni bila razrešena zaradi krivdnih okoliščin ali zaradi sumov nanje,” pojasnjuje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!