Rezultati petega popisa cen osnovnih živil kažejo, da se je povprečna vrednost najcenejše nakupne košarice v primerjavi s predzadnjim popisom povišala za 0,49 evra oziroma za skoraj 1,2 odstotka. Večina cen osnovnih živil je pri spremljanih trgovcih torej višjih kot v času četrtega popisa. Do vključno četrtega popisa so povprečne vrednosti najcenejše nakupne košarice padale.
Rezultati petega popisa cen osnovnih živil, ki je bil izveden 10. novembra 2022, kažejo, da se je povprečna vrednost najcenejše nakupne košarice v primerjavi s predzadnjim popisom povišala za 0,49 evra oziroma skoraj 1,2 odstotka. Večina cen je torej višjih kot v času četrtega popisa. Kot pri zadnjem popisu je tudi tokrat najdražja Hoferjeva košarica osnovnih živil. Za N1 so v Hoferju ob zadnjem popisu cen ocenili, da popis cen ne odraža realnega stanja, saj da nekateri konkurenti izdelke, ki jih meri košarica, prodajajo z negativno maržo, s čimer se želijo prikazati kot ugodnejši.
Do vključno četrtega popisa so povprečne vrednosti najcenejše nakupne košarice padale. V celotnem obdobju spremljanja cen (primerjava med 13. septembrom in 10. novembrom 2022) se je vrednost povprečne najcenejše košarice osnovnih živil znižala za 15,36 odstotka oziroma za 7,66 evra. V času zadnjega popisa so se vrednosti najcenejših nakupnih košaric znižale pri Lidlu in Eurospinu, pri ostalih štirih pa se je vrednost košarice rahlo povečala.
Razlika med najnižjo in najvišjo vrednostjo košarice se je zmanjšala
V primerjavi s četrtim popisom se je cena povprečne najcenejše košarice povišala za 0,49 evra, kar pomeni povišanje za skoraj 1,2 odstotka, medtem ko se je razlika med najvišjo in najnižjo vrednostjo najcenejše nakupovalne košarice zmanjšala za 1,11 evra (16 odstotkov). Pri četrtem popisu je namreč razlika med najvišjo in najnižjo vrednostjo košarice znašala 6,92 evra, medtem ko razlika na zadnjem popisu znaša 5,81 evra.
Povprečna vrednost košarice v petem popisu znaša 42,23 evra, kar je za 0,9 odstotka (0,39 evra) več od povprečne vrednosti najcenejše košarice v četrtem popisu (41,84 evra).
Pregled izbire izdelkov glede na poreklo razkriva, da večina trgovcev ponuja pretežno slovenske izdelke. Pri tem najbolj izstopajo goveje meso, jajca in jogurt, ki so pri vseh trgovcih izključno slovenskega porekla. Tudi piščančje in svinjsko meso, krompir, jabolka, moka in kruh so pri večini trgovcev slovenskega porekla. Največ izdelkov s poreklom iz EU je v kategorijah sladkorja, testenin, masla in sira.
Rezultati petega popisa so že objavljeni na spletni strani Naša super hrana.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje