Gostilna Čad pod Rožnikom, znana predvsem po hrani z žara, ima novo pridobitev. Na mestu, kjer je stal star lesen gospodarski objekt in so ga uporabljali za skladišče, je zdaj Hotel bistro Čad. Z njim želijo lastniki dopolniti ponudbo in ponuditi vse, kar jim še manjka.
Številni sprehajalci po Tivoliju in Rožniku so v zadnjih dveh letih lahko opazovali gradnjo novega objekta nasproti legendarne gostilne Čad. Kjer je dolga leta stal star lesen gospodarski objekt, ki so ga v zadnjem času uporabljali za skladišče, je zdaj zrasel Hotel bistro Čad.
V pritličju je kavarna s slaščičarno, stavba pa je obdana z betonom in steklom, zgornji nadstropji, kjer so sobe, pa sta povezani s starim objektom, saj je večinoma ovit v les. Recepcija hotela je nekoliko vkopana, medtem ko ima kavarna veliko teraso, ki se jo lahko povsem zapre. V dvonadstropnem objektu z dvokapno streho sta hotel in bistro, izstopa pa predvsem lesena sekundarna fasada. “Želja je bila, da bi bil objekt dopolnitev zdajšnje ponudbe. Smo na edinstveni lokaciji pod Rožnikom, v okolici imamo veliko zemlje. Zdaj lahko zaobjamemo še to, kar nam je manjkalo, in lahko dosežemo še večji spekter gostov oziroma istih gostov, ki si kdaj želijo nekaj drugega,” je po koncu gradnje razlagal Aleš Čad, ki vodi gostilno.
Hotel bo imel štiri zvezdice, po Čadovih besedah pa bo bistro zapolnil ponudbo, ki jim je manjkala – kavarna in slaščičarna. “Imeli bomo zajtrke, vina in penine na kozarec, popoldan pa bomo stregli jedi po naročilu. Ponudba bo tako povsem ločena od gostilne, kjer od leta 1964 slovijo predvsem po srbski hrani z žara. “Hotel bistro Čad bo imel ločeno kuhinjo in svoje osebje. Pri sladicah sodelujemo z zunanjimi sodelavci, saj slaščičarskega znanja ne premoremo,” je razlagal Čad. Hotel ima 18 sob in 54 ležišč, cene nočitev pa se začnejo pri 160 evrih. V ponudbi imajo eno- in dvoposteljne sobe, apartmaja in suiti. Ob hotelu in bistroju bo tudi manjša kongresna dvorana, saj želijo privabiti domače goste iz slovenskih podjetij. Novo pridobitev bodo upravljali v družinskem krogu, tako kot druge stvari, je pojasnil Čad. Skupno bodo zaposlili približno 15 ljudi, za zdaj pa po sobah povprašujejo predvsem domačini.
Uresničitev želje – ureditev letovišča pod Rožnikom
O hotelu in kavarni so lastniki razmišljali že več let, spodbudila pa so jih tudi vprašanja gostov, ali je pri njih mogoče tudi prespati. O ideji je pred šestimi leti govoril direktor gostilne Čad Jože Čad, udejanjil pa jo je njegov nečak Aleš, predstavnik pete generacije družine. “Zmagovalnega konja ne menjaš,” je o morebitnih spremembah tudi v obstoječi gostilni, ki stoji od leta 1889, odgovoril Čad in dodal, da sta hotel in bistro naslednji korak po tem, ko so pred 16 leti odprli svojo jahalno šolo, in uresničena želja – urediti letovišče pod Rožnikom. Stavba leži v varovanem območju krajinskega parka, ob tem pa je bil objekt tudi pod spomeniškim varstvom, zato je moral ostati v podobnih gabaritih kot predhodnik, prav tako pa so od prvotnih načrtov spremenili ravno streho – ta je zdaj dvokapna. Takšno je imel tudi prejšnji objekt, ki je služil za shranjevanje sena.
Gostilna Čad je ob vznožju Rožnika že več desetletij zaščitni znak tega dela Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib in ima že dolgo zgodovino in pestro zgodbo. Hiša nasproti novega hotela in bistroja stoji že od leta 1889, v tem času pa je nosila različna imena. Preden je postala znana po hrani z žara, se je imenovala Gostilna pod Rožnikom, svoj zaščitni znak, srbsko hrano z žara, pa pripravljajo od leta 1964. V času nacionalizacije je družina Čad izgubila gostilno, vrnili so jim jo leta 1996. Do leta 2011 je gostilno upravljalo Gostinsko podjetje Vič, zadnjih 11 let pa ima glavno besedo znova družina Čad.
Ob gradnji hotela so v zadnjih mesecih na tem območju delali tudi delavci družbe Slovenski državni gozdovi. Obnovili so stopnišče, ki vodi od kapelice lurške Matere Božje k cesti na Rožnik. Uredili so odvodnjavanje, izvedli sanitarno sečnjo, obnovo gozda ter odstranili zarast na gozdni poti, vzporedno s Kikljevo ulico.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje