“Ljubljana ni mesto za ljudi, ki nimajo veliko denarja”

Nepremičnine 28. Avg 202210:23 > 10:23 9 komentarjev
Ljubljano, mesto
PROFIMEDIA

Kje v Ljubljani bi kupci najraje kupili stanovanje in kje si lahko nakup sploh privoščijo? In ali Ljubljana res postaja mesto za ljudi, ki imajo denar? O najbolj priljubljenih lokacijah za nakup nepremičnine v Ljubljani in po Sloveniji ter o cenah nepremičnin smo se pogovarjali z nepremičninskima agentoma.

Rožna dolina, center mesta, Šiška ali Bežigrad? Katere ljubljanske soseske so med kupci stanovanj najbolj priljubljene? Odgovor na to vprašanje je odvisen od finančnih zmožnosti, ponudbe na trgu in želja kupcev.

Elitni in manj elitni predeli Ljubljane

Med povprečnimi kupci, ki želijo kupiti stanovanje v Ljubljani, je zelo zaželen Bežigrad, zlasti območje Zupančičeve jame, je za N1 povedala vodja nepremičninske agencije agencije RE/MAX Ljubljana Urška Hočevar. Stanovanja se tu prodajo zelo hitro.

“Bežigrad je gotovo zaželen tako z vidika nekoga, ki želi tam živeti, ker ima bližino centra in vse potrebne infrastrukture, kot tudi z vidika kupcev, ki kupujejo za investicijo,” pravi. Za kupce nepremičnin je po njenih besedah zanimivo tudi območje Fužin, kjer nepremičninski agenti opažajo veliko povpraševanja, zato se tudi tam stanovanja prodajo hitro, cene pa so relativno visoke. Za kupce pa je zanimiv tudi predel Šiške, ki je bližje centru.

Nepremičninski agent Roman Prskalo iz nepremičninske agencije Metropola IN pa pojasnjuje, da je nakup stanovanja v Ljubljani močno odvisen od cene. Nekateri želijo živeti v centru mesta, saj so radi blizu službe in v središču dogajanja, spet drugi pa bolj gledajo na ceno in stanovanje kupijo na primer v Črnučah ali Mostah, kjer so nepremičnine cenejše.

Med bolj elitne lokacije v glavnem mestu po njegovih besedah spadajo Bežigrad, Koseze, Center, Trnovo in Rožna dolina. Nižje pa so cene stanovanj v nekoliko bolj oddaljenih predelih, na primer na Rudniku, v Črnučah, Mostah, Polju in v Vižmarjah. Za kvadratni meter stanovanja lahko v centru mesta po njegovih besedah odštejemo štiri tisoč evrov ali več, v Črnučah pa tri tisoč evrov. Veliko je odvisno tudi od tega, ali gre za novo ali rabljeno stanovanje, pravi.

“Ljubljana ni mesto za ljudi, ki nimajo denarja”

Cene nepremičnin so v Ljubljani visoke. Po podatkih Geodetske uprave RS je bila lani srednja cena rabljenega stanovanja v glavnem mestu rekordna in se je že približala meji 3.500 evrov za kvadratni meter. Na vprašanje, kje v Ljubljani lahko torej stanovanje kupijo manj premožni, Urška Hočevar odgovarja, da “Ljubljana zagotovo ni mesto za ljudi, ki nimajo veliko denarja”, kar se vedno bolj kaže.

Urška Hočevar
Urška Hočevar

Na Ljubljano moramo po njenih besedah gledati nekoliko širše in jo primerjati z ostalimi evropskimi prestolnicami. Kot pravi, morajo ljudje zaradi visokih cen sklepati kompromise in stanovanje kupijo izven mestnega središča, kar pa povzroča, da cene naraščajo tudi na obrobju. Nekoliko bolj dostopna stanovanja lahko sicer po njenih besedah najdemo v smeri proti Dravljam, v Štepanjskem naselju, Polju in Zalogu.

Veliko povpraševanja za nepremičnine v Savinjski

Veliko ljudi se ravno zaradi visokih cen odloči, da se odseli iz Ljubljane. Urška Hočevar pravi, da je izbira lokacije pri selitvi odvisna od vsakega posameznika in njegovega življenja (družina, služba …). “Če se preseliš v okolico Novega mesta in se potem vsak dan voziš v Ljubljano, ker imaš tam vse, je to za slovenske razmere nesmiselno,” pravi.

So pa nepremičnine še relativno ugodne v smeri proti Dolenjski in proti Štajerski – v Savinjsko regijo. Sploh za ta del je po njenih besedah veliko povpraševanja, tudi med tujci, saj so na primer prometne povezave dobre. Na Gorenjskem in Primorskem so cene že visoke, dodaja.

Ljubljano, mesto
PROFIMEDIA

Urška Hočevar na vprašanje, kako veliko vlogo ima pri nakupu nepremičnin cena, odgovarja, da je kupna moč v Sloveniji takšna, kot je. “Ravno zaradi tega ljudje sklepajo kompromise in razmišljajo o alternativah zunaj prestolnice. Tega je vedno več. Vse je povezano z denarjem. Vse gre pa v smer, da v prestolnici ne bo mogel živeti vsak in to bo moral sprejeti,” pravi.

V Trebnjem so nepremičnine več kot pol cenejše

Prskalo svojim strankam, ki tožijo nad visokimi cenami v Ljubljani, svetuje, da nepremičnino kupijo izven glavnega mesta. V Trebnjem so na primer cene nepremičnin v primerjavi z Ljubljano več kot pol nižje. “V Trebnjem stane kvadratni meter stanovanja okoli 2.000 evrov, v Ljubljani pa dvakrat več,” pravi. V bližnji okolici Ljubljane (Grosuplje, Trzin, Kamnik) so na primer cene še vedno precej visoke, če pa se odpelješ 50 kilometrov iz glavnega mesta, pa so te že nižje, zlasti nekaj stran od avtoceste.

Roman Prskalo
Roman Prskalo

Slovenski nepremičninski trg je v lanskem letu zaznamovala rekordna rast cen stanovanjskih nepremičnin. Zadnje poročilo Geodetske uprave RS navaja, da je to posledica presežnega povpraševanja, ki so ga spodbujale nizke obrestne mere, dostopnost kreditov in strah pred naraščajočo inflacijo. Dodatni pritisk na rast cen povzroča tudi visoka rast gradbenih stroškov, ki je posledica globalne rasti cen energije in gradbenih materialov zaradi pandemije covida-19 in vojne v Ukrajini.

Tudi na nepremičninskem trgu se kažejo znaki umirjanja

V zadnjih mesecih, ko se tudi Slovenija sooča z visoko inflacijo in pešanjem gospodarske rasti, je na nepremičninskem trgu že zaznati znake umirjanja. To opaža tudi Prskalo, ki pravi, da se cene umirjajo oziroma stagnirajo že celo letošnje leto.

“Povpraševanje se zagotovo umirja, pa tudi cene po zadnjih podatkih ne gredo več toliko gor,” pravi in dodaja, da so se istočasno podražili krediti, zaradi (energetske in ukrajinske) krize pa se vse draži. “Povpraševanje se je malo zmanjšalo, to zagotovo. Če bo prišlo pa do padca cen, pa bomo še videli. Na nepremičninskem trgu so premiki počasni, ne gre čez noč,” dodaja. Kot pravi naš sogovornik, se umirjanje vidi zlasti tako, da so po objavljenem oglasu včasih nepremičninski agenti dobili zelo veliko klicev, zdaj pa tega ni več toliko.

Umirjanje aktivnosti na trgu nepremičnin opaža tudi Urška Hočevar, ki pojasnjuje, da je treba za kvadratni meter rabljene nepremičnine v glavnem mestu odšteti že krepko čez 3.500 evrov, zaradi česar postajajo kupci bolj racionalni. Prihajamo do točke, ko kupec pravi: “To pa je že absurd. Več kot to pa enostavno ne bom šel.” Pa čeprav bi lahko še malo stisnil in za nepremičnino plačal več. Še vedno pa po njenih besedah povpraševanje presega ponudbo in v Ljubljani bodo zato cene po njenem mnenju ostale na tem nivoju. Za stanovanja do 300 tisoč evrov je tako kupcev še vedno veliko. Na ogled bolj ugodnih nepremičnin, ki stanejo okoli 150 tisoč evrov, še vedno pride okoli 30 potencialnih kupcev. Se pa umirja zlasti zanimanje za dražja stanovanja, ki stanejo na primer pol milijona evrov.

Kje v Ljubljani so cene najvišje

Glede na poročilo Geodetske uprave RS (stran 41) so bile cene rabljenih stanovanj v lanskem letu najnižje na območju “Tomačevo, Šmartno, Sneberje, Zalog”. Cene stanovanj so bile na tem območju povprečno za tretjino nižje kot na območjih “Ljubljana Center” in “Viško polje, Brdo, Vrhovci”, kjer so bile cene najvišje.

Na območjih “Ljubljana Center” in “Viško polje, Brdo, Vrhovci” se je večina rabljenih stanovanj lani prodala po ceni med 3.200 in 4.300 evrov na kvadratni meter, medtem ko se je na območju “Tomačevo, Šmartno, Sneberje, Zalog” prodala po ceni med 2.400 in 2.950 evrov na kvadratni meter.

Zemljevid, Geodetska uprava
Geodetska uprava RS

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje