Družba Meta je potrdila množično odpuščanje zaposlenih. Odpustili bodo 13 odstotkov zaposlenih oziroma 11.000 ljudi. Številna tehnološka podjetja so se letos znašala v težavah zaradi visoke inflacije in naraščanja obrestnih mer, a Meta si je nekatere rane zadala tudi sama: družbo teži močna konkurenca družbenega omrežja TikTok, veliko manj oglaševanja in spremembe zasebnosti, ki jih uvaja Apple, obenem pa veliko vlaga v razvoj nadgradnje družbenega omrežja v prostoru z imenom Metaverse.
Družba Meta, ki upravlja družbeni omrežji Facebook, Instagram in komunikacijsko orodje WhatsApp, je uradno potrdila množično odpuščanje. Odpustili bodo 13 odstotkov zaposlenih oziroma 11.000 ljudi. Gre za eno največjih opuščanj letos, medtem ko Meta prvič v 18-letni zgodovini podjetja množično ukinja delovna mesta, piše Reuters.
Množična odpuščanja v Meti sledijo ukinitvi na tisoče delovnih mest v drugih tehnoloških podjetjih, vključno s Twitterjem, ki ga je Elon Musk prevzel konec oktobra, in Microsoftom.
Pandemija koronavirusa je delovanje tehnoloških podjetij sicer spodbudila, njihova vrednost je v tem času narasla, letos pa so se znašla v propadu desetletja, ki ga poganjata visoka inflacija in naraščanje obrestnih mer. “Ne samo, da se je spletna trgovina vrnila k prejšnjim trendom, beležimo tudi makroekonomski upad, povečano konkurenco in manjše oglaševanje. Zaradi tega so naši prihodki precej nižji, kot sem pričakoval,” je v sporočilu zaposlenim dejal glavni izvršni direktor družbe Mark Zuckerberg. “To sem naredil narobe in prevzemam odgovornost,” je dodal.
Meta je oktobra napovedala gospodarsko šibko praznično četrtletje in znatno višje stroške v naslednjem letu, ki bodo vrednost podjetja na borzi znižali za približno 67 milijard ameriških dolarjev (približno 67 milijard in 408 milijonov evrov). V tretjem četrtletju je Meta zabeležila za 52 odstotkov manj čistega dobička kot v enakem lanskem obdobju, po objavi poročila pa so delnice družbe v enem dnevu padle za 25 odstotkov.
Podjetje je hkrati veliko vlagalo v razvoj nadgradnje družbenega omrežja v prostoru z imenom Metaverse. Zuckerberg sicer pričakuje, da bodo vlaganja v Metaverse obrodila sadove v naslednjih desetih letih.
Odpuščeni bodo prejeli osnovno plačo za 16 tednov
Družba bo v prvem četrtletju prihodnjega leta prav tako zamrznila zaposlovanje, okrnila projekte ter reorganizirala oziroma zmanjšala ekipe in tako znižala stroške.
11.000 odpuščenih bo kot del odpravnine prejelo osnovno plačo za 16 tednov, za vsako leto zaposlitve pa še znesek v višini dvotedenske plače. Dobili bodo tudi svoje delnice, kot so bile določene 15. novembra, še šest mesecev pa bodo imeli urejeno tudi zdravstveno zavarovanje.
Konec septembra je imela družba Meta 87.314 zaposlenih.
Zuckerberg je bil med prvimi ameriškimi direktorji, ki so opozorili na prihajajočo recesijo, piše Reuters.
Za velika tehnološka podjetja, ki so bila v zadnjih desetletjih v ogromnem razcvetu, se, kot kaže, pišejo drugačni časi. V zadnjih mesecih so odpuščali in prenehali zaposlovati tudi v družbah Microsoft, Twitter in Snap. Prejšnji teden so odpuščanja napovedali v podjetjih Stripe in Lyft, Amazon pa je sporočil, da do nadaljnjega ne bo zaposloval v upravnem delu podjetja. Na Twitterju se sicer ukvarjajo še z večjimi prelomi, ki jih je prinesel novi lastnik podjetja Elon Musk. Zmeda je tolikšna, da so del v petek odpuščenih zaposlenih že v nedeljo vabili, naj se podjetju znova pridružijo.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!