Ministrstvi za gospodarstvo in za infrastrukturo bosta v 2023 poskrbeli za nadaljnje subvencioniranje letalskih povezav po Evropi in v regiji, na vrsto bo prišlo tudi Skopje, je ob robu obiska gospodarske delegacije v Severni Makedoniji dejal gospodarski minister Matjaž Han. To je pomembno za slovensko gospodarstvo in turizem, je dodal.
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han se danes in v četrtek skupaj s predstavniki slovenskega gospodarstva mudi na delovnem obisku v Severni Makedoniji. Spremlja ga delegacija predstavnikov 27 slovenskih podjetij, med drugim s področij gradbeništva, logistike, novih tehnologij, industrije materialov, trgovine, bančništva, založništva in letalske industrije. Na Slovensko-makedonskem forumu gospodarskega sodelovanja pa poleg slovenskih sodeluje tudi 70 makedonskih podjetij.
“Z mano je gospodarska delegacija več deset podjetij, in to zelo resnih investitorjev v Makedoniji, predvsem pa tudi veliko makedonskih podjetij, ki jih zanimajo slovenski trg in slovenske investicije v Makedoniji. Moram reči, da se ne gremo nobenega političnega turizma, temveč pravo gospodarsko diplomacijo,” je z obiskom zadovoljen Han.
Srečal se je tudi s severnomakedonskim ministrom za gospodarstvo Kreshnikom Bekteshijem, s katerim sta govorila o krepitvi gospodarskega sodelovanja in investicijah. Pri tem sta se zavezala k čimprejšnji vzpostavitvi direktne letalske povezljivosti med državama, so po srečanju sporočili z gospodarskega ministrstva.
“Mi vemo, da z ukinitvijo oz. stečajem Adrie Airways nimamo več takšne povezljivosti s Skopjem, kljub temu da je bila to ena od bolj frekventnih povezav. Sporočil sem, da bosta ministrstvi za gospodarstvo in infrastrukturo naslednje leto subvencionirali letalske povezave po Evropi in tudi po regiji. Tudi Skopje bo prišlo na vrsto, kar je zelo pomembno za naše gospodarstvo in turizem,” pa je minister dejal za STA.
Vlada je med letoma 2020 in 2022 za subvencioniranje letalskih povezav sicer namenila dobrih 5,5 milijona evrov, od destinacij, ki jih je upravljala Adria, pa do tega trenutka še niso nadomeščene, pa so linije za Koebenhavn, Prago, Prištino, Skopje, Sofijo, Tirano in Dunaj.
Han je ob tem Severno Makedonijo povabil tudi na Mednarodni sejem obrti in podjetništva (Mos) v Celju prihodnje leto, kjer bi sodelovala kot država partnerica. “Predstavili bi svoje gospodarstvo, priložnosti za slovenska podjetja,” je navedel.
Slovenija si želi čimprejšnjo vključitev Severne Makedonije v EU
Na ministrstvu pa so povzeli njegove besede o dobrih odnosih med državama: “Odnosi med Slovenijo in Severno Makedonijo so odlični in prijateljski. V tem času je sodelovanje med državama na različnih področjih postalo zelo intenzivno in razvejano, ljudje obeh držav so zelo povezani. Trdne vezi med Slovenijo in Severno Makedonijo pa se kažejo tudi v gospodarskem sodelovanju, ki je morda najbolj otipljivo.”
Slovenija si po njegovih besedah močno prizadeva za čimprejšnjo vključitev Severne Makedonije v EU, saj da bo to dodatno spodbudilo gospodarski razvoj države zaradi olajšanega dostopa do pol milijardnega trga in novih virov financiranja.
Trgovinska menjava med državama je lani znašala 433 milijonov evrov, kar je skoraj 25 odstotkov več kot leta 2020. Od tega je izvoz predstavljal skoraj 265 milijonov evrov (+21,7 odstotka) in uvoz 170 milijonov evrov (+31,6 odstotka).
Med izvoznimi proizvodi so prevladovali farmacevtski proizvodi (19 odstotkov), električni stroji in oprema (10 odstotkov) in mehanske naprave (devet odstotkov), med uvoznimi pa električni stroji in oprema (41 odstotkov), farmacevtski proizvodi (14 odstotkov) in vozila ter njihovi deli (osem odstotkov).
V prvih šestih mesecih leta 2022 je bila vrednost blagovne menjave glede na isto obdobje lani višja za 14 odstotkov. Lani je blagovna menjava znašala 374 milijonov evrov (+23 odstotkov), storitvena menjava pa dobrih 59 milijonov evrov (+33 odstotkov).
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje