MLM znova v zmanjšanje kapitala, neuradno kmalu nov poskus prodaje

Gospodarstvo 10. Nov 202316:27 0 komentarjev
Mariborska livarna Maribor
Foto: Miloš Vujinović/BOBO

Skupščina Mariborska livarna Maribor se je že drugič letos odločila za poenostavljeno zmanjšanje osnovnega kapitala družbe. S tem bo pokrila petmilijonsko izgubo tekočega obdobja in se izognila insolventnosti.

Zmanjšanje osnovnega kapitala predvideva poročilo o ukrepih finančnega prestrukturiranja Mariborske livarne Maribor (MLM), ki ga je nadzorni svet družbe potrdil konec oktobra.

Ta predvideva tudi, da se upnike – poleg Slovenskega državnega holdinga (SDH) sta to še Gorenjska banka in SID banka – zaprosi za enoletni moratorij na odplačilo posojil. SDH, ki je tudi edini lastnik MLM, je danes po neuradnih informacijah odobril moratorij, preostala dva upnika pa naj tega ne bi storila.

Prihodnji teden naj bi stekel nov poskus prodaje MLM

Za MLM, ki zaposluje okoli 350 ljudi, zaradi izgub pa se je znašel v velikih likvidnostnih težavah, naj bi sicer prihodnji teden stekel nov prodajni postopek, je neuradno izvedela STA. Kot je znano, so dosedanji poskusi prodaje družbe propadli, saj so interesenti v zameno za (poceni) nakup želeli državno pomoč, ki pa je država ne more več dodeliti.

Podjetje je državno pomoč namreč prejelo že dvakrat, evropski pravni okvir pa onemogoča dodelitev nove državne pomoči za prestrukturiranje družbi v težavah pred obdobjem desetih let od zadnje dodelitve oz. zaključenega programa prestrukturiranja.

V novem prodajnem postopku naj bi SDH po neuradnih informacijah podrobneje opredelil pogoje nakupa MLM. Tako naj bi denimo med drugim zahteval zavezo po dokapitalizaciji družbe v minimalnem znesku, pojasnila o načinu poplačila posojila in o pogojih možnega najema nepremičnine. SDH se namreč želi izogniti nerealnim ponudbam za nakup MLM, kot jih je prejemal v zadnjih tednih.

SDH je lastništvo MLM pridobil po pripojitvi Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB). T. i. slaba banka si je po prenosu bančnih terjatev do podjetja nanjo leta 2013 desetletje prizadevala za finančno prestrukturiranje in stabilizacijo prezadolženega podjetja, tudi s konverzijo terjatev v kapital, s katero je postala lastnik, ter z dokapitalizacijami in ostalimi oblikami financiranja. Enako si po pripojitvi DUTB prizadeva SDH.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!