Na današnji seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so ustanovili odbor, ki bo urejal področje zaposlovanja tujcev.
Ekonomsko-socialni svet (ESS) je danes ustanovil odbor, ki bo obravnaval tako predlog zakona o tujcih kot tudi predlog zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev. Delovati bo začel septembra. Istega meseca bo začela delati skupina, ki bo pripravila predlog pokojninske reforme, je po seji ESS povedal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec.
Na strokovnem odboru bodo skušali najti soglasje o tem, kakšna politika zaposlovanja tujcev je ustrezna, je dejal minister po seji sveta.
Delodajalska stran namreč po njegovih besedah opozarja na pomanjkanje nekaterih profilov na trgu dela, delodajalska stran pa svari pred kršitvami in zahteva, da zaposlovanje tujcev ne postane dumping slovenskim delavcem in plačam. Tujcem je treba zagotoviti tudi ustrezno integracijo, je opomnil.
V Sloveniji dela že skoraj milijon ljudi, od tega je 15,5 odstotka tujih delavcev. To pomeni, da v naši državi dela že skoraj 150.000 tujcev, je povedal minister. Res je treba upoštevati, da nekaterih poklicev primanjkuje, a hkrati tudi poskrbeti, da zaposlovanje tujcev ne bo vodilo v dumping na slovenskem trgu dela, in da s hitro liberalizacijo trga ne načnemo družbene kohezivnosti, je dodal.
Delodajalci so se medtem osredotočili zlasti na vprašanje o čezmejnem zaposlovanju tujcev. Želijo, da tudi delodajalci dobijo bonitete in olajšave na področju dohodnine po vzoru drugih evropskih držav, je dejal Mitja Gorenšček iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS).
Na sindikalni strani so glede čezmejnega opravljanja storitev znova ponovili, da ne pristajajo na to, da se bo konkurenčnost gospodarstva gradila na prispevkih in na socialnih pravicah. Od vlade pričakujejo, da se bo odzvala na ravnanje držav, ki bodo s svojo notranjo zakonodajo ustvarjale socialni dumping. To naj vlada stori tako, kot je storila Avstrija v primeru Slovenije, je pozval Andrej Zorko iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.
V povezavi s pokojninsko reformo so se danes dogovorili o časovnici, načinu in terminih usklajevanj. Strokovna skupina ESS bo z delom začela septembra in ga končala februarja. Sestanki bodo enkrat tedensko. Najprej se bodo lotili glavnih vprašanj, kot sta denimo odmerni odstotek in upokojitvena starost. “Z Evropsko komisijo smo svoj krog pogajanj praktično odtekli, tako da je zdaj vse pripravljeno za to, da se s socialnimi partnerji in širšo javnostjo dogovorimo, kakšen pokojninski sistem je ustrezen,” je napovedal minister.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje