Britanski dizajner čipov Arm je v največji prvi javni ponudbi delnic letos dosegel vrednost 54,5 milijarde dolarjev (okoli 50 milijard evrov). Ceno delnice so postavili pri 51 dolarjih, kar je zgornja meja razpona, ki so ga predvideli v pripravah na vstop na newyorško borzo Nasdaq, na kateri naj bi delnica začela kotirati danes, je poročal Reuters.
Vrednost Arma kljub temu ni tako velika, kot je pričakoval dosedanji lastnik, japonski konglomerat Softbank, ki je prejšnji mesec dokupil četrtinski delež oblikovalca čipov po ceni, po kateri je bila njegova vrednost ocenjena na 64 milijard dolarjev (59 milijard evrov).
Med novimi delničarji je tudi več strateških lastnikov, med njimi Nvidia, ki v zadnjem letu vrtoglavo raste na krilih hitrega razvoja umetne inteligence, Apple, Alphabet, AMD, Intel in Samsung Electronics.
Širitev v računalništvo v oblaku
Kot smo že pisali, Arm na trgu pametnih telefonov ustvari veliko večino prihodkov.
Vendar zaradi šibkejšega povpraševanja po mobilnih telefonih prihodki stagnirajo. Ti so v poslovnem letu 2023, ki se je zaključilo konec marca, znašali 2,68 milijarde dolarjev (2,47 milijarde evrov), v istem obdobju leto pred tem so znašali 2,7 milijarde dolarjev.
Zato se v Armu načrtujejo okrepiti na drugih področjih, je poročal Reuters, kjer se v prihodnjih letih napoveduje večja rast kot na trgu mobilnih telefonov. Denimo v računalništvu v oblakih, ki bo po napovedih do leta 2025 globalno raslo po 17 odstotkov na leto, tudi na račun pospešenega razvoja umetne inteligence. Na drugi strani so napovedi, da se bo trg mobilnih telefonov povečeval za šest odstotkov na leto.
Arm, ki razvija tehnološki dizajn čipov ARM Cortex, prodaja licence zanje in z licenčninami ustvari tudi večino prihodkov; v zadnjem poslovnem letu 2023 ji je bilo za 1,68 milijarde dolarjev, leto prej pa 1,56 milijarde.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje