Že pred dnevi smo poročali, da so menjalnice v Beogradu oblegane, saj ljudje množično kupujejo evre. Po poročanju spletnega portala Nova.rs se stanje še vedno ni umirilo. O množičnem kupovanju evrov poročajo tudi iz Bosne in Hercegovine. Strokovnjaki sicer mirijo, da sta domači valuti stabilni, ljudje pa pravijo, da jih je strah, da bi ostali brez denarja, tako kot se je to zgodilo marsikomu v vojnih razmerah na začetku 90. let.
Lastnik ene od beograjskih menjalnic, ki je že dvajset let v tem poslu, je dejal, da podobnih okoliščin ne pomni. “Pred 15 leti je bila prav tako kriza, a se s sedanjimi razmerami ne more primerjati. Ljudje menjavajo denar, kot da je konec sveta. Ne vem, kaj se dogaja, a občutek je, kot da se pripravlja nekaj velikega.”
Zaposlena v drugi menjalnici v Beogradu je dejala, da težko dohajajo zahteve strank, saj fizično nimajo dovolj denarja. “Trenutno lahko prodam nekaj sto evrov, to je vse,” je povedala pred dnevi.
Tudi v Sarajevu je naval na menjalnice velik. Tudi tam z menjavanjem konvertibilnih mark v evre sicer ni večjih težav, razen če želijo stranke zamenjati večjo vsoto denarja. Pristojni so pojasnili, da je poglavitni razlog za to maksimalna vsota denarja v menjalniški blagajni, ki jo določa zakonodaja. Zaradi tega se lahko zgodi, da v določeni menjalnici včasih ne morejo zagotoviti vsote, ki jo stranka želi kupiti.
Mimoidoči so medtem pripovedovali, da je množično kupovanje evrov posledica strahu ob trenutnem dogajanju v Ukrajini, pa tudi slabih izkušenj iz časa vojne v BiH. “Glede na slabe izkušnje imajo povsem prav (da dvigujejo denar, op. a.),” je povedala ena od anketiranih in dodala, da sama tega še ni storila, a namerava. Druga, starejša gospa je povedala: “Ljudje pravijo, da so v tisti vojni ostali brez denarja, tako da imajo zdaj vsi sefe doma. Občutek negotovosti je velik.”
Iz centralne banke BiH so sporočili, da je domača valuta stabilna in da njena stabilnost ni ogrožena. “Menjalni tečaj konvertibilne marke v odnosu na evro je fiksen, določa ga zakon o centralni banki. Komercialne banke v BiH glede na zahteve kupujejo in prodajajo konvertibilne marke za evre brez omejitev,” so zapisali.
Finančni analitiki ob tem zagotavljajo, da potrebe po paničnem menjavanju denarja ni in da se s tem zgolj zmanjšuje količina denarja v obtoku. Konvertibilna marka je enako stabilna kot pred mesecem ali pred letom dni, dodajajo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!