Nekaj turških delavcev, ki gradijo drugi tir, je začelo stavkati. Trdijo namreč, da jim še vedno niso izplačali nadur, ki so jih opravili med delom v predorih na drugem tiru. V njih naj bi delali tudi po več kot 12 ur. V družbi 2DTK, ki je investitor projekta, stavko obžalujejo, a obenem pričakujejo, da bodo dela na gradbišču potekala varno in nemoteno.
Nekateri turški delavci, ki gradijo drugi tir, so danes začeli stavkati, poroča portal 24ur.com.
Februarja je sicer sindikat delavcev dosegel dogovor z vodstvi podjetij o višjih plačah in nekaterih drugih stavkovnih zahtevah, a jo je del delavcev pred dnevi znova napovedal. Trdijo namreč, da je glavni izvajalec projekta zlorabil njihovo dobro voljo.
Po poročanju portala nekaterim delavcem še vedno niso izplačali nadur, ki so jih opravili med delom v predorih na drugem tiru. Večina delavcev naj bi namreč v njih delala tudi po več kot 12 ur. “Večina delavcev se ni mogla natančno spomniti svojih delovnih ur za nazaj, zato so sestavili časovne liste – točkovnice, sestavljene iz vsaj 12 ur. Zato je v evidencah, ki jih vodijo uradniki podjetja, povsem običajno, da nadurno delo presega 240 ur,” piše v sporočilu za javnost, ki ga navaja portal.
Za stavko so se odločili tudi, ker naj bi šel eden od podizvajalcev drugega tira – turško podjetje Türkcan – v stečaj, glavni izvajalec Yapi Merkezi pa naj ne bi upošteval viktimizacije delavcev, je še poročal 24ur.com. Nekateri delavci zahtevajo, da glavni izvajalec ali delodajalec 2TDK nemudoma izplačata devet delavcev, ki naj bi jih podizvajalec oškodoval, v nasprotnem primeru bodo stavko nadaljevali.
Sindikat delavcev gradbenih dejavnosti, ki je februarja napovedal stavko in jo po dogovoru z izvajalci del preklical, je bil o stavki obveščen, ni pa je organiziral, in pravi, da je nezakonita.
V družbi 2DTK, ki je investitor projekta, stavko obžalujejo. “Predstavniki izvajalca Yapi Merkezi, ki so se z delavci pogajali, so družbo 2TDK obvestili, da je napovedana stavka po njihovem mnenju nezakonita,” so za N1 pojasnili v 2DTK. “Tudi Sindikat gradbenih delavcev Slovenije in Delavska svetovalnica izpostavljata vprašanje zakonitosti te stavke ter opozarjata na posledice, ki jih bo ta imela na stavkovni sporazum, sklenjen sredi februarja. Upamo, da zaradi stavke ne bo težko dosežen dogovor večine delavcev izvajalca Yapi Merkezi propadel,” so zapisali. Ob tem pričakujejo, da bodo dela na gradbišču potekala varno in nemoteno.
Spomnimo, da so sindikati v Sloveniji registriranih družb Yapi Merkezi, YM Construction, Yorpol in Türkcan sredi februarja preklicali stavko, saj so v pogajanjih z vodstvi podjetij med drugim dosegli dogovor o dvigu plač od 15 do 18 odstotkov. Na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so takrat pojasnili, da so se skozi konstruktivni dialog poleg dviga plač glede poplačila vseh opravljenih nadur dogovorili o uvedbi skupnega nadzora, v okviru katerega bodo podpisniki sporazuma pregledali pravilnosti izračuna vseh preteklih izplačil. Pojasnili so še, da bo dodatek za prevoz na oddaljeno gradbišče za pretekla leta izplačan aprila, v nadaljevanju pa ga bodo izplačevali sproti.
O stavkovnih zahtevah glede ureditve varnosti in zdravja pri delu ter ureditve pogojev bivanja delavcev so se po pojasnilih ZSSS dogovorili, da bodo to urejali v okviru rednega odprtega dialoga med predstavniki delodajalca in predstavniki sindikatov. Dodatno so se dogovorili za izplačilo enkratnega zneska stimulacije 150 evrov neto. Izplačali ga bodo marca. Prav tako sta se strani dogovorili za pripravo in sprejetje pravilnika o nagrajevanju delavcev v okviru socialnega dialoga.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje