V hrvaški Istri so začeli rušiti nezakonito zgrajene objekte. Prvi so bili na vrsti trije objekti v Umagu, pet v Rovinju in šest v Ližnjanu. Inšpektorji nadaljujejo povečan nadzor in pisanje odločb o rušenju tudi drugod v Istri, posebej na območju Vodnjana, Bal, Ližnjana in Medulina. Samo v Istri naj bi stalo okrog 50.000 nezakonito zgrajenih objektov.
V hrvaški Istri so danes začeli rušiti nezakonito zgrajene objekte, poroča portal puljskega časnika Glas Istre. Glavni državni inšpektor Andrija Mikulić je že prej napovedal, da jih bodo za začetek porušili 14, tri v Umagu, pet v Rovinju in šest v Ližnjanu, danes pa je sporočil, da so nekatere začeli odstranjevati že lastniki sami.
Najprej so porušili enega od nezakonito zgrajenih objektov na območju Rovinja.
Mikulić je dejal, da so preverili dokumentacijo objektov in v nekaterih primerih ugotovili, da je ponarejena. Ob tem je izpostavil, da sta dva lastnika nezakonito zgrajenih objektov v hrvaški Istri te začela rušiti sama, še trije pa so v fazi njihovega odstranjevanja. “Preden pridemo do pravnomočnega sklepa o rušenju, absolutno preverimo vso dokumentacijo,” je poudaril Mikulić. “V več primerih smo ugotovili, da dokumentacija, ki naj bi dokazovala legalizacijo, v resnici ni bila izdana s strani pristojnih organov, ampak je bila verjetno ponarejena. Te primere smo prijavili pristojnim institucijam,” je dejal Mikulić.
Na območju hrvaške Istre te dni sicer poteka povečan inšpekcijski nadzor, posebno na območju Vodnjana, Bal, Ližnjana in Medulina.
“Na območju Ližnjana imamo še deset lokacij, na območju občine Medulin pa še 13 parcel z objekti. V tem trenutku pišemo odločbe o odstranjevanju tudi zanje,” je Mikulić povedal za Glas Istre. Poudaril je, da ne bodo prenehali z nadzorom. “Enostavno nedopustno je, da na kmetijskem zemljišču stojijo zidani objekti,” je poudaril Andrija Mikulić in dodal, da je zakon jasen in velja za vse.
Inšpektorji so po njegovih besedah doslej opravili več kot sto nadzorov in prav danes zaprli tudi že stoto gradbišče. “Začeli smo in ne bomo odnehali. Trenutno je v Istri sedem ali osem operativnih inšpektorjev,” je dejal Mikulić.
Po podatkih javne ustanove Natura Histrica je na območju hrvaške Istre okoli 50.000 nezakonito zgrajenih objektov. Od aprila 2019 so izdali za 1,4 milijona evrov kazni zaradi nezakonite gradnje, odstranili pa so skupno 130 objektov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje