Nepremičninski trg so zadnja leta doletele visoke podražitve. Najvišje cene so v Ljubljani, ki je med iskalci stanovanjskih nepremičnin tudi najbolj priljubljena. Marsikdo se zaradi nižje cene nakupa spogleduje z njeno okolico. Kako priljubljena so okoliška mesta? In so cene stanovanj in hiš okoli Ljubljane res tako nižje?
Zadnjih nekaj let si je vse težje privoščiti nakup nepremičnine. Cene hiš in stanovanj so se namreč po epidemiji močno dvignile, podražili so se tudi krediti. Daleč najvišje so cene v Ljubljani, kjer je treba v povprečju za kvadratni meter stanovanja odšteti 3.990 evrov. A takoj za ljubljanskim obročem cene stanovanjskih nepremičnin začnejo upadati.
Marsikdo se zato spogleduje z njeno okolico. Pa je res bolj ugodna?
“Ker za bivanje v Ljubljani zares zmanjkuje prostora in denarja, se prebivalci odločajo tudi za bivanje v okolici. To povečuje povpraševanje in posledično dviguje cene,” je za N1 razložila direktorica in solastnica podjetja Nepremičnine Plus Vesna Levstek.
Dodala je, da je v okolici Ljubljane največ povpraševanja oziroma najmanj razlik v ceni v krajih oziroma smereh, ki imajo s prestolnico boljše cestne povezave, morda celo podaljšane linije mestnega prometa. Med najbolj priljubljenimi so denimo Medvode, Grosuplje, Brezovica in Domžale, pa tudi Mengeš, Trzin, Škofljica in Lavrica, našteva Levstek.
Največje cenovne razlike se pojavijo v krajih proti Litiji in krajih, ki so sicer blizu, a so zaradi slabših (ovinkastih in zasedenih) cest časovno bolj oddaljeni.
“Trendi povpraševanj (in z njimi cene) po stanovanjskih nepremičninah v okolici Ljubljane sicer z leti spreminjajo – zadnje čase v korist okolice,” je tudi pojasnila Levstek.
Nepremičninski agenti opažajo, da se sicer razlike v vrednosti večajo in manjšajo ciklično. V času hitrih podražitev se cene nepremičnin najprej dvignejo v Ljubljani, kupci pa se usmerijo v bolj ugodno okolico. Povečano povpraševanje posledično dvigne cene tudi okoli prestolnice. Ko je razlika v ceni le še okoli 10- do 20-odstotna, se trend znova obrne, pojasnjuje Levstek.
Povpraševanje večje od ponudbe – kako to rešujejo občine
Tako v Ljubljani kot okolici je sicer povpraševanje večje od ponudbe, dodaja Levstek. To za N1 potrjujejo tudi župani občin, ki ležijo južno in severno od Ljubljane.
Statistični podatki v poročilu o slovenskem nepremičninskem trgu za leto 2023 kažejo, da se največ nepremičnin ob Ljubljani proda v njeni severni okolici. Lani se je tam prodalo 2,9 odstotka nepremičninskega stanovanjskega fonda oziroma 417 stanovanj. Zabeležili so tudi prodajo 220 hiš.
V uradu župana občine Medvode so povedali, da je njihova občina med zelo privlačnimi za priseljevanje. Na občini obenem beležijo tudi veliko pobud za spremembo namembnosti zemljišč, predvsem za spremembo iz kmetijske v stanovanjsko rabo. Dodali so, da so na občini glede tega precej konservativni, saj je treba povečanemu številu prebivalstva prilagoditi tudi infrastrukturo, kar pa lahko predstavlja težavo. “Povečevanje števila prebivalcev pa občinam prinaša veliko izzivov na vseh področjih, konkretno se soočamo s pomanjkanjem prostora v vrtcih, šolah in zdravstvenem domu.”
Severni okolici sledi južna. Lani so tam zabeležili prodajo 219 stanovanj in 251 hiš. Na občini Škofljica, kjer se je letos do oktobra po podatkih portala e-prostor prodalo 10 stanovanj in 17 hiš, so za N1 izpostavili, da je ponudba manjša od povpraševanj. Na občini se zato že več let trudijo pohitriti zazidavo stavbnih zemljišč, med ukrepi je tudi zaračunavanje prispevka za nepozidana zemljišča.
Podobno težavo imajo v občini Brezovica, kjer se je število prebivalcev v zadnjih 30 letih povečalo za slabo tretjino. A v nasprotju s Škofljico si želijo v Brezovici priseljevanje omejiti. “Občina je poskušala pritisk na prostor omejiti v skladu s svojimi pristojnostmi in v prostorskih načrtih omejila dovoljeno stanovanjsko gradnjo na zgolj enostanovanjske ali dvostanovanjske stavbe,” so pojasnili.
So cene res nižje od ljubljanskih?
Veliko povpraševanje po nepremičninah okoli Ljubljane, kot že omenjeno, dviguje tudi cene. Kljub temu povprečni končni zneski ne dosegajo ljubljanskih, so pa večinoma nad slovenskim povprečjem.
Najdražja so bila lani v povprečju stanovanja v severni okolici Ljubljane, kjer je bilo treba za kvadratni meter odšteti 3.270 evrov. Sledila je južna okolica s 3.090 evrov za kvadratni meter. Vzhodna okolica prestolnice je edino območje, kjer je bila kvadratna cena stanovanja pod slovenskim povprečjem, znašala je 1.360 evrov.
Tudi hiše so bile lani najdražje v severni okolici Ljubljane. Zanjo je bilo treba v povprečju odšteti 293.000 evrov. V južni okolici je hiša v povprečju stala 261.000 evrov, v vzhodni okolici pa 193.000 evrov. Povprečna cena nakupa hiše v Ljubljani je bila 380.000 evrov, izhaja iz poročila geodetske uprave.
Bivanje v okolici Ljubljane ima poleg dostopejših cen tudi druge prednosti. Med njimi je bolj umirjen tempo bivanja, vedno boljša infrastruktura, mirnejše in čistejše okolje ter več možnosti za zdrav in aktiven način življenja. Po drugi strani imajo kraji tudi nekaj ovir, predvsem gnečo na cestah proti Ljubljani.
‘Nore’ podražitve v zadnjih letih
V zadnjih letih se sicer podražitve nekoliko umirjajo, je povedala Levstek. Tudi poročilo iz leta 2023 navaja, da so se lani cene stanovanj v severni in južni okolici nekoliko umirile – zrasle so ‘le’ za tri oziroma pet odstotkov.
Veliko bolj sunkovite so podražitve stanovanjskih nepremičnin, če jih primerjamo s cenami izpred petih let. V tem kontekstu so se ljubljanske nepremičnine najmanj podražile: stanovanja za 43 odstotkov, hiše pa za 41 odstotkov.
V severni okolici Ljubljane so se stanovanja v zadnjih petih letih podražila za 55 odstotkov, hiše pa za 49 odstotkov. Največjo podražitev hiš so na geodetski upravi zabeležili v južni okolici Ljubljane, kjer je bila podražitev 59-odstotna. Stanovanja v tej regiji so se v zadnjih petih letih podražila za 53 odstotkov.
Podražitve stanovanj so bile največje v vzhodni okolici Ljubljane, kjer je sicer povpraševanje zaradi slabše prometne povezave s prestolnico nekoliko nižje. Stanovanja so se podražila za 67 odstotkov, hiše za 58.
Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?
Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje