Nepremičnine na Hrvaškem: nova analiza kaže, kje so najdražja stanovanja in hiše

Nepremičnine 07. Sep 202412:25 0 komentarjev
Cres
Foto: PROFIMEDIA

Zagrebški ekonomski inštitut je za resorno ministrstvo pripravil analizo o hrvaškem nepremičninskem trgu v letu 2023. Kje so stanovanja najdražja, kje hiše in kje zemljišča?

Na hrvaškem trgu nepremičnin so leta 2023 ustvarili 116.961 prodaj, kar v primerjavi z letom 2022 predstavlja manjšo rast – za 0,2 odstotka. Skupna vrednost prodanih nepremičnin je medtem zrasla za 6,2 odstotka, in sicer na 9,1 milijarde evra, kaže analiza Ekonomskega inštituta Zagreb (EIZ).

Po podatkih iz publikacije, ki jo EIZ pripravlja za ministrstvo za prostor, gradnjo in državno lastnino, vrednost prodanih nepremičnin predstavlja 12 odstotkov lanskega bruto domačega proizvoda, pri čemer največji del v vrednosti pogodb predstavljajo stanovanja (39,2 odstotka). Sledijo gradbena zemljišča z 21,9-odstotnim deležem in družinske hiše z 18,4-odstotnim deležem.

Zagreb na prvem mestu po številu transakcij

Po pričakovanjih po številu realiziranih transakcij prednjači mesto Zagreb – tam jih je bilo 14.901. Sledijo urbana središča na obali – Zadar z 2.326 prodajami, Split z 2.313 in Reka s 1.478 transakcijami. V celinskem delu države izstopata Osijek z 2.027 in Karlovec s 1.232 prodajami.

Zagreb
Zagreb. (Foto: PROFIMEDIA)

V EIZ ugotavljajo, da se poleg večjih mest veliko proda tudi v njihovih sosednjih območjih, kot so občina Viškovo pri Reki, mesto Solin pri Splitu in mesto Dugo Selo pri Zagrebu. Te občine imajo ugodnejše cene nepremičnin, a vseeno bližino večjega mesta, navajajo v analizi.

Turizem ima velik vpliv na cene nepremičnin

V priobalnem pasu, na otokih ter v obalnem delu Istre in srednje Dalmacije prevladujejo prodaje gradbenih zemljišč, medtem ko v preostalem delu Hrvaške prevladujejo prodaje kmetijskih zemljišč, navajajo v publikaciji.

Velik vpliv na cene nepremičnin ima seveda turizem. Tako ima najvišjo povprečno ceno stanovanj na kvadratni meter občina Bale v Istri, in sicer 4.264 evrov. Sledi občina Punat na Krku s 3.427 evri, Omišalj s 3.149 evri, Rovinj s 3.120 evri in Malinska-Dubašnica s 3.017 evri.

Bale
Bale. (Foto: PROFIMEDIA)

Sledijo občine Opatija, Dubrovnik, Split, Župa Dubrovačka, Lovran, Baška, Umag, Dobrinj, Hvar in Krk, ki dosegajo povprečne cene stanovanj nad 2.500 evri na kvadratni meter.

Zagreb se medtem s ceno stanovanj uvršča v skupino 41 občin, kjer se cena stanovanja giblje od 2.001 do 2.500 evrov na kvadratni meter.

Rekordna cena za poslovni prostor v Dubrovniku

Hiše so v jadranskih lokalnih samoupravah v primerjavi s celinskimi bistveno dražje, z najvišjimi povprečnimi cenami pa izstopa Cres, kjer je treba za kvadratni meter odšteti 2.172 evrov.

Gradbena zemljišča pa so najdražja v Splitu z 286 evri na kvadratni meter in Fažani z 247 evri na kvadratni meter.

Sončni zahod v Splitu
Split (Foto: PROFIMEDIA)

Tudi kmetijska zemljišča so bila lani najdražja v jadranskih občinah – najvišjo ceno, 38 evrov za kvadratni meter, pa so prav tako zabeležili v Fažani.

V Dubrovniku je bila medtem lani dosežena rekordna srednja cena poslovnega prostora – 3.067 metrov za kvadratni meter.

Indeks cenovne dostopnosti

Vrednost indeksa cenovne dostopnosti nad 30, ki pomeni, da je za kvadratni meter stanovanja treba odšteti več kot 30 odstotkov letnega prihodka, beleži 15 enot – Baška Voda, Rovinj, Hvar, Gradac, Baška, Murter-Kornati, Malinska-Dubašnica, Krk, Novalja, Dubrovnik, Vrbnik, Bol, Funtana, Okrug in Vrsar.

Baška Voda
Baška Voda (Foto: PROFIMEDIA)

Najbolj ugodna stanovanja so v Vukovarju, kjer je indeks dostopnosti 2, sledijo pa Strahoninac, Đurđevac, Brdovac, Vrbovsko, Čabar, Pakrac, Beli Manastir, Bistra, Knin, Đurđevac in Darda.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!