Šli smo po sledi opozorila bralca, da so stanovanja v novogradnji nasproti ljubljanskega Tivolija še vedno prazna, čeprav bi morala biti vseljiva že lani. Predaja se zamika, pristojni organi pa ugotavljajo kršitve vodenja upravnega postopka izdaje gradbenega dovoljenja.
Družba Bellevue Living, katere lastniki so trije avstrijski investitorji, v Ljubljani še ni zaključila soseske Center Bellevue, ki stoji nasproti parka Tivoli in bi morala biti po prilagojenih načrtih končana že lani poleti.
Predaja 78 stanovanj je bila predvidena konec oktobra lani, zamujajo pa vse do danes, nam je izkušnjo zaupal bralec, ki ne želi biti imenovan.
Ostali brez stanovanj in s stroški najema
Rezervacija za stanovanje v omenjeni soseski je znašala 5.000 evrov, vplačati jo je bilo mogoče do leta 2022, za tem so potencialni kupci plačali še aro.
Zaradi zamud je naš sogovornik od investitorja zahteval vrnitev are. Namesto dveh je vrnjeno dobil le eno, kljub temu pa je zdaj, kot je pojasnil, vesel, da je iz zgodbe izstopil.
Vendar se s tem njegove težave niso končale. Kupci so namreč računali, da se bodo v stanovanja vselili že lani jeseni, zato so temu prilagodili tudi svoj najem. “Pogodbo za najem sem imel sklenjeno do lani jeseni. Nekateri so si to lahko podaljšali, meni pa so nastali dodatni stroški, ker sem moral iti drugam,” je povedal naš vir.
Kaj se dogaja v ozadju in zakaj se projekt ne zaključi, smo vprašali investitorja, družbo Bellevue Living, vendar vseh odgovorov nismo dobili. Zagotovili pa so nam, da soseska ni več gradbišče, kar je razvidno tudi ob ogledu stavbe, in da čaka le še na uporabno dovoljenje.
“Obljubili so nam, da ga bomo prejeli od 20. do 25. junija letos, zato gre za nenavadne okoliščine,” so nam pojasnili v Bellevue Living.
Po investitorjevih besedah so do zaključka projekta oddaljeni le še nekaj korakov, ostali odgovori, zakaj nastajajo zamude, pa po njihovem “ležijo na upravni enoti”.
Z upravne enote pa so nam sporočili le, da je zadeva v teku, a da uporabnega dovoljenja še niso izdali, ker za to niso izpolnjeni vsi pogoji.
Navedli so šest pogojev, ki jih za izdajo uporabnega dovoljenja določa gradbeni zakon. Kateri od teh ni izpolnjen, niso pojasnili.
Zapletlo se je že pri gradbenem dovoljenju
Po informacijah N1 so se težave za investitorja, ki je za gradbeno dovoljenje prvič zaprosil decembra 2018, začele leto pozneje, ko je upravna enota dovoljenje izdala, nanj pa so se pritožili stranski udeleženci. Dovoljenje je februarja 2020 razveljavilo ministrstvo za okolje in prostor. Po nekaj vnovičnih odobritvah in razveljavitvah gradbenega dovoljenja je isti investitor oddal novo zahtevo za gradbeno dovoljenje za isto stavbo. Takrat je upravna enota sprožila nov postopek, ki je bil voden ločeno in tokrat mimo stranskih udeležencev. S tem sta hkrati tekla dva postopka.
Postopka pridobivanja gradbenega dovoljenja za sosesko Center Bellevue je pregledal tudi inšpektorat za javni sektor, ki je ugotovil, da uradnik na upravni enoti stranskim udeležencem več mesecev ni omogočal vpogleda v upravne zadeve. V nadzoru so prav tako ugotovili, da več kot dva meseca drugostopenjskemu organu niso bile odstopljene v reševanje pritožbe stranskih udeležencev, tem na koncu tudi ni bilo vročeno izdano gradbeno dovoljenje.
"Posledica takšnih situacij je bila, da je uradna oseba, ki je postopek vodila z opustitvijo dolžnih ravnanj, lahko investitorju omogočila neupravičen začetek in nadaljevanje gradnje," so zapisali na inšpektoratu, ki je kršitve pravil vodenja upravnega postopka prijavil policiji. Te namreč predstavljajo sum storitve kaznivih dejanj nevestnega dela v službi in zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in pridobitve protipravne premoženjske koristi.
Ali se lahko zaradi nepravilnosti investitorju naloži celo odstranitev objekta? Na inšpektoratu so dejali, da je to odvisno od faze izvedene gradnje in ukrepov gradbene inšpekcije, vendar da za takšno presojo niso pristojni.
V inšpektoratu za javni sektor so nas za več pojasnil napotili na inšpektorat za naravne vire in prostor, kjer so povedali, da je bil v zvezi z izdanim gradbenim dovoljenjem za Center Bellevue podan predlog za obnovo postopka, o katerem v začetku avgusta letos, kot so nam odgovorili, upravna enota še ni odločila.
Brez prostorov za zdaj tudi Lidl
Praznih rok pa so ne le kupci stanovanj, saj so v pritličju načrtovane tudi trgovine in poslovni prostori. Nasproti Tivolija bi vrata moral že odpreti nemški trgovec Lidl. "Pri gradnji vsakega projekta so lahko določena odstopanja in posebnosti. Na omenjeni lokaciji se časovnica odprtja res nekoliko zamika, a trenutno dela potekajo in tako načrtujemo, da bomo trgovino odprli do konca letošnjega leta," so za N1 odgovorili iz diskonta.
Gradnja se podaljšuje tudi drugod
Center Bellevue ni edini projekt, pri katerem se v prestolnici zapleta. Podaljšuje se tudi gradnja objekta Elipsa črnogorske družbe Čelebić, kjer v arhitekturni zasnovi Sadar+Vuga in GregorcVrhovec nastaja 64 stanovanj. Težave so se pojavile tudi zaradi poškodb na sosednji srednji ekonomski šoli, na kateri so po poročanju Dnevnika nastale razpoke zaradi gradnje te stanovanjsko-poslovne stavbe. Gradbena inšpekcija je zaradi tega aprila prepovedala uporabo dela šole do izvedbe sanacije.
V podjetju Čelebić so za Finance zatrdili, da bo gradnja končana do novembra letos, hkrati pa tudi oni ne vedo, kdaj bodo pridobili uporabno dovoljenje.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje