Ni važno, koliko delaš, ampak kako? V Grčiji ne, prihaja šestdnevni delovnik

Gospodarstvo 29. Jun 202405:15 8 komentarjev
Atene, Grčija
Atene (Foto: PROFIMEDIA)

Medtem ko razvite evropske države vse bolj razmišljajo ali pa celo že uvajajo možnost štiridnevnega delovnega tedna po principu "ni važno, koliko delaš, ampak kako delaš" ter svoj BDP "napajajo" s produktivnostjo, Grki tečejo v nasprotno smer. S ponedeljkom začne v Grčiji veljati šest dnevni delovni teden. Koliko delajo Grki že zdaj? Koliko Slovenci? In kje so najbolj zadovoljni z razpoložljivim prostim časom?

Po 15 letih recesije in strogih varčevalnih ukrepih, ki so Grčijo spravili na kolena, s ponedeljkom Grki uvajajo še šestdnevni delovni teden.

V času, ko razvitejše evropske države po principu “ni važno, koliko delaš, ampak kako delaš” uvajajo štiridnevni delovni teden in svoj BDP “napajajo” s produktivnostjo, bo za Grke šesti dan v tednu tudi uradno delovni dan.

Kje je delovnih ur največ? V Kolumbiji, a tudi Grki visoko

Grška vlada je zakon o šestdnevnem delovnem tednu sprejela že septembra lani, zakon je sprožil delavske proteste, a s ponedeljkom stopa v veljavo.

Kot kažejo podatki OECD v spodnji tabeli, so Grki že zdaj visoko na lestvici držav po povprečju delovnih ur letno. Obenem pa lestvica tudi potrjuje, da višja kot je produktivnost v posamezni državi, manj je delovnih ur.

Grška vlada trdi, da je zakon skladen z evropsko direktivo, po kateri lahko delovni teden traja največ 40 ur, izjemoma pa 48 ur. Uradno sicer v Grčiji že zdaj velja 40-urni delovni teden, delodajalci pa lahko v zameno za proste ure (in brez plačila) od zaposlenih zahtevajo, da v določenem obdobju delajo do dve neplačani uri na dan.

Nadzora sploh ni

Javni uslužbenci so šestdnevnega delovnega tedna izrecno oproščeni. Načeloma pa je ta možnost na voljo tako v javnem kot zasebnem sektorju, zlasti na področjih, kot so bančništvo, javne službe in kmetijstvo. Tudi delavci v gostinstvu in turizmu so iz ukrepa izvzeti, saj je bil zanje delovni teden podaljšan že lani.

Natakar v restavraciji na otoku Santorini
Foto: PROFIMEDIA

A kot poroča Deutsche Welle, so delavci v številnih podjetjih in panogah prisiljeni delati še precej več ne da bi za to dobili kakršnokoli plačilo. Ob tem pa vse skupaj otežuje še dejstvo, da resnega inšpekcijskega nadzora na delavskimi pogoji v Grčiji sploh ni.

Pristojni grški minister obljublja, da bo imela poslej država pod nadzorom, ali podjetja, ki se bodo odločila za prerazporeditev delovnega časa na šest dni v tednu, to delo tudi ustrezno plačajo. Dodatek za sobotno delo mora biti namreč 40 odsoten, dodatek za nedeljsko in praznično delo pa kar 115 odstoten. Grki imajo namreč sodeč po lestvici evropskih držav tudi eno najnižjih minimalnih plač.

Količina prostega časa: Slovenci zelo zadovoljni, Grki ne

Slovenci v EU sodijo med najbolj zadovoljne s količino prostega časa, kažejo danes objavljeni podatki evropskega statističnega urada Eurostat za leto 2022. Po zadovoljstvu presegajo sosednje države in so izenačeni z Danci. Na vrhu lestvice Slovence presegajo samo Finci, medtem ko so na repu Grki, Bolgari in Ciprčani.

Vir: STA

Grška vlada pričakuje, da bo možnost šestdnevnega delovnega tedna pripomogla k omilitvi pomanjkanja delovne sile in izboljšanju gospodarskega položaja v državi.

“Cilj je, da industrijskim podjetjem z izmenskim delom in zlasti visoko specializiranim osebjem ni treba prekiniti svojih procesov,” pravi pristojni grški minister za delo.

Hkrati pa bodo Grki, ki zelo veliko delajo tudi na črno, zdaj lahko zakonsko imeli še eno službo in skupaj delali največ 13 ur na dan oziroma 78 ur na teden. Pojasnil, kako je mogoče, da je to skladno z direktivo Evropske unije, pa ni mogoče najti.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje