Nedokončan projekt Devetka v ljubljanskem Knafljevem prehodu so pred dnevi začeli rušiti. Načrt investitorja je, da bodo objekt zrušili do sredine novembra, nato pa želijo še pred koncem leta začeti gradnjo novega. "Predvidena je gradnja poslovno-stanovanjskega objekta, s poudarkom na bistveno večjem odstotku stanovanjskih površin," pravi lastnica podjetja Nova devetka in znana ljubljanska odvetnica Carmen Dobnik.
V Knafljevem prehodu v Ljubljani se je ob gradnji hotela As odprlo še eno gradbišče. Delovni stroji so zabrneli na več let zapuščenem območju nedokončanega objekta Devetka, ki je dve desetletji kazil podobo strogega centra Ljubljane. Na objektu z naslovom Čopova 9a so se začela rušitvena dela. “Obstoječi objekt bo predvidoma odstranjen do 11. novembra,” je za N1 potrdila lastnica in investitorka družbe Nova devetka Carmen Dobnik, sicer znana ljubljanska odvetnica.
Projekt Devetka ima že dolgo brado in se več let ni premaknil z mrtve točke. Graditi so ga začeli že davnega leta 2001, vendar se je gradnja ustavila pri tretji gradbeni fazi, nato pa je nedokončani objekt več kot 20 let propadal. V vmesnem času so se večkrat zamenjali lastniki, nedokončana stavba pa je v vmesnem času propadala, dela pa se niso nikoli več nadaljevala.
Do konca leta gradnja novega objekta
Dobnik o načrtih za nadaljevanje projekta pravi, da trenutno potekajo končna usklajevanja s projektanti. Po zadnji različici iz preteklega leta so načrtovali gradnjo poslovno-stanovanjskega objekta, v katerem bi bili v pritličju in prvem nadstropju trgovine in lokali, v zgornjih nadstropjih pa 20 do 24 nadstandardnih stanovanj. Dobnik zdaj pravi, da bodo projekt spremenili in bo imel poudarek na večjem odstotku stanovanjskih površin.
“Cilj je, da so projekti zaključeni v naslednjih mesecih in se začne gradnja do konca tega leta,” pojasnjuje Dobnik. Ime projekta ima za zdaj le delovni naslov “Zelena hiša”, trenutno pa s projektantom usklajujejo končno podobo.
Po besedah Dobnik je investitor še vedno le projektna družba Nova devetka, projekt pa financira “s posojili hipotekarnih upnikov”. V zadnjih letih se je sicer pojavljalo več imen o potencialnih investitorjih. Pred tremi leti se je omenjalo dvojec iz Košarkarske zveze Slovenije (KZS) Mateja Erjavca in Raša Nesterovića. Prvi je predsednik KZS, drugi pa nekdanji košarkar, ki je igral tudi v najmočnejši ligi na svetu NBA.
Gradnja se je začela že leta 2001
Projekt med Čopovo ulico in Knafljevim prehodom so začeli graditi na začetku tega tisočletja v okviru javno-zasebnega partnerstva in zgradbo zgradili do tretje gradbene faze. Prvi zasebni vlagatelj v projektu je bila družba Polder, ki jo je vodil Borut Rezar, sicer eden glavnih akterjev v aferi Zbiljski gaj.
Družba Polder je pozneje končala v stečaju, nedokončani objekt pa v stečajni masi. Kupil ga je Bahtijar Bajrović, najbolj znan kot lastnik verige trgovin Sportina, vendar se projekt ni premaknil, nato pa je leta 2008 udarila še finančna kriza. Objekt so zaradi prezadolženosti Bajrovićevih podjetij prevzele banke. Dodatna težava so bili še številni lastniki, skupna parcela ob Knafljevem prehodu, za katero je imel vsak od sedmih lastnikov svoje interese.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!