Odbor za finance o proračunu za leto 2026: dopolnil opozicije niso podprli

Gospodarstvo 15. Nov 202413:42 0 komentarjev
Evri
Foto: BOBO

Odbor DZ za finance je za potrditev na plenarni seji pripravil predlog državnega proračuna za leto 2026. Vloženih dopolnil, s katerimi bi opozicija prerazporedila za približno 210 milijonov evrov porabe, ni podprl. V soboto bo obravnaval še predlog sprememb proračuna za leto 2025, oba pa bo DZ potrjeval prihodnji teden.

Člani odbora za finance so se s predlogom proračuna za leto 2026 seznanili že pred tremi tedni, ko je Saša Jazbec s finančnega ministrstva povedala, da upošteva za zdaj znane zakonske obveznosti, je pa dovolj fleksibilen, da se ga bo lahko v primeru nepredvidenih dogodkov prilagodilo. Vlada ga je pripravila na podlagi napovedi Urada RS za makroekonomske analize in razvoj iz septembra, ki Sloveniji čez dve leti obeta 2,5-odstotno gospodarsko rast.

Od takrat se razmere niso spremenile. Vlada je tako v dopolnjenem predlogu proračuna za leto 2026, ki ga je pripravila po tem, ko so se oktobra s proračunskimi načrti poleg članov odbora za finance seznanila tudi druga delovna telesa državnega zbora, pustila prihodke in odhodke enake, kot jih je predstavila oktobra. V državni proračun naj bi se leta 2026 steklo 15,9 milijarde evrov, odhodki pa so določeni v višini 17,1 milijarde evrov. Primanjkljaj naj bi tako znašal 1,2 milijarde evrov oziroma 1,6 odstotka BDP.

Edina sprememba so dodatno zagotovljena sredstva za motiviranje mladih za učiteljski poklic v višini 750.000 evrov, je povedala Jazbec. Za ta znesek se pri ministrstvu za vzgojo in izobraževanje zvišujejo sredstva na podprogramu štipendije za pedagoške poklice, znižujejo pa na podprogramu podporne aktivnosti na področju izobraževanja in športa.

Dopolnila opozicije niso dobila podpore

Danes sta poslanski skupini opozicije predlagali še 49 prerazporeditev v skupni vrednosti nekaj več kot 210 milijonov evrov, od katerih odbor za finance kot matično delovno telo ni podprl nobenega. Svojih dopolnil ni pripravil.

V opoziciji so bili do predstavljenega dokumenta kritični. Na odhodkovni strani je predlog proračuna precej bogato zastavljen, po drugi strani pa je na prihodkovni strani precej optimističen, je dejal Rado Gladek (SDS). Tomaž Lisec (SDS) pa je opozoril, da iz predstavljenih dokumentov ni videti odziva politike na visokoleteče obljube o reformah. Poleg tega bodo leta 2026 parlamentarne volitve in verjetno bodo potrebne spremembe proračuna, je dodal.

Da načrti vlade za leto 2026 niso realistični, je menil tudi predsednik fiskalnega sveta Davorin Kračun. Ob tem je opozoril na dodatne obveznosti, sprejete po tem, ko je bil predlog proračuna že pripravljen, denimo dogovor o spremembi višine povprečnine za občine. Skromno povečanje porabe v primerjavi z letom 2025 tako po njegovih besedah ni skladno z obveznostmi, ki izhajajo iz trenutno sprejete zakonodaje.

Andreja Živic (Svoboda) je predlog proračuna pohvalila z besedami, da so prioritete zdravstvo, znanje, inovacije, varnost in odpornost. “Ne smemo zanemariti dejstva, da bo šlo za plačno reformo 1,4 milijarde evrov, ter da se plačne reforme nismo ustrašili,” je dejala.

V soboto bo imel odbor na dnevnem redu še predlog sprememb proračuna za leto 2025.

Poslanci o proračunskih dokumentih v torek

Kolegij predsednice DZ je na seji potrdil časovni potek redne seje DZ, ki se bo v ponedeljek začela z vprašanji predsedniku vlade in ministrom. Poslanka Levice Nataša Sukič bo premierja Roberta Goloba spraševala v zvezi z ukrepi proti energetski revščini za blažitev skokov cen energije po izteku regulacije cen električne energije in uvedbi novega sistema obračuna omrežnine. Glede zavajanja javnosti o novem sistemu omrežnine bo premierja spraševal vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj. O superračunalniku bo spraševal poslanec NSi Franc Medic, o (ne)sodelovanju z organi za preprečevanje, odkrivanje in preiskovanje kaznivih dejanj pa bo premierju vprašanje zastavil poslanec SDS Andrej Kosi.

Torkova seja bo nato v znamenju proračunskih dokumentov.

Na četrtkovem nadaljevanju seje bodo obravnavali predlog zakona o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, ki predvideva ustanovitev javne agencije za kakovost v zdravstvu, s katero želijo doseči zagotavljanje razvoja in delovanja sistema upravljanja kakovosti v zdravstvu ter spremljanje napredka uresničevanja temeljnih načel kakovosti zdravstvene obravnave. Obravnavali bodo tudi predlog zakona o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih bolezni do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov. V petek pa bodo poslanci obravnavali predlog sprememb zakona o dolgotrajni oskrbi, ki so ga vložili v SDS, z njim pa predlagajo izvzem upokojencev iz plačevanja prispevka za dolgotrajno oskrbo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!