Dejanska individualna potrošnja, izražena v standardih kupne moči, se je lani v državah EU gibala med 67 in 138 odstotki evropskega povprečja. Devet članic je bilo nad povprečjem, najvišjo so imele Luksemburg, Nemčija in Avstrija. Slovenija je dosegla 90 odstotkov evropskega povprečja, kar je tri odstotne točke več kot leto prej.
V Luksemburgu je bila dejanska individualna potrošnja na prebivalca, izražena v standardih kupne moči, ki je kazalnik materialne blaginje gospodinjstev, lani 38 odstotkov nad povprečjem EU, v Nemčiji 19 odstotkov in v Avstriji 18 odstotkov nad evropskim povprečjem, je danes objavil evropski statistični urad Eurostat.
Pod povprečjem je bila potrošnja v 18 članicah. Najnižjo so imele Bolgarija (33 odstotkov pod povprečjem), Madžarska (28 odstotkov) in Slovaška (27 odstotkov pod povprečjem).
Razlike so tudi pri bruto domačem proizvodu (BDP) na prebivalca, ki je kazalnik gospodarske aktivnosti. Lani je bil BDP na prebivalca, izražen v standardnih kupne moči, nad povprečjem EU v 11 članicah. Najbolj nadpovprečen je bil v Luksemburgu (161 odstotkov nad povprečjem) ter na Irskem (133 odstotkov) in Danskem (37 odstotkov nad povprečjem).
Med državami, kjer je bil nižje od evropskega povprečja, so se najslabše odrezale Bolgarija (41 odstotkov pod povprečjem) ter Slovaška in Grčija (obe 32 odstotkov pod povprečjem).
Slovenija je dosegla 92 odstotkov evropskega povprečja, kar sta dve odstotni točki več kot leto prej.
Vse N1ajboljše: Kaj se dogaja v zakulisju N1?
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!